Продължава тенденцията за намаляване на концентрацията на бизнеса във водещите 3-4 компании

02 Декември 2007 г.,zastrahovatel.com
Причината е „агресивната“ пазарна политика на т.н. малки компании, които гледат да спечелят все повече клиенти

Участниците на пазара очакват силна и интересна кампания за „Гражданска отговорност“

От няколко месеца Комисията за финансов надзор (КФН) започна ежемесечно да публикува информация за финансовите резултати на застрахователните компании у нас. Последните публично оповестени от надзорното ведомство данни са за първите осем месеца на тази година. Според тях брутните премийни приходи от 19-те лицензирани компании възлизат на 779.351 млн. лева. Само през август застрахователите са събрали близо114 млн.лв. За сравнение, брутният премиен приход по общото застраховане към края на юли 2007 г. бе 665 399 хил. лева. Това показва, че темпът на нарастване на приходите през лятото не е спаднал, напротив, той дори е по-голям от някои предходни месеци. Практиката летните месеци да са по-слаби за финансовите институции и в частност застрахователните компании явно не е актуална. Хората вече си търсят застрахователна защита целогодишно, а застрахователите се стремят да им я осигурят. Естествено че се наблудават и пикове, и спадове на приходите, но те не са чак толкова чувствителни.

Ако се запази сегашният темп на развитие на общозастрахователния пазар у нас, то към края на декември приходите на компаниите ще достигнат до около 1.2 – 1.3 мрд. лева. Точна прогноза обаче не може да се прави, тъй като все още не е ясно как ще протече кампанията „Гражданска отговорност“. Очакванията са средните цени за полица да са по-високи с около 30-40 лева. Ако това стане, застрахователите ще съберат между 60 и 80 млн. лв. повече приходи. Този сценарий би се сбъднал само ако в хода на кампанията някой от застрахователите не пробва отново да прави дъмпинг на цените. Друго важно условие е да се запази и обхватът на застраховката. Това обаче въпреки задължителния характер на „Гражданска отговорност“ не е много сигурно. Предполага се, че по-високата цена ще накара много собственици на автомобили „да пропуснат“ да ги застраховат.

Изплатените обезщетения през първите осем месеца възлизат на 295.954 млн. лева. Пазарът по общото застраховане продължава да бъде доминиран, както и досега, от автомобилните застраховки „Автокаско” и „Гражданска отговорност”, свързана с притежаването и използването на МПС. Двата продукта общо генерират около 65,71 на сто от общите приходи в бранша. Това е напълно нормално, като се има предвид, че ежедневно у нас се регистрират около 1000 автомобила. Относителният дял на изплатените обезщетения по автомобилните застраховки също е най-висок - 87,27% от общия размер на изплатените обезщетения. Сравнително ниските цени и високата квота на щетимост по застраховката „Гражданска отговорност“ накараха КФН да открие производство по налагане на принудителни административни мярки (ПАМ) на шест компании. Те от своя страна трябваше до средата на ноември да коригират цените, на които продават задължителната автомобилна застраховка. Предприетите от КФН мерки и променената конюктура на пазара накара почти всички застрахователни дружества да актуализират цените на продаваните от тях полици в посока нагоре.

След автомобилните застраховки сред най-продавните полици са „Пожар и природни бедствия“ и „Щети на имущество“, като техният относителен дял от общите премийни приходи е съответно 14.52% и 5.15%. След автомобилните и имуществените застраховки сред най-търсените и продъни продукти на пазара са т.нар. застраховки „Професионална отговорност“.

Лидер в общото застраховане продължава да бъде ЗПАД „Булстрад“. Пазарният дял на компанията за осемте месеца на тази година е 15,96%. Втори в класацията е ЗПАД „ДЗИ – Общо застраховане“ с пазарен дял 14,24%, а трети е ЗПАД „Алианц България“ с пазарен дял от 12,77%. На малка разлика след призьорите се нарежда ЗД„Бул инс“ АД, като неговите приходи представляват 11,85% от общите. Прави впечатление, че през август и 4-те водещи общозастрахователни компании у нас са загубили по около половин процент от пазарните си дялове в сравнение с месец юли. Причината е „агресивната“ пазарна политика на т.н. малки компании, които гледат да спечелят все повече клиенти. Така че тенденцията за намаляване на концентрацията на бизнеса във водещите 3-4 компании продължава.

Иначе ЗПАД „Булстрад“ си остава лидер в продажбата на застраховки за летателни апарати и плавателни съдове. Други сегменти, в които компанията е водеща, са „Зелена карта“ и „Обща гражданска отговорност“. Безапелационен лидер при „Каско“ застраховките е ЗД „Бул инс“ АД. Лидер в имущественото застраховане и продажбата на „Злополука“ е ЗПАД „Алианц България“. С над 30.6 млн. лв. премийни приход номер едно в продажбата на „Гражданска отговорност“ пък е ЗПАД „ДЗИ – Общо застраховане“.

Брутният премиен приход на лицензираните у нас 15 животозастрахователни компании към края на август възлиза на 138.174 млн. лева. Според данните на КФН обаче две от въпросните дружества все още не са осъществили продажба на свои продукти, така че с интерес ще следим тяхната дейност в бъдеще. Прогнозата на Insurance.bg е, че тази година животозастрахователите ще успеят да прескочат границата от 200 млн. лв. премиен приход.

Изплатените суми и обезщетения от животозастрахователните дружества през първите осем месеца на годината пък възлизат на 34.883 млн. лева. С най-висок относителен дял както в премийния приход, така и в изплатените суми и обезщетения е застраховка „Живот” и рента, съответно с 73,91 % и 67,90%.

Приходите от продажбата на „Злополука“ са около 10% от общите за животозастрахователните дружества, а тези от „Живот, свързана с инвестиционен фонд“ са около 7.8 на сто. Много слаб е интересът към „Женитбена и детска застраховка“ и „Постоянна здравна застраховка“, чиито дял от общите приходи е съответно 3.32% и 1.27 на сто.

Продължава тенденцията на висока концентрация – първите три дружества държат пазарен дял от близо 60%. Лидер за първите осем месеца на тази година отново е ЗАД „Алианц България живот“ с пазарен дял 25,97%. Втори е ЗПАД „ДЗИ“ с 18,34%, а трети са ЗК „УНИКА Живот“ с 14,92 на сто от общите приходи в бранша. Сравнение с месец юли пазарния дял на ЗПАД „Алианц България“ се е стопил с около 1.5%, а на ДЗИ с 0.5%. ЗК „УНИКА Живот” пък е увеличила пазарното си присъствие с повече от един процент. Заради добрите си финансови резултати със суперлативи може да говорим и за преследвачите на призьорите – ЗК „Дженерали Животозастраховане“ и ЗАД „Булстрад Живот“. Задължително трябва да отбележим и повече от доброто представяне на „Синдикална ВЗК”, която по приходи е изпреварила някои от застрахователните компании.

Калин Димитров



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски,
orange_li
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски Академик Иван Стефан,
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,