Купувачът на ДЗИ иска и банка

15 Февруари 2007 г.,zastrahovatel.com
в-к "Монитор", бр. 2837/15.02.2007 г.

Купувачът на застрахователната компания ДЗИ - белгийската финансова група “Кей Би Си” планира в близко бъдеще да се сдобие и с банка в България. Това каза за “Монитор” Андре Берген, главен изпълнителен директор на “Кей Би Си”.
Начините това да стане са два, обясни шефът на белгийците - или чрез закупуване на вече съществуващ трезор, или чрез лицензиране на нов такъв. Още преди няколко години финансовата група е заявила интерес към придобиването на български трезор, каза още Берген. “Кей Би Си” опита да купи и ДЗИ Банк в края на 2006 г., но гръцката “И Еф Джи Юробанк Холдинг” предложи по-добра оферта.
Повечето български банки обаче вече са продадени на чуждестранни финансови групи, за това е възможно белгийците да се насочат към лицензиране на нов трезор в страната, допълни Андре Берген. За сега все още няма конкретно решение кой от двата начина ще предпочетат от “Кей Би Си”.
Придобиването или лицензирането на банка у нас са от съществено значение за купувача на ДЗИ “Застраховане”, тъй като основната дейност на финансовата група е т. нар. банкашуранс или банковото застраховане. В тази насока чуждестранната компания планира да се развива и в България.
От “Кей Би Си” смятат да разширят гамата застрахователни продукти, предлагани от ДЗИ “Застраховане”. Според Андре Берген, сериозен потенциал за развитие има в животозастрахователния сектор в страната ни. Общото застраховане също предлага добри възможности, тъй като в неговата сфера добре развити са само автомобилните застраховки, които имат и най-голям дял в премийните му приходи. Белгийската компания сключи сделка за закупуване на 70% от акциите на ЗПАД ДЗИ на 30 януари тази година като цената на придобиването възлезе общо на 260 млн. евро. В пакета влязоха 100% от акциите на ДЗИ “Общо застраховане”, здравноосигурителното дружество на българската финансова група и и инвестиционният посредник “ДЗИ Инвест”. Не беше предложено за продажба “ДЗИ Пенсионно осигуряване”.
Сделката по придобиването на родния застраховател върви към своето окончателно приключване, казаха още от компанията. Остава да бъдат получени само официални разрешения от държавните институции. По въпроса трябва да се произнесат Комисията за финансов надзор, Комисията за защита на конкуренцията, Агенцията за следприватизационен контрол и др., обясни Валери Алексиев, изпълнителен директор на ЗПАД ДЗИ.

 

Резултати

 

За 2006 г. премийните приходи, реализирани от ЗПАД ДЗИ възлизат на 242,8 млн. лв., съобщиха от компанията. С тези резулатати дружеството запазва първото си място в отрасъла у нас. Увеличението спрямо 2005 г., когато компанията реализира 232 млн. лв. приходи от премии е над 10 млн. лв.
По-големия дял държат приходите от общо застраховане, които възлизат на 186,7 млн. лв. На животозастраховането се падат 55 млн. лв. от премии.

 

Профил

 

Финансовата група “Кей Би Си” е на второ място по активи в Белгия и на 19 сред банките в Европа. Общият баланс на групата възлиза на 320,4 млрд. евро към средата на 2006 г., а нетната й печалба за деветмесечието на същата година е 2,8 млрд. евро. Групата има 11 000 000 клиенти и 51 000 служители в европейските държави.
В страните от Централна и Източна Европа “Кей Би Си” планира да достигне 10% пазарен дял.

 

Главният изпълнителен директор на КВС Груп Андре Берген: Искаме 100% от застрахователя

 

- Г-н Берген,какви са плановете на КВС за останалите незакупени 30% от ДЗИ?
- За да се включим в обществените поръчки ние трябва да направим постъпки като се подчиним на този закон.
- Какво планирате за ДЗИ “Пенсионно осигуряване”, след като само то остана извън пакетната сделка?
- Да наистина не е в сделката.
- Не искате ли да го купите?
- То не се продава.
- Какви нови продукти ще въвеждате и към какъв пазарен дял се стремите? ДЗИ е лидер в момента в България, но вие смятате ли да увеличите още пазарния му дял?
- Мисля, че всяка компания се стреми да увеличи пазарния си дял, но както в много други страни от Централна и Източна Европа и в България има бум на пазара на застрахователни продукти. За момента пазарът в България е 10% животозастраховане и 90% общо застраховане. Ние предвиждаме увеличаване на дела на животозастраховащите продукти. В общото застраховане в момента се застраховат повече коли, но ще има и потребност от предлагане на други продукти, които ние смятаме да предложим.
- Разбрахме, че ще запазите сегашното име на ДЗИ. А ще запазите ли сегашната структура и служители на компанията?
- Да.
- Освен към банки към какви други компании проявявате интерес?
-  Ние се занимаваме с недвижими имоти, управление на капитали и активи, лизинг. Така че, ако има интересни възможности в тези области ще погледнем и тях.
- А смятате ли ДЗИ да остане публично дружество, или ще го свалите от борсата?
- Ние сме отворени по този въпрос. В повечето страни притежаваме компаниите до 100%. Има едно изключение - банката в Полша, защото полските власти искаха да оставят 20% за листване. Естествено тогава ние оставихме компанията листвана.
- Все пак предпочитате ДЗИ да не остане публично дружество?
- Да аз лично предпочитам да притежаваме 100% от дружеството.

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
orange_li
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева ,