В условията на криза обезпечеността на дружествата с достатъчно резерви става все по-важна

29 Юли 2009 г.,zastrahovatel.com
 

Показателят „технически резерви/ премиен приход” е индикатор за финансовата стабилност на компаниите

 

Правилно изчислените и заделени резерви са един от най-важните аспекти на риск мениджмънта, когато става дума за застрахователна компания. Ако един застраховател оценява точно рисковете, които поема, той заделя и оптимален размер резерви. Тяхната роля е да покрият бъдещите плащания по сключените от дружеството полици. Колкото повече резерви има дадена застрахователна компания, толкова по-стабилна финансово е тя и може по-спокойно да посреща всеки следващ ден дори в условия на криза. В същото време, ако резервите на дадено дружество са сравнително малко, е добре човек да се замисли на какво се дължи това. Дали то има нискорисков портфейл - в който доминират застраховки с много ниска квота на щетимост? Или не е успяло да задели достатъчно резерви, тъй като е трябвало да плати прекалено големи за събраните премии обезщетения? Или просто не успява да управлява добре разходите си? Очевидно е, че ако малкото резерви не са съпроводени от нискорисков портфейл, даденото дружество не е за завиждане.

 

Заделените резерви напоследък стават често тема на разговор между мениджърите на застрахователни компании у нас. Тази тема се превърна в особено „модерна”, след като официалната статистика на Комисията за финансов надзор (КФН) за миналата година показа, че задължителната „Гражданска отговорност” на автомобилистите е на загуба за пазара като цяло. Тогава

 

надзорът „затегна” правилата

 

и започна да изисква от дружествата да поддържат по-големи резерви. Това е напълно нормална реакция от страна на Комисията за финансов надзор, тъй като нейната задача е да гарантира възможно най-добрата финансова стабилност на работещите в България застрахователни компании. А колкото по-големи резерви има дадено дружество, толкова по-спокойно то ще посреща бъдещите плащания на застрахователни обезщетения. Това важи с още по-голяма сила в условията на задълбочаващата се финансово-икономическа криза, когато ръстът на застрахователния пазар у нас е под въпрос и компаниите не могат да разчитат на все повече и повече нови застраховки, с прихода от които да покрият плащанията по старите си полици.

Кой обаче може да каже със сигурност дали размерът на резервите на дадено дружество е висок, нисък или оптимален? Има различни актюерски методики, по които застрахователите изчисляват резервите си. Ако всички те обаче се приложат към финансовите параметри на дадено дружество, получените „оптимални” размери на резервите са доста различни, твърдят специалистите. Тогава как да бъде определен наистина оптималният размер на резервите на дадена застрахователна компания?

В ЗАД „Алианц България” правим това чрез т. нар.

 

RAM OFF резултат

 

каза за в. „Застраховател прес” изпълнителният директор на дружеството Пламен Ялъмов. Той обясни, че въпросният показател се получава, като от заделения резерв се извади изплатения. Ако разликата е малка и положителна, компанията е добре обезпечена с резерви и финансово стабилна. Ако разликата е голяма и положителна, значи дружеството заделя ненужно много резерви. А ако разликата е отрицателна, значи резервите се заделят неправилно. Като видях, че нашият RAM OFF за пет години назад е положителен, разбрах, че нашата методика за изчисляване на резервите е подходяща и ние заделяме винаги достатъчно резерви, подчерта Ялъмов. Той уточни, че изчисляването на RAM OFF резултата

 

засега не се изисква от КФН,

 

въпреки че този показател е индикатор за това дали използваната от дадено дружество методика за изчисляване на резервите е подходяща или не. Ако при използването на дадена методика той е малко положителен години подред, значи всичко е наред. Но ако дава отклонения – ако е отрицателен или много положителен, значи трябва да се смени методиката за изчисляване на резервите на дружеството, категоричен е Ялъмов.

За съжаление, ако човек разполага само с официалните данни за работещите у нас застрахователни компании, публикувани на интернет страницата на КФН, няма как да пресметне RAM OFF показателя за всяко от дружествата. Затова в. „Застраховател прес” реши да изчисли съотношението на техническите резерви към премийния приход на отделните компании за последните три години. Въпреки че не е толкова прецизен като RAM OFF,

 

индикаторът „технически резерви/ премиен приход”

 

също е много показателен за обезпечеността на дружествата с достатъчно резерви. Колкото по-високо е числото на този показател, толкова по-обезпечена с резерви е съответната застрахователна компания. Разбира се, само по този показател не може да се каже категорично дали заделените от дадено дружество резерви всъщност не са недостатъчни или пък ненужно високи. Това зависи до голяма степен и от портфейла на съответната компания – доколко в него преобладават нискорисковите или високорисковите застраховки. Например делът на „Гражданска отговорност” на автомобилистите е много показателен, като се има предвид, че задължителната застраховка традиционно е с висока квота на щетимост. Затова го изчислихме за всяка компания поотделно и го записахме на отделен ред. Разбира се, има и други високорискови застраховки, на които не сме обърнали толкова голямо внимание.

Въпреки всичко обаче, така съставена, публикуваната по-долу таблица дава достатъчно ясна картина за това доколко са обезпечени с резерви и финансово стабилни работещите у нас застрахователни компании. Дори неспециалистът може да види в нея дали за дадено дружество показателят „технически резерви/ премиен приход” е по-висок, по-нисък или близък до средния за пазара през съответната година. След което да вземе предвид и големината на дела на „Гражданска отговорност” в портфейла на това дружество. Естествено, би могъл да съобрази например, че експортните застраховки са доста високорискови, след като държавната Българска агенция за експортно застраховане (БАЕЗ) има едни от най-високите на пазара стойности на показателя си „технически резерви/ премиен приход”, въпреки че не сключва „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Както и че застраховането на енергийните предприятия у нас не е от сферите с особено висока квота на щетимост. Но това, разбира се, са единични случаи.

 

 

Темата разработи   Йоанна Стефанова,  в-к "Застраховател прес" бр.13-2009г.

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева ,
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998