Защо “Първи риск”?

10 Октомври 2007 г.,zastrahovatel.com
В-к “Монитор”, бр. 3042/10.10.2007 г.

Основната разлика между обикновените полици и полиците, сключени на "Първи риск" е, че при последните не се прилага пропорционалното правило. За това те позволяват застраховката да се сключи за сума, по-малка от стойността на имуществото и да се предлага на далеч по-ниски цени. Клиентът получава застрахователна защита до разумно равнище, без това да му струва много пари. Тъй като тези полици са много по-търсени от обикновените, някои компании у нас вече предлагат имуществени застраховки само на "Първи риск", обясни Петър Петров, главен експерт "Имуществено застраховане" в "Армеец". Те се наричат така, защото в класическия случай тяхната отличителна черта ­ неприлагането на пропорционалното правило, важи само до настъпването на първата щета по полицата. След като застрахователят изплати обезщетението на клиента, то се приспада от застрахователната сума и от тук нататък, за периода на полицата, при всяка следваща щета влиза в действие пропорционалното правило, каза още Петров.
Например, собственик на апартамент за 100 000 лева го застрахова за една година на "Първи риск" за 10 000 лева. На третия месец след закупуването на полицата се спуква тръба в банята на апартамента. Смяната на тръбата и възстановяването на разбитата стена излизат 1 000 лева на собственика. Застрахователят изплаща пълната стойност на тази първа щета ­ 1 000 лева. След това обезщетението се приспада от застрахователната сума и тя вече става 9 000 лева. От тук нататък обаче спира да важи правилото "на първи риск" и влиза в сила пропорционалното правило. Тъй като жилището струва 100 000 лева, а застрахователната сума е 9 000 лева се счита, че има 91% подзастраховане.
На шестия месец след сключването на полицата, късо съединение изгаря ел-инсталацията в апартамента. Смяната є струва 1 000 лева. Този път обаче, при вече втората щета, собственикът няма да получи реалната стойност на ремонта, а сума, намалена с 91% ­ размера на подзастраховането. За това той ще вземе от застрахователя само 9% от 1 000 лева или 90 лева.

 

Александра Георгиева



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003