Не се оправдаха прогнозите за суперскок в цените на застраховката "Гражданска отговорност" догодина след евентуалното присъединяване на страната ни към Европейския съюз на 1 януари. Експертни "наддавания" за увеличаване на полиците в пъти, при това в евро, вече бяха поразклатили пазара. Затова Комисията за финансов надзор побърза да успокои страстите, като обяви усреднените актюерски разчети за бъдещите цени на задължителната автомобилна застраховка "Гражданска отговорност".

Във връзка с прелицензирането си за "Гражданска отговорност" застрахователните компании бяха задължени да представят в надзора тарифите и изчисленията си. Срокът за подаване на документите бе 1 септември и според КФН всички дружества, които досега са имали право да продават автомобилната застраховка, са подали надлежно документите си. От общо седемнадесетте дружества от надпреварата доброволно се отказа само "Кю Би И Иншурънс (Юръп) Лимитид" - клон София.

Процедурата по прелицензирането вече е в ход. Заместник-председателят на КФН и ръководител на "Застрахователен надзор" Ралица Агайн обясни пред в. "БАНКЕРЪ", че компаниите са представили пред надзора - съгласно разпоредбите на Кодекса за застраховането, програмата си за дистрибуция и развитие на задължителната автомобилна застраховка за бъдещ тригодишен период, тарифата и актюерската обосновка към нея, както и банкова гаранция в полза на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи ( за "Зелената карта"). Освен това те трябваше да представят презастрахователен договор, с който гарантират изплащането на обезщетенията, независимо от размера им, включително и когато е нелимитиран.

Експертите от надзора обясняват, че премията е диференцираНА в зависимост от вида и техническите характеристики на возилото, тъй като честотата на настъпилите събития и средният размер на една претенция са различни за отделните категории превозни средства. Следователно цитираните варианти на премиите са ориентировъчни. Става дума по-скоро за базови премии, а не за действително оферирани цени. Което ще рече, че от догодина конкуренцията на пазара отново ще постави на изпитание застрахователите, които ще търсят начини да привличат клиентите, като усъвършенстват методиката си. Включително и като прилагат системата за "бонус-малус" с различните коефициенти, отчитащи рискови фактори като: пол, възраст, опит на водача и виновно причинени от него пътнотранспортни произшествия; начин на ползване на моторното превозно средство; регион на обичайно движение; брой на ползвателите на моторното превозно средство; година на производството му и други.

Друг е въпросът, че за да бъде премийният портфейл на дружествата наистина разпределен според рисковите групи, те трябва да разполагат със съответната статистика, каквато досега едва ли са успели да съберат в нужния обем. Началото наистина бе поставено още през 2004 г., когато бяха определени няколко рискови групи, информация за пол, възраст, населено място и други данни за водачите, но европейският опит доказва, че за изграждане на цялостна статистика са необходими минимум седем години. Следователно застрахователите ще могат да определят адекватни на риска цени по системата "бонус-малус" едва след 2010-2011 г., още повече че и застраховките, направени за календарната 2006 г., са с петгодишна давност.

Заради ожесточаващата се конкуренция, застрахователите вероятно ще прилагат и различни по вид и стойности коефициенти, отстъпки или увеличения. Те ще отразяват също и начина на сключване на застраховката - директно или чрез посредник, вследствие на което размерът на премията за отделните дружества ще варира в широк диапазон. В цената следователно ще трябва да бъдат калкулирани и комисионите на застрахователните агенти или брокери.

В Комисията за финансов надзор тепърва ще извършват оценка на предоставените им тарифи, за да решат въз основа на актюерските обосновки, презастрахователна политика и програми за следващите три години дали предложените от застрахователите премии са достатъчни. Ще се вземат предвид и отчетните данни за предходни периоди за всяко дружество, както и резултатите общо за пазара. Аргументът е, че промяната в тарифите по "Гражданска отговорност" на автомобилистите ще трябва да отразява разширения териториален обхват на застрахователното покритие по застраховката след приемането ни в Европейския съюз. След присъединяването на страната застрахователният договор ще има действие на базата на единна премия както у нас, така и във всички държави членки на ЕС.

В Кодекса за застраховането е уреден и минималният размер на застрахователната сума, до която ще се лимитира отговорността на застрахователите за периода до 2010 година. За увредено имущество обезщетението е до 200 хил. лв., а за неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт - 700 хил. лв. за всяко събитие при едно пострадало лице и 1 млн. лв. - ако са пострадали две и повече лица. По данни от надзора за последните три години средната стойност на изплатените обезщетения е била съответно - 883 лв., 937 лв. и 974 лева. Тези стойности включват обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди, като размерът на изплатените обезщетения за неимуществени вреди е значително по-висок от този за имуществените и надхвърля 8 хил. лв. през 2005-а, твърдят от КФН. Средният размер на изплатените обезщетения по застраховката "Зелена карта" (за събития на територията на държави членки на Съвета на бюрата) пък е повече от 7 хил. лева.

Прелицензирането на застрахователите по "Гражданска отговорност" на автомобилистите би трябвало да отговори на завишените изисквания, предвидени с европейските директиви. Такива са аргументите, записани в Кодекса за застраховането. За да ги изпълни, КФН ще трябва да прегледа подадените от застрахователите заявления за прелицензиране и по приложените към тях документи и да се произнесе в едномесечен срок (до 1 октомври) дали дава, или отказва лиценз на всяко от кандидатствалите дружества. Ако надзорниците установят непълноти и неточности в документацията и аргументацията, застрахователите ще трябва да ги отстранят и/или допълнят през следващите два месеца. В случай че комисията обаче откаже прелицензиране, съответният застраховател няма да може да предлага и занапред застраховката "Гражданска отговорност", но ще продължи да изпълнява задълженията си по вече сключените полици. 



Комисията за финансов надзор съобщи, че след като са обобщили представените от застрахователите тарифи, по които ще се предлага застраховката след датата на присъединяване на България към ЕС, предлаганите годишни премии са в границите:

- за леки автомобили с обем на двигателя до 1500 куб. см - от 88 до 200 лв., като средноаритметичната премия е около 140 лв.;

- за леки автомобили с обем на двигателя до 1800 куб. см - от 88 до 245 лв., при средноаритметична премия - около 150 лв.;

- за леки автомобили с обем на двигателя до 2500 куб. см - от 110 до 290 лв., като средноаритметичната премия е около 185 лв.;

- за леки автомобили с обем на двигателя над 2500 куб. см - от 120 до 435 лв., като средноаритметичната премия е около 240 лв.;

- за автобуси до 20 места - от 190 до 700 лв.;

- за автобуси от 20 до 40 места - от 230 до 800 лв.;

- за автобуси над 40 места - от 255 до 1100 лв.;

- за товарни автомобили до 20 т - от 150 до 770 лв.;

- за товарни автомобили над 20 т - от 255 до 890 лв.;

- за мотопеди и мотоциклети - от 31 до 115 лв.