През следващите 10 години ще заемем едно от лидерските места

26 Декември 2005 г.,zastrahovatel.com
Марио Костов – изпълнителен директор на ЗАД “Булстрад Живот” ЗАД

*Дейността си в АБЗ чувствам като дълг, а не като задължение

-Г-н Костов, самата рубрика “Поглед назад, поглед напред” съдържа в себе си доста въпроси. Ръководеното от вас дружество отбеляза през миналата година 10-годишен юбилей, който в. “Застраховател” отрази по достойнство. Сега, когато ЗАД “Булстрад Живот” навлиза във второто си десетилетие, какво виждате напред?

-Навлизането във второто десетилетие на ЗАД “Булстрад Живот” е преди всичко много голямо предизвикателство. Първите десет години бяха най-трудни. Тогава ние създавахме всичко отначало, “наливахме основите”, според популярния стих на поета. Силно вярвам, че през следващите десет години дружеството ще заеме едно от лидерските места на животозастрахователния пазар. През първото десетилетие работихме усилено за създаване на качествен екип, за развитие на продуктовата гама, за административно и софтуерно обезпечаване на дружеството – и това е наистина много добра база за неговото развитие оттук насетне.

През следващото десетилетие животозастрахователният пазар като цяло ще преживее много динамичен растеж и ще става все по-конкурентен. Факт е, че предстои още 4-5 нови животозастрахователни компании да започнат операция на българския пазар. Това е нормално – където има бизнес, там има и конкурентна надпревара. Конкуренцията действа здравословно, а от нея основно печелят клиентите. Ние съществуваме, за да обслужваме своите клиенти, да осъществяваме целите на компаниите и да постигаме добри резултати за своите акционери.

-Тук говорите и в качеството си на председател на Комисията по животозастраховането в Асоциацията на българските застрахователи, а не само като ръководител на ЗАД “Булстрад Живот”. Предстоят ли някакви промени в дружеството с оглед новото партньорство между TBIH и Wiener Städtische?

-Имаше официален прес релийз от страна на ТBI и аз нямам какво да добавя, освен да повторя, че става дума за стратегическо партньорство между TBIH Холандия и Wiener Städtische. Двете големи структури са се договорили да обединят усилията си, с което целят стратегическо партньорство и развитие в нововъзникващите пазари от Югоизточна Европа. Когато две силни групи си подадат ръка, се получава нещо по-значимо. Очевидно акционерите са търсили в случая синергетичния ефект, при който 2 и 2 прави 5, а не 4.

-Такъв интерес косвено може би означава, че в този регион се очаква добро икономическо развитие?

-Преди всичко е логично да се търси място на нововъзникващи пазари. Застрахователното проникване в страните от Централна Европа е вече 5-6 на сто, докато в България данните за миналата година показват, че то е само 2,2 на сто. И ако страната ни върви успешно към изпълнение на критериите за членство в ЕС и икономическото развитие постигне очаквания и прогнозиран ръст през следващите 10 години, очевидно нашият пазар – общозастрахователният и животозастрахователният, би следвало да расте в подобни пропорции и на определен етап да достигне нивото от тези 5-6 на сто застрахователно проникване, каквото наблюдаваме в споменатите държави.

Интересно за България, както и за останалите страни от Югоизточна Европа, впрочем, е съотношението между животозастрахователния и общозастрахователния пазар. То е около 20 към 80 на сто, докато в развитите централноевропейски държави е около 50-55 на сто в полза на животозастраховането. Това определя огромния потенциал в областта на животозастрахователния бизнес и предполагам, че именно тук е причината доста големи компании да се насочват към пазари като нашия.

В Централна Европа хората имат вече по няколко застраховки и застрахователното проникване е достигнало почти крайния си предел. Така че пазарът там е доста по-труден и съответно с по-малък процент на растеж. Всяка уважаваща себе си компания, която търси нови пазари и нови източници за печалба, би трябвало да се ориентира към Югоизточна Европа. И очевидно е, че те го правят.

-Така нещата изглеждат някак предопределени…

-От само себе си нищо няма да стане, разбира се. Българският бизнес достатъчно се лута през последните 10 години и показа, за съжаление, че не е в състояние да сътвори чудеса. Поради тази причина стратегическото решение България да бъде приета за член на ЕС е не само политическо, а и икономическо. Членството ще бъде предпоставка много големи чуждестранни компании да стъпят на българския пазар със своите стратегии и планове за развитие. Това ще окаже цялостен положителен ефект върху икономиката и върху жизнения стандарт. Когато има голям растеж на брутния вътрешен продукт и чуждестранни инвестиции, даден процент от преразпределението на този продукт отива съответно в джоба на всеки български гражданин.

-Един от вечните препъни-камъни в българския преход е бил от законодателно естество. Сега застрахователният бранш вече притежава своя основен, така да се каже, закон, а именно – Кодекса за застраховането. Какво мислите за него и като ръководител на дружество, и като председател на комисия в АБЗ?

-Въпросът ви е интересен, но отговорът ще трябва да търсим след няколко години. Очевидно кодексът е създаван под влияние на европейските директиви и с оглед на присъединяването ни към ЕС. Дали е добър или лош, дали крие в себе си подводни камъни – всичко това ще стане ясно, след като пазарът поработи в продължение на няколко години под неговата регулация. Според мен сега е още прекалено рано да се дават задълбочени преценки – било положителни, било отрицателни.

Специално по отношение на животозастрахователния бранш най-опасното бе извън Кодекса за застраховането – в данъчното законодателство, в облагането на доходите на физическите лица и в корпоративното подоходно облагане. В един период там се правеха ежегодни промени, което имаше изключително негативен ефект, защото предизвикваше чувство на несигурност у хората, които прибягваха до нашите услуги.

През тази година успяхме да запазим съществуващото положение, защото пак имаше планове за промени. Но с общи действия с асоциациите на пенсионноосигурителните компании и на дружествата за допълнително здравно осигуряване ние постигнахме запазване на статуквото по отношение на данъчните преференции. Специално животозастраховането и пенсионното осигуряване са дългосрочен бизнес и резките промени тук играят много негативна роля.

-Като председател на Комисията по животозастраховането в АБЗ, смятате ли, че в кодекса има положения, които биха били сериозни предизвикателства през животозастрахователните дружества?

-Поне на този етап не виждам нещо, което би затруднило сериозно дейността на животозастрахователните компании през следващата година. По-скоро, струва ми се, или поне на първо време така изглежда, текстовете в кодекса са насочени към по-сериозни промени в общото застраховане. Дали е за добро, или за лошо, ще разберем по-късно, когато поработим при регулацията на кодекса.

Оценка биха могли да дадат времето, компаниите и техните клиенти. Трябва да изчакаме.

Все пак ще кажа, и то убедено, че този кодекс рано или късно ще претърпи съответните изменения. Това ще стане не по нечия прищявка, а под натиска на пазара.

-Да кажете нещо за животозастраховането като цяло? Ръстът през деветмесечието е 50 на сто спрямо същия период на миналата година. Това е добър показател. Същевременно вие неведнъж сте изтъквали, че ръстът е неизбежен, защото сме тръгнали от ниска база.

-По-горе споменах за застрахователното проникване у нас на целия бранш – то е 2, 2 на сто. Делът на животозастраховането в него е едва 0,3.5. Това е изключително ниско като показател. Растежът на пазара е положителен факт, защото показва каква е тенденцията. От друга страна, пазарът към края на годината ще достигне 120-130 млн. лева като краен резултат. Сравнено с общозастрахователния пазар, делът от застрахователното проникване като цяло ще се запази в горецитираната пропорция – 0,3 от 2,2 на сто.

В тази ситуация ЗАД “Булстрад Живот” успя да постигне невероятни резултати. Преструктурирахме изцяло своя портфейл. Миналата година се разделихме с Банка ДСК, която пое със собственото си животозастрахователно дружество “ДСК Гаранция” застраховките “Живот на кредитополучателите”, които съставляваха немалък процент от нашия портфейл. Положихме много усилия и успяхме да го компенсираме, показвайки доста съществен ръст, с дългосрочен спестовен бизнес – нещо, което е основно за всяка животозастрахователна компания.

В следствие на това развитие очакваме изключително добри резултати от дейността си през 2005 г.: премиен приход от 10 млн. лева и печалба между 700 хиляди до 1 млн. лева. Това показва, че – освен че сме работили и инвестирали в развитието на пазара - сме работили и доста ефективно, генерирайки добра печалба.

-Миналата година открихте свой нов офис в София на една от централните улици – “Граф Игнатиев”. Как се развива клоновата ви мрежа и какъв принцип сте заложили в нейното разширяване – просто навлизате в по-големите градове?

-Да, през септември 2004 г. дадохме старта на проект за стратегическо развитие на дългосрочния си бизнес. През изминалата година отворихме още 6-7 офиса в цялата страна и успяхме да ги напълним с активно работещи хора. Това е предпоставка за сериозното развитие на дългосрочния бизнес, тъй като дългосрочни животозастрахователни продукти се продават само чрез стройно изградена професионална мрежа от консултанти.

Когато разкриваме нов офис, не винаги избираме най-големите градове. Големината не е решаващият фактор. Първо правим анализ на развитието на съответния град – икономически растеж, състояние на доходите на населението, перспективи и т. н. И на основата на такъв задълбочен анализ решаваме къде да позиционираме следващия си офис.

-Настъпиха ли промени в продуктовата ви политика – в сравнение с първите 10 години?

-Тогава работехме в несигурна среда, имаше хиперинфлация, сериозни политически промени, затова бяхме ориентирани към краткосрочни продукти. През следващите десет години целият животозастрахователен пазар ще се ориентира към дългосрочни продукти: различни застраховки “Живот”, застраховки “Живот с инвестиционен характер”, всички видове застраховки “Живот” със спестовен елемент и срок, не по-малък от 10 години. Това ще важи и за нашето дружество.

-Какво пожелание към вашите колеги от дружеството, от АБЗ, от бранша бихте отправили по случай настъпващите новогодишни празници?

-Преди всичко искам да благодаря още веднъж за доверието, което ми бе оказано, когато бях избран за председател на Комисията по животозастраховане в АБЗ. Там работихме много усилено по различни въпроси с една цел – за свободното развитие на българския животозастрахователен пазар. Каквото зависи от мен, ще го дам и в бъдеще, защото чувствам това като свой дълг, а не като задължение.

Пожелавам на всички една усмихната 2006 година, много здраве и лично щастие. Дай Боже, всеки от нас да съумее да направи повече добрини, защото това е нещото, от което има нужда нашата страна. Нека всички несбъднати през 2005 г. пожелания да станат реалност през 2006 г.

Разговора проведе

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки