Продажбата на дела от ПОК "Доверие" оценява пенсионния сектор на над 1 млрд.лв.

23 Април 2008 г.,zastrahovatel.com
В-к „Капитал” бр.16 - 18 април 2008г.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Главният изпълнителен директор на "Булстрад" Румен Янчев скоро ще оглавява още един застраховател.
Фотограф: Цветелина Ангелова

 

От единия джоб в другия

Продажбата на дела от ПОК "Доверие" оценява пенсионния сектор на над 1 млрд. лв.

Eмил Гьорев

 

Една финансова група доста наподобява семейство. Ако някоя от дъщерните компании има нещо, което й трябва на друга, първата може да услужи. Но за разлика от семействата не безвъзмездно. Дъщерните компании на "Виена иншурънс груп" в България, обединени под шапката TBI, решиха да си услужат. Застрахователят "Булстрад", част от TBI, планира да продаде дела си в пенсионноосигурителната компания (ПОК) "Доверие" на компанията майка и в замяна на това да купи другия застраховател в групата, "Български имоти", като по този начин слее двете компании. Сделката оценява "Доверие" на около 200 млн. лв., което дава представа за целия осигурителен сектор в България - на над 1 млрд. лв.

Семейно решение


В началото на седмицата стана ясно, че на предстоящото общо събрание на акционерите в публичното застрахователно дружество "Булстрад" ще се гласува проект за продажбата на притежавания от тях пакет от ПОК "Доверие". Купувач е една от "каките" в семейството - TBIH Financial Services Group, което вече държи 80% от пенсионното дружество чрез българското си поделение "TBI - България". Миноритарният дял, който ще смени собствеността си, е в размер на 1.8 млн. акции, или почти 12.29% от капитала на "Доверие", а предложената цена е 24.5 млн. лв. По груби изчисления това прави стойността на една акция равна на около 13.3 лв., т.е. всичките 15 млн. акции, съставляващи компанията, я оценяват на почти 200 млн. лв. Даниела Петкова, главен изпълнителен директор на ПОК "Доверие", определи цената като напълно реалистична, но поясни, че трябва да се вземе предвид размерът на пакета. "Ако той беше мажоритарен, дружеството може би щеше да има друга цена", каза още тя.

Румен Янчев, главен изпълнителен директор на "Булстрад", обясни пред в. "Пари", че целта на сделката е да се финансира придобиването на друг застраховател, собственост на "Виена иншурънс груп" - "Български имоти". "За целта обаче са нужни собствени средства", допълва той. До редакционното приключване на броя Янчев не даде пред "Капитал" по-подробен коментар около сделката и причините за преструктурирането в групата.

През юни миналата година "Виена иншурънс груп" взе решение да обедини двете си застрахователни дружества. За тази цел (понеже и "Виена Иншурънс груп" , и "Булстрад" са публични) е нужно "Булстрад" да купи "Български имоти" на цена около реалната, а именно малко под 22 млн. лв., според изявление на Янчев пред в. "Пари". Така привлечените средства от продажбата на миноритарния дял в "Доверие" би трябвало да бъдат напълно достатъчни за финализиране на намеренията за концентриране на застрахователния бизнес в групата. Тъй като акциите на "Булстрад" се търгуват на Българска фондова борса, интересът на акционерите също не е за подценяване.

Акциите на "Булстрад" във вторник поевтиняха с близо 3% до 164.7 лв. Дали това обаче беше в резултат от новината, която се появи малко след началото на борсовата сесия, или е просто част от масовата пролетна разпродажба, която е обзела инвеститорите, не може да се определи еднозначно. Гено Тонев, портфолио мениджър на "Юг маркет фонд мениджмънт", чийто фонд "Юг маркет максимум" инвестира в "Булстрад", обясни, че в повечето случаи, в които се обсъжда предложение за вътрешногрупови преструктурирания, те се приемат. "Това ни дава причина да смятаме, че сделката е 99% факт и е само въпрос на време. Така е почти изключено повторно отражение в стойността на акциите, когато тази сделка стане реалност", обясни Тонев. Според него застрахователят прави добра стъпка, като се освобождава от участието си в "Доверие". "По този начин ще може да се концентрира повече върху застрахователния пазар и чрез сливането с "Български имоти" да подобри позициите си там, на което инвеститорите гледат с добро око", добави още Тонев.

В двора на съседите


Българските пенсионноосигурителни дружества се развиха доста бурно в последните години и само за 2007 г. активите им нараснаха над два пъти до 2.3 млрд. лв. Досега обаче трудно можеше да се оцени колко струва техният бизнес, доколкото тази сума са чужди средства, които те просто управляват. Ако обаче се приеме, че цената по предстоящата сделка е реалистична, лесно може на база на финансовите коефициенти на "Доверие" да се направи оценка на целия сектор (виж таблицата). Средната оценка на всички девет пенсионни компании на база различните използвани показатели достига близо 1.15 млрд. лв.

Разбира се, всяко подобно автоматично пренасяне крие рискове показателите да се изкривят. Например оценката на "ЦКБ-Сила", който е сравнително малък като пазарен дял, се покачва нереалистично високо от еднократни финансови приходи за 2007 г. (17.7 млн. лв.). От отчета на компанията става ясно, че това се дължи основно на продажбата на притежаваните от дружеството акции на "Зърнени храни България" при първоначалното му публично предлагане в последните дни на 2007 г. Ако се изчисти този ефект, компанията дори излиза на минимална печалба и оценката чувствително се свива.

Все пак сделката като че ли е поредното доказателство за доброто развитие на сектора. За десет години пенсионните фондове успяха да акумулират значителни капитали и да се превърнат в основни инвеститори на местната фондова борса. Перспективите са ръстът да продължи, доколкото през следващите десет години те ще продължават основно да трупат средства без да изплащат пенсии.

 




Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки