Дървото на парите

04 Декември 2007 г.,zastrahovatel.com


В началото на февруари тази година английският животозастраховател "Стандард лайф" обяви, че общият обем на премиите от продадените нови полици е нараснал с 40% през 2006-а. Движещата сила на този успех са били застраховките, свързани с инвестиционни фондове (unit-linked products) - ULPS, които са качили фирмените продажби от 158 млн. англ. лири през 2005-а на 395 млн. лири през 2006-а. Две други английски застрахователни компании - "Авива" и "Пруденшъл", също отчетоха ръст на новия бизнес, свързан с взаимни инвестиции, през миналата година.

Този вид полици осигуряват на собственика си застраховка "Живот", а платената премия се инвестира или в акции, или в дългови инструменти, или в комбинация от двата вида ценни книжа. С други думи, те позволяват на купувача да осигури известна защита на семейството си в случай на внезапна смърт и в същия момент му дават възможност да печели от платената премия. По правило в случай на преждевременна смърт на застрахованото с този вид продукт лице неговите наследници ще получат по-високата от двете суми - на застрахователното покритие или на стойността на инвестициите. Съществуват и схеми, при които собственикът на полица получава пълния размер на застраховката си плюс стойността на инвестицията. Повечето големи застрахователни компании имат поне четири-пет вида подобни продукти с различни инвестиционни опции, комисиони и условия за теглене или отказ от застраховката.

Предимството на ULPS е, че инвестициите се правят за дълъг период от време, което увеличава шанса за получаване на солиден доход. Подобно на взаимните фондове купувачите, които не обичат риска, могат да участват в дългови схеми, а авантюристите - в балансирани продукти или в схеми само от акции. Естествено, за различните планове се плащат и различни такси и комисиони. Премиите за тези полици не се облагат с данъци до определен размер от облагаемия доход.

КАКВО СЕ КРИЕ ЗАД КОДОВОТО НАЗВАНИЕ ULPS?

Те са представени за първи път на вниманието на финансовия бранш на Стария континент от застрахователите на Великобритания. От 1995-а до 2001-ва Западна Европа отчете 24% ръст на продажбите на застраховките, свързани с инвестиционни фондове. По време на кризата на фондовите борси в периода 2001-2003 г. обаче растежът започна да буксува и не успя да върне формата си до 2006-а. Швейцарската презастрахователна компания "Суис ре" оценява общия обем на пазара на ULPS в Западна Европа в края на 2001 г. на 1 трлн. евро. Като се отчете подновеният ръст на продажбите през миналата година, текущата стойност на тази пазарна ниша може да достигне 1.5 трлн. евро.

Според експерти от някои английски застрахователни фирми по своята природа ULPS в повечето си разновидности не могат да се нарекат застрахователни продукти в точния смисъл на думата. Те са разработени по такъв начин, че инвестиционният риск да се носи от притежателите на полици, като доходността зависи от финансовите постижения на придобитите със средствата от застрахователните премии ценни книжа. През 2006-а клиентите, които са купили свързани с ULPS полици, пожънаха "реколтата" от бума на фондовите пазари през 2004-2005 година. По изчисления на експерти от "Суис ре" поскъпването на основния борсов индекс на Великобритания FTSE100 с 10% е качил дохода от премии на регистрираните на Острова застрахователи с 15 процента. В рязък контраст с ниските лихви по анюитетите и стандартните продукти на осигуровките обвързаните с борсовите постижения ULPS предлагат привлекателна алтернатива на традиционния застрахователен пазар.

Застрахователите от Западна Европа са доста ентусиазирани от развитието на сегмента на застраховките с инвестиционни екстри, защото той ги освобождава от инвестиционния риск, респективно облекчава до известна степен нормативните изисквания за ликвидност. В страните от Европейския съюз коефициентът на ликвидност на традиционните животозастрахователи е около 4%, докато за фирмите, които предлагат и ULPS, стойността полици, е не повече от 1-2 процента, в зависимост от съответната държава. Нещо повече, в сравнение с инвестиционните фондове притежателите на полици с инвестиционна схема, освен че са застраховани срещу определени събития, ползват и данъчни облекчения.

Като се имат предвид предимствата на ULPS, те доста неочаквано станаха повод за

скандал в бранша в Украйна

В началото на февруари 2006-а Сергей Терьокин - член на екипа на Юлия Тимошенко, предложил проект за застрахователен закон, който по принцип променя изискванията към местните застрахователни фирми и проправя пътя на животозастрахователите да започнат да предлагат свързани с инвестиционни фондове полици. Този проект, ако бъде утвърден, трябва да влезе в сила на 1 януари 2008 г.

Предложението на Терьокин предизвика незабавна реакция от страна на Украинската асоциация на инвестиционния бизнес, в която влизат всички местни компании за управление на средства. В съобщение за пресата ръководството й се нахвърли срещу опитите за въвеждане на ULPS на украинския пазар. Всъщност конфликтът е между асоциацията на инвестиционния бизнес и Лигата на застрахователните организации на Украйна, която участвала активно в подготовката на проектозакона. В основата на разпрата е съпротивата на инвестиционните фирми да се конкурират със застрахователите на традиционен за фондовете пазар. Като те дори не отчитат, че механизмът на този вид полици изисква инвестиции точно в книжа на фондове, а застрахователната компонента засилва притегателната сила на продуктите и облагодетелства и двата сектора. Значението на ULPS за украинския застрахователен пазар пък може да се обясни със стриктните нормативни изисквания за управление на активите към животозастрахователните компании на фона на трикратния ръст на украинския фондов пазар през последните две години благодарение на който инвестиционните фондове постигнаха над 100% годишна доходност през 2006-а.

Отхвърлянето на проектозакона от страна на Украинската асоциация на инвестиционния бизнес обаче хвърля светлина върху едно много важно обстоятелство - сегашният борсов пазар на страната прилича много на руския в края на 90-те години на ХХ век. На него се търгуват книжата на около 15 емитенти, половината от които надценени. Което означава, че пускането на ULPS там може да е доста рисково мероприятие.

Резултатите за 2006-а разкриват все по-нарастващ интерес към застрахователните продукти с инвестиционна съставка

в Европа и в САЩ

Например холандската финансова групировка "Ай Ен Джи" отчете солиден 23.5-процентен годишен ръст на обема на новите полици, издадени от животозастрахователните й поделения в развиващите се пазари, което се дължи основно на двойно по-високите продажби на ULPS в Централна Европа и Азия. Делът на този вид продукти от новите сделки е бил 14% през миналата година. Швейцарската "Цюрих файненшъл сървисиз" пък обяви в средата на февруари 15% увеличение на обема на новите полици на животозастрахователния й бизнес благодарение на активните продажби на ULPS с 27% дял от ръста. Своеобразен рекордьор за първите девет месеца на 2006-а е била френската групировка "АКСА" с 45% повече издадени застраховки "Живот" спрямо същия период на 2005 г. на пазарите във Франция, САЩ, Белгия и Германия, като 50% от увеличението се дължи на схемите с инвестиционна съставка. Подобни са резултатите и на холандската "Аегон": от 70% ръст на премиите от дейността й в Тайван от януари до септември 2006-а спрямо първите девет месеца на 2005-та, половината контракти са обвързани с инвестиционна линия.

Потенциалът за растеж на сключените полици с ULPS в световен мащаб не се е изчерпал. Той се подгрява от растящите цени на европейските пазари и от въвеждането в действие на новите по-стриктни изисквания за ликвидност и за управление на риска в застрахователния сектор (Solvency II) с паневропейския му обхват на приложение. Това със сигурност ще пришпори играчите от бранша да рекламират продажбите на полици с инвестиционна линия. Новите условия на животозастрахователния пазар в Европейския съюз пък вероятно ще стимулират растежа на ULPS и в страните от Източна и Централна Европа, които вече привличат за целта чуждестранни експерти с доказани познания в областта на инвестициите и на застраховането.

Ентусиазмът към продуктите обаче може и да се охлади

в хода на продължаващите трусове на световните кредитни пазари, тръгнали от ипотечния сектор в САЩ. Просто защото те вече взеха доста жертви на Уолстрийт и костваха "главата" на главния изпълнителен директор на световния финансов гигант "Ситигруп" - Чарлз Принс, както и на шефа на инвестиционната банка "Мерил Линч" - Стенли О'Нийл. Нищо чудно да ги последват и други лидери на брокерски компании, "заиграли се" със структурни кредитни инструменти с висок риск.

В края на октомври "Пруденшъл файненшъл" - вторият по големина животозастраховател на Великобритания, отчете 28% спад на печалбата си през третото тримесечие спрямо същия период на 2006-а заради 67 млн. щ. долара загуба от ценни книжа, гарантирани с ипотеки с ниско качество, плюс още 44 млн. долара, загубени от сделки по хеджиране на валутен риск. Въпреки това ръководството на компанията увеличи прогнозната си печалба за цялата текуща финансова година над очакванията на някои анализатори. Към края на второто тримесечие на 2007 г. "Пруденшъл" е имал високорискови облигации за 8.5 млрд. щ. долара и нереализирана загуба по тях в размер на 318 млн. щ. долара към 30 септември. Мениджърите на застрахователя смятат да задържат тези книжа до падежа и по първоначални оценки максималните действителни загуби от тях ще са 150 млн. щ. долара за период от пет години.

Най-големите застрахователни групировки на Европа "Алианц" и "АКСА" обаче са на път да постигнат рекордни печалби през тази година въпреки кредитния смут. Според усреднената прогноза на 18 анализатори от бранша, изчислена от експерти от финансовата информационна агенция "Блумбърг", германският застрахователен лидер вероятно ще отчете 8 млрд. евро чист доход - с 14% повече от 2006 г. Със същия 14-процентен ръст на печалбата до 5.8 млрд. евро може да приключи 2007 г. и френската "АКСА". По-малко от 0.2% от активите на "Алианц" от 1 трлн. евро са вложени в щатски ценни книжа с ниско качество. "АКСА" пък обяви през октомври, че потенциалният ефект от инвестициите й в този клас инструменти с висок риск е "ограничен".

Анализатори от бранша коментират, че голямата изненада от сегашната кредитна криза е, че застрахователите действително са изпълнили обещанието си да контролират успешно риска. И финансовото им състояние е много по-здравословно, отколкото по време на тригодишния борсов спад в зората на новото хилядолетие, приключил през 2003 г. По оценка на Андреас Шефер, анализатор от германската банка "Вест Ел Бе", ценните книжа, свързани с нискокачествени щатски ипотеки, с под 1% от активите на европейските застрахователни фирми.

ИВА ИВАНОВА




Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005
orange_li
"Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006