Изменение на климата: Allianz и ООН анализират разходите

10 Януари 2007 г.,zastrahovatel.com
Икономическите щети вследствие промените в климата ще се удвояват на всеки дванадесет години.

Настъпилата 2007 година може да се окаже най-топлата в света поради глобалното затопляне и феномена Ел Ниньо в Тихия океан. Това заявиха от Метеорологичната служба на Великобритания, цитирана от информационните агенции. От британската Метеорологична служба обявиха, че 2007 година може да е толкова топла или по-топла от досегашната най-топла година, която е 1998. Според глобална прогноза на службата, средната температура за света ще е с 0.54 градуса по Целзий по-висока от средната дългосрочна температура за периода от 1961-1990, която бе 14 градуса по Целзий.

Според метеорологичната агенция към ООН десетте най-топли години в света са след 1994 г. Повечето метеоролози са единодушни, че през XXI в. температурите ще се повишат с 2-6 градуса по Целзий главно поради въглеродните емисии вследствие изгарянето на изкопаеми горива. Според експертите това ще предизвика топене в полярните ледени покривки, покачване на морските нива и промяна на метеорологичните модели. Резултатът ще са наводнения, периоди на глад и силни бури, които ще застрашат живота на милиони
.

Политиката и икономиката трябва да се подготвят за изменението на климата и да подобрят управлението на рисковете. Това са изискванията на новия доклад на финансовата организация на програмата на ООН за опазване на околната среда UNEP под председателството на Allianz и Дрезднер Банк.

През следващите 55 години 100 милиона души могат да загубят родината си поради изменението на климата – тази цифра е почти колкото днешното населението на Мексико. Особено засегнати от изменението на климата ще бъдат жителите на крайбрежните райони, които представляват една четвърт от световното население. Икономическите щети вследствие промените в климата ще се удвояват на всеки дванадесет години.

Това са някои от заключенията в новия доклад "Adaptation and Vulnerability to Climate Change: The Role of the Finance Sector" (Приспособяване и предизвикателства вследствие изменението на климата: ролята на финансовия сектор), който беше представен в края на ноември 2006г. в Найроби по програмата на ООН за опазване на околната среда (UNEP), заедно с 15 водещи финансови предприятия.

Членовете на финансовата организация (UNEP FI) се застъпват за съвместни действия от страна на политициката и икономиката, за да се подготвим за последиците от измененията в климата. Нейните три основни теми са приспособяване към промените в климата, управление на рисковете и трайно икономическо развитие.

Намаляването на емисиите на парникови газове ще се забележи едва 2040 г.

"Дори емисията на парникови газове да се намали съществено още днес, разликата би се забелязала едва 2040 г.", обяснява Олаф Новак, който ръководи отдела "Природни бедствия" в Allianz. "При всички случаи температурата на Земята ще се покачи с минимум 0,6 °С. Ако не предприемем нещо, покачването би могло да е и още по-голямо." Нови изследвания карат учените да предполагат, че Земята реагира на емисиите около 50% по-силно, отколкото са смятали досега.

Крайбрежните градове ще бъдат засегнати при всички случаи , а дванадесет от шестнайсетте най-големи града на Земята са разположени по крайбрежието и продължават да се разрастват. "При някой крайбрежни градове трябва да се запитаме сериозно: Струва ли си да се борим срещу покачващото се морско равнище или ще е по-разумно да се оттеглим?", казва Новак. "Ню Орлеанс, който днес има доста по-малко жители, отколкото преди урагана „Катрина”, би могъл да е първият предвестник."

По-голям брой и по-скъпоструващи природни бедствия

В общи линии в богатите страни изменението на климата би било преди всичко икономически проблем, и то не малък. "Все още не всички политици, предприемачи и частни лица вземат темата на сериозно", казва Новак.

При това с повишаването на температурата се повишава и рискът от природни бедствия – с по 5% годишно, така смятат авторите на доклада. Резултатът е, че задължаването поради големи щети вследствие изменението на климата се увеличава годишно навсякъде с 6%, което означава удвояване след дванадесет години. Към 2040 г. размерът на щетите би възлизал на повече от един билион щатски долара.

 Дефицит на вода

“Най-жестоко засегнати от това ще бъдат развиващите се страни", обяснява Новак. "За два милиарда души по цял свят питейната вода и днес е скъпоценна. Топлият климат означава, че както търсенето, така и разходите за чиста вода значително ще се увеличат." Към това се прибавя и нарастващата опасност от суши и ерозии, както и от наводнения.

Ако ООН иска да постигне целите си за хилядолетието – например до 2015 г. да намали наполовина бедността и глада по целия свят, то тя трябва да се подготви и за темата "климат", това се обяснява настойчиво в доклада.

Държавната помощ при бедствия е твърде бавна

"Цунамито от преди почти две години беше само предварителна представа за това, какво може да причини природата там, където никой не е подготвен за природно бедствие", казва Новак. "Дори и в развитите страни държавната помощ при бедствия е твърде бавна и реагира едва впоследствие – това показа нагледно и 'Катрина'."

Затова в застрашените региони инфраструктурата и икономиката трябва да се приспособят още днес към бъдещето. Примери за това са микрозастраховките, както и метеорологичните деривати в Азия и Африка, с цел и населението на по-бедните региони да се застрахова срещу бедствия. В много случаи "Alternative Risk Transfer" може да покрива рискове, които не могат да се застраховат традиционно.

"Вече почти никой не се съмнява, че изменението на климата е факт", казва в заключение Новак. "Въпреки че вече не можем да го предотвратим, ние носим отговорността да се подготвим за него. Само ако действаме сега, най-лошите последствия ще може да се предотвратят, а действието на други поне да се ограничи."



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки