Яхтата - символ на лукс и престиж

02 Септември 2010 г.,zastrahovatel.com
„Парите не могат да ти купят щастие, но с тях може да си купиш достатъчно голяма яхта, за да доплуваш до него.“ Дейвид Лий Рот, вокалист на легендарната група „Ван Хален“

        

            Негово величество риска - другата страна на лукса и престижа 

  

В миналото яхтата се е появила като лек и бърз плавателен съд за превоз на известни личности. Днес тя отново е символ на престиж и отлично социално положение в обществото. Не случайно се твърди, че не по тайните банкови сметки, а по яхтите и лимузините, на които се возят, ще разпознаете най-големите богаташи в света. Яхтите са любима играчка на милиардерите и те се състезават помежду си в това, чия лодка е най-голяма, най-скъпа и кой ще поръча повече скъпи екстри в нея като се започне от бронирани прозорци и се стигне до киносалони и подводници. Басейните и площадките за кацане на хеликоптери отдавна не впечатляват никого, тъй като те вече са част от задължителното оборудване. Безспорен факт е, че яхтите гарантират истинско приключение и разпускане на воля в природата. 

Инвестицията в яхта се изплаща за няколко години. Финансирането обикновено е по лизингова схема. Броят на банките, които предлагат специализирани кредити за покупка на плавателните съдове, непрекъснато се увеличава. Обезпечението при покупката на яхта е далеч по-стабилно, тъй като върху плавателните съдове може да се учреди морска ипотека. Застраховките на яхтите се изплащат винаги и значително по-лесно, а цената им пада много бавно. У нас обаче почти няма разработени финансови продукти за покупката на яхти.

Яхтите се делят на два основни вида - туристически и спортни. Луксозните модели достигат главозамайващи цени от десетки или стотици милиони левове, не са за подценяване и сумите за тяхното обзавеждане. Скъпото оборудване включва мивка, печка, хладилник и просторна баня. Целта е яхтата да не се различава по нищо от малък и луксозен апартамент. Оборудването с мощна климатична инсталация позволява комфортна почивка в каютата в летните жеги. Скъпите яхти задължително се строят и със специални помещения за катери, джетове и моторни лодки за водни ски. В крак с модата да се търсят все по-големи и скъпи яхти дължината им се увеличи от 25-35 метра до над 50 метра.

             Мечтата на всеки ветроходец е да управлява яхта в непознати и далечни морета. На гръцките острови пристанищата са препълнени с яхти, катери, моторници, особено в събота и неделя, когато наред с множеството чужденци място за приставане търсят и гърците. Там всеки може да изпита удоволствието да кара яхта. През последните няколко години продажбите на тези плавателни съдове в Русия нараснаха значително. Там собствената яхта се е превърнала в универсален символ на богатство и начин на прекарване на свободно време. Яхтите се срещат най-често в плавателните канали в гористите вилни райони в Подмосковието. В страни като Австралия и Нова Зеландия пък плаването с яхта е масов спорт. В момента по нашето Черноморие срещу 700 EUR може да се наеме яхта за еднодневна разходка. Цената расте в зависимост от големината на съда. Предлагат се и почасови разходки, като наемът започва от 150 EUR на час.

            Всъщност многобройни са рисковете, които застрашават яхтата, моторницата или кораба, собственика на плавателния съд, капитана, екипажа и пасажерите. Не случайно именно морето е поставило началото на застрахователния бизнес. Кражбата на плавателни съдове е често явление, неопитността или лошият късмет са причина за нанасяне на щети на съседни съдове, а лошото време - за погиването на съда. Затова е немислимо да притежавате плавателен съд и да не го застраховате.

            Застрахователно покритие може да намерите не само за моторни и ветроходни яхти, но и за отделни компоненти като корпус, машини, такелаж, екипировка и др. Застраховката е с обхват по време на навигация и по време на бездействие (laid-up).

            „Каско“ полицата се сключва върху покупната цена на новозакупена яхта или пазарната цена на яхта втора ръка. Застраховката покрива щетите, причинени на корпуса, двигателите и оборудването от навигационни рискове; повреди по корпуса на яхтата и цялото прилежащо оборудване; потъване; отстраняване на отломки; пиратски действия; земетресение и вулканично изригване; кражба и вандализъм; природни бедствия; рискове при транспортиране на плавателния съд по суша; рискове при вдигане и спускане от стапел.

            Освен „Каско“ застраховката на яхтата най-разпространеният пакет т. нар. институтски яхт клаузи ( Insitute Yacht Clauses) включва и покритие за отговорност към трети лица, чийто аналог при автомобилите е задължителната застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“. Обикновено отговорността към трети лица е до размера на застрахователната сума, но е възможно да бъде договорен и друг лимит. Тя покрива причинените щети при сблъскване на другия плавателен съд; загуба на живот, нараняване или смърт, вкл. разходите по спасяване на живот, причинени на борда на другия плавателен съд, до размера на договорения лимит. Преди време от Българската асоциация на яхтените пристанища предложиха да бъде въведена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ и за яхтите. Според представителите на асоциацията лодките без такава застраховка не трябва да бъдат регистрирани от „Морска администрация“. Ако човек с малка яхта и без опит се засили, може да потопи плавателен съд и за 20 млн. EUR. В момента в страната ни тази застраховка не е задължителна. Ако се излезе в Гърция обаче, яхтата може да бъде арестувана и спряна от движение заради липсата на документа, обясняват експертите.

            В допълнение някои от застрахователните компании предлагат покритие и на рискове от войни и стачки,  както и от тероризъм. 

            Премията при този вид полици зависи от обхвата на покритите рискове, наличието или липсата на допълнителни рискове, периодите на експлоатация и целите на употреба. При формиране на цената от значение е и типът на плавателния съд (дали яхтата е моторна, моторно-ветроходна или само ветроходна), районът на плаване, опит на шкипера и екипажа, радионавигационното оборудване на яхтата. Застрахователната премия е в диапазона 0,8 % -1,5 % от застрахователната сума.

            Според експерти от застрахователния бранш тези застраховки се търсят най-вече при новозакупени яхти и за такива, които са на стойност над 20 000 EUR. Полицата не представлява интерес за собственици на по-стари яхти предвид ниската им пазарна стойност. Търсенето на този вид полици се увеличава предвид на това, че при схеми за продажба на лизинг лизингодателят изисква застраховка, която да бъде подновявана и поддържана за периода на лизинговия договор. Застраховката се търси и от собственици на яхти, които извършват круизи извън Черно море, предвид искането за отговорност към трети лица и увеличените вероятности за настъпване на навигационни рискове. Обикновено този тип застраховки изискват и самоучастие от клиента, което е между 1% и 5% от застрахователната сума.

            При изчисляване овехтяването на яхтите се използват каталози, подобни на т. нар. „Шваке“ за автомобилите. Яхтите губят около 10% от стойността си на година. Но стойността на лодките може и да нарасне, ако собственикът направи подобрения в нея.

            Важно е да се знае, че по полицата не се покриват повреди, възникнали в резултат на злонамерено или небрежно управление на лодката. Застрахователната полица не покрива още щети по платната или по мотора, които са резултат от недостиг на моторно масло.  

           

        Гергана Иванова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки