Allianz Global Investors: Пенсионният пазар в страните от ЦИЕ ще расте с 19% годишно

13 Август 2007 г.,zastrahovatel.com

България е пета по население сред страните от Централна и Източна Европа, но държи само 1.5% от пенсионните активи (7 място)

В Будапеща “Алианц” организира медийна среща, на която беше направен анализ на актуалното демографско развитие в Централна и Източна Европа. По този повод Регионалното дружество на “Алианц” и Allianz Global Investors (AGI) представиха най-новото изследване за развитието на пенсионните системи в 11 държави от Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

И в анализираните на срещата европейски държави, както и в повечето страни по света, продължителността на живота се увеличава. По-добрият стандарт на живот и хранене, разширеният достъп до подобряващи се медицински услуги са основните фактори за тази тенденция в централно- и източноевропейските държави.

При сегашните условия всяко поколение в тези страни се възстановява едва на около 60%. В крайна сметка населението се стопява. Увеличаването на имиграционния процес би могло да компенсира тенденцията в промяната на естественото движение, но не се забелязва достатъчна по размери имиграционна вълна към тези държави.

При отсъствието на каквато и да е значима имиграция, намаляващата плодовитост ще доведе до стопяване на населението, като в същото време увеличаващата се продължителност на живота повишава средната възраст на населението. Хората над 65-годишна възраст са единствената група, която се очаква да нараства. Като цяло населението на страните от ЦИЕ се предвижда да намалее с около 15%, или приблизително с 16 млн. души - от общо 102 милиона до приблизително 86 млн. до 2050 г.

Най-забележителната тенденция за всички страни от ЦИЕ е увеличаване на дела на хората над 65-годишна възраст между настоящия момент и 2050 г. Един на всеки трима жители на България ще бъде над 65 години, в Унгария – 28%, а в Полша - 29%.

“Средната продължителност на живота се увеличава, което е най-ценната придобивка за отделния човек. В същото време той трябва да мисли как да запази стандарта на живот след пенсиониране. Това означава, че е нужно хората да планират внимателно как да финансират старините си”, коментира демографското развитие Вернер Цеделиус, член на Борда на директорите, отговарящ в “Алианц” за развиващите се пазари.

В определена степен някои държави от Централна и Източна Европа вече активно отговориха на предстоящите промени в своите общества. Проведените пенсионни реформи през изминалото повече от десетилетие и половина взимат под внимание демографските промени. В резултат на това частта от пенсионните системи, финансирана на разходопокривен принцип, стана по-маловажна за сметка на капиталопокривните сегменти.

Целта на “Алианц” е да бъде най-довереният доставчик на финансови услуги за своите клиенти и в страните от ЦИЕ. “Алианц навлезе на пазарите в ЦИЕ в много ранен етап, сподели Вернер Цеделиус. Ние имаме 18 милиона клиенти от Прага до Владивосток. Чрез добре развитата ни дистрибуционна мрежа се намираме в постоянен диалог със своите клиенти. Чрез международния опит и познаването на местните пазари сме в състояние да осигурим решения за техните потребности в пълния обхват на животозастраховането, пенсионното осигуряване и управлението на активи”.

Последното проучване на Allianz Global Investors сочи, че в осем от изследваните единадесет държави от ЦИЕ са въведени нови задължителни индивидуални пенсионни схеми с дефинирана вноска. Те създават капиталопокривен втори пенсионен стълб. Управляват се от външни пенсионни фондове и не са свързани с професионалните схеми.

Бригите Микса, директор «Международни пенсии» в Allianz Global Investors, сподели: “Очакваме пенсионните пазари в страните от ЦИЕ да нарастват на годишна база с 19% до 2015 г., което представлява общ ръст на фондовете от 51 млрд. до 245 млрд. евро”. Полша е най-големият пазар в момента, с 60% дял от всички пазари в ЦИЕ. Полша, Унгария и Чешката република ще представляват 80% от очаквания през 2015 г. пазарен обем, въпреки че тези страни обхващат едва 55% от населението на държавите от ЦИЕ.

“С въвеждането на капиталопокривните задължителни пенсионни сметки страните от ЦИЕ осигуриха по-голяма устойчивост на своите пенсионни системи от гледна точка на обществените финанси и изпревариха много западноевропейски държави по отношение на разнообразието на пенсионните доходи”, отбеляза още Бригите Микса.

Когато задължителните индивидуални пенсионни сметки бяха създадени за първи път, страните от ЦИЕ избраха като регулаторен инструмент количествените ограничения при инвестирането на различните класове активи и в много страни има ограничения на притежаваните акции и на чуждите активи. В допълнение много страни наложиха гаранции за относителна или абсолютна доходност, които също имат ограничителен ефект върху притежаваните акции.

Бригите Микса каза още: “Правителствата на страните от ЦИЕ трябва да установят точния баланс между желанието да развиват националните капиталови пазари и желанието да стимулират ефективното инвестиране на пенсионните фондове.” В доклада се отбелязва с интерес тенденцията да се прилагат в Централна и Източна Европа по-сложни инвестиционни стратегии, съответстващи на “жизнения цикъл” и целящи да осигурят съответствие между инвестирането на активите и индивидуалния рисков профил, основаващ се на възрастта на осигурения. “Някои централно- и източноевропейски държави предприеха първите стъпки към такава стратегия, позволявайки или изисквайки доставчиците на тези услуги да предлагат повече от един фонд с различни комбинации между акции, облигации и инструменти на паричния пазар”, добави Бригите Микса.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки