Анализи: общо застраховане и животозастраховане - 9-месечие

18 Декември 2007 г.,zastrahovatel.com

от Калин Димитров

Бавно, но нагоре

Брутните премийни приходи на общозастрахователните компании за деветмесечието на 2007 г. достигнаха 852 772 хил. лева. В сравнение със същия период на миналата година (717 597 хил.лв.) приходите са се увеличили с около 18,84 %, което безспорно е един много добър резултат, особено като се има предвид, че ръстът, постигнат през последните 3 месеца е по-висок в сравнение с този, който бе отчетен през първите 2 тримесечия. Въпреки това като че ли месец септември не бе от най-силните в сравнение с минали години, а и с летните месеци от тази година. Припомняме, че за първите осем месеца на годината компаниите генерираха 779 351 хил. лв. брутен премиен приход.

Ако темпът на развитие на пазара се запази до края на годината, прогнозите на www.insurance.bg са, че към 31.12.2007 г. приходите на общозастрахователните компании ще надхвърлят сумата от 1.2 млрд. лева. За сравнение, през миналата година те са били 1.06 млрд. лева.

Изплатените обезщетения за деветмесечието на 2007 г. са 316 850 хил. лв., като ръстът на годишна база е 21,83 %. Размерът на брутните технически резерви (които представляват необходимите средства за изплащане на бъдещи обезщетения) нараства с 27,86 % на годишна база и достига 800 793 хил. лв. Техническият резултат според агрегирания отчет за доходите на дружествата е положителен и възлиза на 34 144 хил. лв. при 30 125 хил. лв. за третото тримесечие на 2006 година. Най-голям относителен дял в техническия резултат по видове застраховки имат „Пожар” и „Природни бедствия” (16 027 хил. лв.) и „Автокаско” (14 064 хил. лв.). По застраховка „Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС” техническия резултат на целия сектор е 137 млн. лв., като седем застрахователя отбелязват отрицателен технически резултат по този вид застраховка. Това принуди и КФН да предприеми съответните мерки срещу няколко застрахователни дружества.

Към края на деветмесечието сумата на активите на застрахователите по общо застраховане е 1204 млрд. лв., като нарастването на годишна база е 25,59 %, а това е доста по-висок резултат в сравнение с ръста, инкасиран в премийните приходи и изплатените обезщетения. Според всички специалисти оценката на на специалистите към настоящия момент е отлична.

На пазара по общо застраховане най-голям дял продължават да държат автомобилните застраховки „Автокаско” (46,05 %) и „Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС” (19,92 %) или общо 65,97 на сто от брутния премиен приход, реализиран в сектора. Относителният дял на изплатените обезщетения по автомобилните застраховки е 86,2 % от общия размер на изплатените обезщетения. Най-голямо нарастване на премийния приход има при застраховки „Разни финансови загуби” (57 %), „Автокаско” (39,3 %) и „Обща гражданска отговорност” (18,6 %). Ръстът и при трите вида застраховки е свързан с увеличените продажби на нови и стари автомобили.

С най-сериозен ръст на приходите от продажба е една малко позната застраховка, която се води за екзотична - „Правни разноски“. През тази година са продадени полици за 241 182 лв., което е цели 240 пъти повече от същия период на миналата година, когато са реализирани приходи от 998 лева.

Втори по приходи от продажби се нареждат имуществените застраховки - „Пожар и природни бедствия“ и „Щети на имущество“, като техният дял от общите приходи е съответни 14,70% и 5,11%. Жалкото в случая е, че при продажбата на тези два вида застраховки имаме съвсем малък ръст на приходите. Това показва, че застраховката не е сред търсените на пазара, а постигнатият, макар и символичен ръст, се дължи на увеличените продажби на нови жилища с ипотека, за които банките задължително изискват застраховка. Към момента у нас няма статистика, каква част от имуществото е застраховано, но по прогнони данни на www. insurance.bg е малко над 10 на сто.

Други по-значими продажби са регистрирани от професионалните застраховки или т.н. „Обща гражданска отговорност“ - 2.7 на сто от всички приходи.

Не всички застраховки обаче се радват на сериозен интерес от страна на купувачите. През 3-тото тримесечие на 2007 г. имаме спад на приходите по 3 вида застраховки - „Заболяване“, „Застраховка на летателни апарати“ и „Помощ при пътуване“. Резултатите на първите 2 не са изненада за никого, тъй като това е тенденция от няколко години. По-скоро притеснително за застрахователите е, че през тази година приходите от застраховката „Помощ при пътуване“ са се свили с около 15 на сто. Причината за това е не, че българинът е ограничил пътуванията си в чужбина, напротив – той ги е увеличил. Преди да влезем в ЕС при пътуване в друга страна задължително се изискваше всеки да има „Помощ при пътуване“, но след 1 януари 2007 г. това изискване отпадна и това доведе до въпросния отлив на търсене и съответно на продажба на застраховката. Сега има алтернатива – европейска здравна карта, но тя няма покритията на медицинските застраховки.

По премийни приходи за 9-те месеца на годината

на първо място е ЗПАД „Булстрад“.

Пазарният дял на компанията е 15,76%, а ръстът на приходите спрямо същия период на миналата година е 17,85 а сто. Компанията е лидер в карго застраховките и застраховането на летателни апарати и плавателни съдове.

Второ е ЗПАД „ДЗИ-Общо застраховане“.

Приходите на компанията в сравнение с деветмесечието на 2006 г. са се свили с около 6 млн. лева, а пазарния дял на компанията е паднал от 17.7% на 14.2%. Дружеството обаче няма основателни причини за притеснения. По-скоро става дума за преструктуриране на бизнеса, тъй като през тази година се смени мажоритарният собственик на „ДЗИ-Общо застраховане“.

На трето място е ЗПАД „Алианц България“.

Компанията има ръст на приходите от около 2 на сто, а пазарният й дял е 12.59%. Българо-немското дружество е сред лидерите при продажбата на застраховки на релсови превозни средства и „Пожар“ и „Природни бедствия“.

Сред отличниците по ръст на премийни приходи трябва да отличим ЗК „Български имоти“, които са увеличили продажбите си с около 119% спрямо същия период на миналата година. Големият интерес към продуктите на компанията се дължат по-скоро на застраховката „Гражданска отговорност“, която се продаваше на най-атрактивните цени и това доведе до увеличение на приходите.

Втори по ръст на приходите са ЗК „ДСК Гаранция“ съответно с 97.66% и ЗПК „Лев инс“ с 78, 9 на сто по-високи приходи спрямо деветмесечието на 2006 година Успехите и на двете компании се дължат основно на автомобилното застраховане. Трябва обаче да се отбележи, че „ДСК Гаранция“ правят сериозен опит да заемат призово място и в имущественото застраховане.

Освен призьорите по ръст на приходите, трябва да отличим и още няколко компании със сериозни постижения в продажбите като „Армеец“, „Виктория“, Интерамерикан“ и ОЗК.

Брутният премиен приход в животозастраховането към края на третото тримесечие на 2007 г., е 150 346 хил. лв., което представлява ръст от 27,43 % на годишна база. Ако пазарът запази своя темп на развитие до края на т.г., прогнозите на www.insurance.bg са, че към 31 декември животозастрахователните компании ще генерират премиен приход от около 200-220 млн.лв. Изплатените суми и обезщетения от животозастрахователите за деветте месеца на тази година са 37 785 хил. лв., като ръстът на годишна база е 14,18 %. Размерът на брутните технически резерви нараства с 37,08 % на годишна база и достига 330 453 хил. лв. Техническият резултат, постигнат от животозастрахователите, е 10 037 хил. лв. при 4 419 хил. лв. за третото тримесечие на 2006 година. Към края на деветмесечието сумата на активите на застрахователите по животозастраховане е 718 861 хил. лв., като нарастването на годишна база е 80,79 на сто.

С най-висок относителен дял, както в премийния приход, така и в изплатените суми и обезщетения е застраховка „Живот” и рента, съответно 73,74 % и 67,97 %. Най-голямо нарастване на премийния приход на годишна база се наблюдава при застраховки: „Живот” – 51,87 %, „Злополука” – с 48,85 %, „Живот”, свързана с инвестиционен фонд – 24,92 % и „Женитбена и детска застраховка” – с 18,06 %.

На първо място е ЗАД „Алианц България Живот“.

Събраните 41 176 хил.лв. отреждат на компанията 26, 48% пазарен дял и затвърждават лидерските и позиции. За сравнение, през деветте месеца на 2006-та дружеството е отчело пазарен дял от 26,80%. В структурата на премийния приход за деветмесечието на т.г. най-голям дял заема застраховката „Живот и рента“ - 32 881 лв.

Втори е ЗПАД „ДЗИ“ с премиен приход от над 27 869 хил.лв.

Генерираният от него пазарен дял е 17, 92%. По отношение на мястото си компанията отчита крачка назад в сравнение със същия период на 2006-та, когато отчетеният пазарен дял е бил 26,43%.

Деветмесечните резултати тази година показват интересно разместване по отношение на третото място. От шесто място по същото време през 2006 г.

ЗК „УНИКА Живот“ зае третото място

с пазарен дял от 14,30 на сто и премиен приход 22 242 хил.лв. За сравнение, миналата година ЗК „УНИКА Живот“ (тогава „Витоша Живот“) отчете пазарен дял от 8,18%.

Още една компания може да е доволна от постиженията си – "Ей Ай Джи Лайф България". Въпреки че тази година компанията е четвърта (а през деветмесечието на 2006 г. бе трета), пазарният дял, който генерира през 2007 г., е 10,32% (16 053 хил.лв. е премийният и приход), а по същото време миналата година имаше пазарен дял 9,38 на сто.

Петият и шестият животозастрахователи отчитат близки премийни приходи. Това са съответно „Дженерали Животозастраховане" и "Булстрад Живот", а цифрите за деветте месеца на т.г. сочат съответно 13 762 хил. премиен приход и 8,85% пазарен дял за първия и 12 435 хил. събрани премии и 8% пазарен дял за втория застраховател. За двете дружества миналогодишните резултати сочат пък пазарен дял от 9,24 на сто за „Булстрад Живот“ и 8,73% за „Дженерали Животозастраховане“ (тогава още „Орел Живот“). Така или иначе, както и в общото застраховане, и при животозастраховките резултатите навеждат на мисълта, че пазарът върви, макар и бавно, нагоре.

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li