Новите функции и задачи на Гаранционния фонд, произтичащи от Кодекса за застраховането

31 Август 2006 г.,zastrahovatel.com
Борислав Михайлов, председател на УС и изпълнителен директор на Гаранционния фонд

Пета национална конференция “Актуални проблеми на застраховането и осигуряването” – Свищов`2006

Новите функции и задачи на Гаранционния фонд, произтичащи от кодекса

В края на 2005 г. бе приет Кодексът за застраховането с две основни цели: осигуряване защита на интересите на потребителите на застрахователни услуги и създаване на условия за развитието на стабилен, прозрачен и ефективен застрахователен пазар.

Кодексът за застраховането урежда и статута на Гаранционния фонд като юридическо лице със седалище в София и с предмет на дейност извършване на плащания на обезщетения по задължителните застраховки “Гражданска отговорност” на автомобилистите и “Злополука” на пътниците в обществения транспорт.

Фондът изплаща обезщетения на пострадалите при пътнотранспортни произшествия на територията на Република България.

С влизането в сила от 01.01.2006 г. на Кодекса за застраховането фондът изплаща обезщетения по задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите за:

-имуществени и неимуществени вреди вследствие на смърт или телесни увреждания, когато пътнотранспортното произшествие е настъпило на територията на Република България и е причинено от неидентифицирано моторно превозно средство;

-имуществени и неимуществени вреди вследствие на смърт или телесни увреждания и за вреди на чуждо имущество, ако: пътнотранспортното произшествие е настъпило на територията на Република България или на друга държава членка и е причинено от моторно превозно средство, което обичайно се намира на територията на Република България и виновният водач няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите; пътнотранспортното произшествие е настъпило на територията на Република България и е причинено от моторно превозно средство, което е било доставено в Република България от друга държава членка и не е било формално регистрирано в Република България, при условие че събитието настъпи в 30-дневен срок от приемането на моторното превозно средство от приобретателя и виновният водач няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите; пътнотранспортното произшествие е настъпило на територията на Република България и е причинено от моторно превозно средство, което обичайно се намира на територията на трета държава и виновният водач няма сключена гранична застраховка или сертификат „Зелена карта”; пътнотранспортното произшествие е настъпило на територията на Република България или на друга държава членка и е причинено от моторно превозно средство, което обичайно се намира на територията на Република България и владението върху което е било отнето чрез кражба, грабеж или престъпление по чл. 346 от Наказателния кодекс.

Фондът изплаща обезщетения и по задължителната застраховка „Злополука” на пътниците, ако превозвачът не е имал застраховка.

Важно е да се отбележи, че до датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз ГФ осигурява покритие за територията на Република България.

Въвеждането на Кодекс за застраховането води до промяна в отговорностите на ГФ: отпада от отговорност изплащането на обезщетение при виновен неправоспособен водач, а след влизането в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз се разширява териториално отговорността, като се обхващат случаите освен на територията на Република България и тези на другите страни членки на Европейския съюз.

Кодексът за застраховането въвежда нов елемент, свързан със средствата на ГФ. Фондът формира своите средства в съответствие с чл. 287 от Кодекса за застраховане. Това са: вноски на застрахователите, предлагащи задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите и/или задължителна застраховка „Злополука” на пътниците в Република България, посредством установяване или при условията на свободата на предоставяне на услуги; допълнителни вноски на застрахователите по чл. 290, ал. 2, т. 7; глоби и имуществени санкции по чл. 315; приходи от инвестиране на средствата на фонда; други източници, незабранени със закон.

Всички застрахователи, предлагащи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите и/или задължителна застраховка "Злополука" на пътниците в Република България посредством установяване или при условията на свободата на предоставяне на услуги, правят вноски във фонда в размер, определен съгласно този кодекс. Минималният размер на разполагаемите средства във фонда е 3 000 000 лв.

Кодексът за застраховането приема принципа на допълнителни вноски, когато разполагаемите средства във фонда спаднат под минималния размер или при друга необходимост от финансиране дейността на фонда.

2006 г. бележи нова форма на отчисления към фонда, определени с фиксирана сума за всяко застраховано МПС. Със заповед на заместник-председателя на КФН и ръководещ Управление “Застрахователен надзор” за същата година са определени вноски, както следва: за застраховката “Гражданска отговорност” на автомобилистите - 2.30 лв. за всяко застраховано МПС; за “Злополука” на пътниците в обществения транспорт - 0.20 лв. за всяко място в МПС.

Вноските от застрахователните компании за периода от 01.01.2006 г. до 31.05.2006 г. възлизат на 2 724 504.06 лв.

Към 30.04.2005 г. финансовите активи на ГФ, в това число резерв за предстоящи плащания, възлизат на:

Финансови активи на ГФ

9 567 951.29 лв.

в т.ч. резерв за предстоящи плащания

2 367 549.00 лв.

През месец февруари 2006 г. бе извършена партньорска проверка на представители на Европейската комисия в областта на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите. В кръга на проверяваните и посетени институции бе и ГФ. Проблемните въпроси, поставени от проверяващите, могат да бъдат групирани главно в две насоки: финансова стабилност на фонда; процент незастраховани МПС спрямо броя на регистрираните в страната.

При партньорската проверка бяха дадени препоръки на ГФ да приложи програма за презастраховане, която да защити фонда и пазара.

Във връзка с тези препоръки УС на ГФ предприе спешни действия до 31.05.2005 г. да осигури застрахователна протекция на фонда. Тези действия се изразиха в следното: открита бе процедура за избор на застрахователна протекция на дейността на ГФ. Бяха отправени запитвания до трите водещи презастрахователни компании: “Суис Ре”, “Хановер Ре” и “Мюних Ре”.

Към 31.05.2006 г. имаме котация за нелимитирано покритие за дейността на фонда от “Суис Ре” и “Мюних Ре”. От “Хановер Ре” не е предоставена информация с мотива, че все още не е обявена датата за присъединяване на България към Европейския съюз.

УС на ГФ изразява готовността си да направи насрещно гарантиране за задълженията си с Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ). В писмо до Съвета на Бюрата от 14.03.2006 г. НББАЗ е изразило своята готовност за същото. Осигуряването на взаимна гаранция между ГФ и НББАЗ е в процес на финализиране.

ГФ продължава работата си, свързана с дейности, насочени към намаляване броя на незастрахованите МПС. На фонда е възложено администрирането на единна система за отчитане на задължителното застраховане и издаването и администрирането на знак, удостоверяващ сключената задължителна застраховка “Гражданска отговорност”.

В ГФ се събират данни за всички регистрирани действащи полици по задължителните застраховки “Гражданска отговорност” на автомобилистите и “Злополука” на пътниците в обществения транспорт към края на предходната седмица (независимо от датата на сключването им).

В съответствие с разпоредбите на Кодекса за застраховането наличие на застрахователен договор се удостоверява със застрахователна полица и знак, който се издава от ГФ и се поставя на видно място на МПС.

ГФ изпълнява законовото си задължение да организира цялостната дейност по съгласуване и утвърждаване на знака от застрахователните компании и надзорните институции, отпечатване и раздаване на необходимите знаци по направените от застрахователните компании заявки. Към 31.05.2005 г. са отпечатани 3 590 000 знака, от които на застрахователните компании са предоставени 3 285 000 знака съобразно техните заявки. Създадена е организация по изработването на количества от знака, необходими до края на 2006 г.

ГФ е създаден, за да обезщетява пострадалите от пътнотранспортни произшествия лица. Той работи в условията на задължителното застраховане. Затова и перспективите за неговото развитие произтичат от принципите на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” и високата й социална определеност като механизъм, гарантиращ това обезщетяване. Усилията на фонда са съсредоточени към действия, които да доведат до подобряване и разширяване на обхвата и събираемостта по застраховката “Гражданска отговорност”, а именно:

-ежеседмично събиране от застрахователните компании на данни за регистрираните полици по задължителните застраховки “Гражданска отговорност” на автомобилистите и “Злополука” на пътниците в обществения транспорт;

-предоставянето им на КАТ за налагане към техния масив на регистрирани МПС и предприемане на мерки от тяхна страна за спиране от движение на МПС или на средства от обществения транспорт, както и административно-наказателни действия срещу лицата без сключена задължителна застраховка.

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски,
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012