Цените на автомобилните застраховки забавят ръста на застрахователния пазар

05 Декември 2006 г.,zastrahovatel.com
Животозастрахователният сектор наваксва дългогодишното си изоставане и в момента приходите и активите му се увеличават с по-бързи темпове от общото застраховане

Премийният приход по общо застраховане към 30 септември 2006 г. възлиза на 717.595 млн. лв., с което е реализиран ръст от 6.32 % на годишна база, сочат публикуваните преди седмица данните на Комисията за финансов надзор (КФН). Любопитното в случая е, че дружествата отчитат подобен нисък ръст на приходите вече второ поредно тримесечие. То се дължи най-вече на запазилите се ниски ценови равнища на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Като брой продадени полици те са повече сравнение с миналата година, но цените са същите, а в някой категории и по-ниски. Освен това се разрази ценова „война“ в „Каско“-то, което също доведе до понижаване на цените. Тези и други причини доведоха и до регистрирания скромния ръст на приходите от 6.32%. За сравнение, минали години този показател в общото застраховане варираше средно между 20 и 25 на сто. Тази положителна тенденция обаче се свързваше с постоянното увеличение цената на задължителната автозастраховка, а освен това и от увеличаващия се броя на продадени автомобили, което пък бе съпътствано с по-високите приходи по „Каско“.  

 

Анализирайки резултатите, забелязваме, че пазарът продължава да бъде доминиран от автомобилните застраховки „Каско” на моторни превози средства и „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Приходите от тези две застраховки са около 61.61% от всички приходи на пазара. В същото време се забелязва, че темпът на растеж (от 7.35%) на приходите в този сегмент спрямо същия период на миналата година се забавя причините, за което вече ги обяснихме. Трябва обаче да отбележим, че този макар и скромен резултат се дължи основно на „Каско“ застраховките, тъй като при задължителната „Гражданска отговорност“ темпа на нарастване на приходите е едва 0.32 на сто. В същото време размерът на изплатените обезщетения се е увеличил с цели 22.54 процента. Друг интересен факт, който констатирахме за задължителната автозастраховка към 30 юни е, че брутния технически резултат е намалл с около 10 млн. лв. спрямо същия период на 2005 г. и брутния коефициент на щетимост се е увеличил от 0.37 на 0.42.  

Втори по значимост в общото застраховане са т.н. имуществени застраховки, приходите от които възлизат на 160.461 млн. лв. или 22.36 на сто от всички приходи. Радващото в случая е, че приходите по имуществено застраховане за последната една година са се увеличили с 20 процента.

Най-сериозен ръст на приходите за деветмесечието обаче отбелязват застраховките на релсови превозни средства – 279 на сто. Прави впечатление почти целия сегмент е „окупиран“ от „Алианц България“. Причината за тези рекордни приходи от продажбата на застраховката се дължат на два фактора – българските железници се сдобиха през последната  година с нови и скъпи мотриси, чиято застрахователна сума и съответната премия са по високи и второ от ръководство на БДЖ взеха да застраховат имуществото си на реалната му стойност.

Изплатените обезщетения по общо застраховане към 30 септември са в размер на 260.077 млн. лв., като ръстът на годишна база е 16%, т.е. той е по-голям от ръста на приходите. Относителният дял на изплатените обезщетения по автомобилните застраховки е 82,28 % в общия размер на изплатените обезщетения. Прави впечатление, че сравнение с миналата година застрахователите са платили с 21.13% повече обезщетения.

Друг интересен факт е, че Застраховките на кредити, гаранции и финансови загуби имаме спад на приходите с около 10%, а в същото време е инкасирано увеличение на изплатените обезщетения с цели 95.7  процента. Освен в автомобилното застраховане и застраховането на финансови рискове имаме увеличение на размера на изплатените обезщетения с около 24.43% при застраховката „Помощ при пътуване“. Разликата обаче с другите два проблемни сектора е, че при въпросната застраховка имаме увеличение и на приходите сравнение с миналата година от близо 18 на сто.

Друг много важен момент при анализа на деветмесечните резултати специално за имущественото застраховане е, че се забелязва запазване на нивата и дори съвсем лек спад на размера на изплатените обезщетения през тази година сравнение с миналата. В същото време, както вече казахме имаме увеличение на приходите, а и малко по-добра година по отношение на природни бедствия.

За 9-те месеца на годината сумата на активите на застрахователите по общо застраховане са достигнали 994.034 млн. лв., като нарастването на годишна база е 20,74 на сто. Размерът на техническите резерви е 471.800 млн лв. или 42,08% повече сравнено с миналогодишните резултати.

Лидер сред общозастрахователните дружества продължава да е „ДЗИ-Общо застраховане“ с приходи от 127.035 млн. лв. и пазарен дял 17.70%. За сравнение за същия период на миналата година приходите на дружеството са били 130.388 млн. лв., а пазарния дял е бил  20.12 на сто.

Втори по приходи (113.978 млн. лв.) се нарежда Булстрад, чийто пазарен е 15.88%.

През миналата година дружеството е имало риходи в размер на 110 млн. лв. и пазарен дял от 17 на сто.

Приходите на „Алианц България“ към 30 септември са 109.885 млн. лв., което пък отрежда на компанията трето място с пазарен дял от 15.31%. През миналата година пазарният дял на компанията е бил същия като сега, но приходите и са били с около 10 млн. лв. по-малко.

Анализирайки деветмесечните резултати, прави впечатление, че все още имаме силна пазарна концентрация – първите три дружества формират 48.89% от приходите на пазара. Забелязва се обаче също така, че тази концентрация с всяка измината година намалява. За сравнение, през миналата година първите три компании са държали над 52% от пазара, а преди и още повече. 

За разлика от челната тройка по премийни приходи, лидери по реализирана печалба са „Алианц България“, „Енергия“ и „Армеец“, съответно с 9 млн. лв., 7.266 млн. лв. и 7.1 млн. лева. Освен тях още 14 компании приключват деветмесечието с положителен финансов резултат, а само две компании инкасират загуби и това са ОЗК и стартиралото наскоро в края на миналата година общозастрахователно дружество на Банка ДСК..

Що се отнася до показателя ръст в приходите, то челната тройка изглежда така – първи са „Дженерали Застраховане“ с 96.55 %, ОЗК са втори със 71% и трети са „Български имоти“ с 64.73 на сто. Тук не споменаваме „ДСК Гаранция“, която е приключила тазгодишното деветмесечие с приходи от 1.442 млн. лв., а през миналата година, когато стартира дейността си имаше едва 88 хил. лева.

Премийният приход за деветмесечието по животозастраховане е 119.558 млн. лв., с което е реализиран ръст от 27.97% на годишна база. (виж таблицата).Тук за разлика от общото застраховане се запазва тенденцията от последните 2-3 години за ръст на приходите от около и над 30 на сто.

Ако тази тенденция се запази до края на годината, не е изключено приходите на животозастрахователните дружества към 31 декември да набъбнат до 200 млн. лева.

Изплатените суми и обезщетения по животозастраховане за деветмесечието са в размер на 32.873 млн. лв., като ръстът на годишна база е 32.88 %. С най-висок относителен дял, както в премийния приход, така и в изплатените обезщетения, е застраховка „Живот“ и рента, съответно с 70.46% и 68.25 %. 

Най-сериозен ръст на приходите отчитаме при застраховката „Злополука“, а на изплатените обезщетения при застраховка „Живот“ и рента. По-малко в сравнение с миналата година са приходите по „Постоянна здравна застраховка“, като пак при нея се регистрира и най-големият спад на изплатените обезщетения. Намалелия интерес към здравните застраховки специалистите обясняват с развитието на пазара на доброволните здравноосигурителни дружества.

Към 30 септември сумата на активите на застрахователите по животозастраховане е достигнала 397.612 млн. лв., като нарастването на годишна база е 21.31 %. Размерът на техническите резерви пък е 210.975 млн. лв., а нарастването на годишна база е 34,31 на сто.

Лидер по приходи за 9-те месеца на т.г. сред животозастрахователните дружества е „Алианц България Живот“ с приходи от 32.037 млн. лв. и пазарен дял от 26.8%. Тук задължително трябва да се отбележи, че за първи път в животозастрахователния сектор някой успява да детронира дългогодишния лидер ДЗИ. Най-голям дял в портфейла на българо-немското дружество заемат смесените застраховки „Живот“-62.54%, втори и трети по приходи са рентната застраховка и застраховката „Живот“, свързана с инвестиционен фонд. Именно на добрата продажба и приходи на тези продукти се дължи и отличното представяне на компанията. За сравнение през миналата година приходите й бяха 24.462 млн. лв., а пазарния дял беше 26.18%. Анализирайки резултатите излиза, че ръстът на приходите на „Алианц България Живот“ е 30.97 на сто. 

На второ място с нищожна разлика в пазарните дялове от 0.37% се нарежда ДЗИ (приходи на компанията са 31.596 млн. лв.), а трети с приходи от 11.212 млн. лв. и пазарен дял 9.38% е „Ей Ай Джи Лайф България“. Разликата между третия и четвъртия „Булстрад Живот“ е още по-нищожна – 0.12% пазарен дял, което подсказва за ожесточена конкуренция между дружествата в бранша. Интересното в случая е, че в края на юни 3-тата и 4-тата компания в класацията по премиен приход бяха с разменени места. До настоящата промяна се стигна след като ОББ прехвърли част от бизнеса си от „Буластрад живот“ в  „Ей Ай Джи Лайф България“. Това пък действие от страна на кредитната институция беше продиктувано от факта, че банката заедно „Ей Ай Джи“ и гръцката застрахователна компания Етники създадоха две нови застрахователни дружества и се разбраха да си партнират на българския застрахователен пазар.

При животозастрахователите, както и в общото застраховане имаме силна концентрация на бизнеса в първите три компании, но също така през последните години се наблюдава как т.н. малки компании постоянно „ядат“ от пазарните позиции на големите. Например преди 3 години концентрацията беше над 71%, а сега е малко над 62 на сто.

Челната тройка по показателя печалба е идентична с класирането по премийни приходи. От 14-те компании само две приключват деветмесечието с отрицателен резултат и това са най-скоро стартиралите компании в този сегмент, което обяснява и резултатите.

Интересно е и подреждането на компаниите по ръст на приходите. Първа е Синдикална ВЗК (бившата „Медик Център) с ръст в приходите от 273 %, втори е „Витоша Живот“ със 103.75, а трети се нарежда „Булстрад Живот“ с 82.4 на сто.

И като става дума за интересно, то трябва да кажем, че най-интересното предстои, а именно присъединяването на България към ЕС и на българския застрахователен пазар към общоевропейския. След 1 януари 2007 г. се очаква появата на много нови играчи и повишаване още повече на конкуренцията между компаниите. Това от своя страна пък ще доведе до подобряване на обслужването на клиентите и предлагането на едни разумни цени и условия на застрахователна защита.  

 

Калин Димитров



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004