Русе стана гараж на румънците

26 Май 2011 г.,zastrahovatel.com
В-к „Стандарт” "Здравейте! Казвам се Ивайло и мога да ви свържа с човек, който да ви помогне!" С тези думи, казани на румънски, русенец посреща на опашката пред КАТ гости от северната ни съседка. Всички те са дошли да регистрират у нас купена на старо кола.
По неофициална информация в дунавския град от този бизнес се прехранват над трийсетина посредници. Те вече имат на свое име десетки возила, които бръмчат в страната на Дракула с генерално пълномощно. Според запознати със схемата обаче има и няколко русенци, на чието име се водят цели автопаркове и броят на возилата им надхвърля 200-300 автомобила. Оказва се, че соченият за пионер в тази схема Роско не е единственият крупен собственик на таратайки.
Видинчанин например направо го удря в земята, тъй като има регистрирани на името си 525 автомобила, чиито истински собственици са румънци от Калафат и селата до Крайова. Това разказаха за "Стандарт" от сектора "Пътна полиция" на областната дирекция на МВР в града. От година обаче, откакто се заговори открито за този вид бизнес, рекордьорът е спрял  регистрирането. Още петима видинчани са записали на името и адреса си по над 300 автомобила, 10 имат между 100 и 200 коли, сочи справка на пътната полиция.
Сделките с колите се осъществяват по добре познатата в близкото минало у нас схема за покупка на автомобил на името на инвалид. Така навремето се пестеше внасянето на митото. В новата схема румънците плащат на българи, на чието име регистрират колата. "Таксите", които нашенците прибират за услугата, варират между 200 и 500 лева, а за самата регистрация румънците се бъркат само с около 50 евро. След това реалните собственици получават генерално пълномощно, с което управляват автомобила в родината си.
Така комшиите пестят от високите налози, които страната им налага за старите автомобили. Ако решат да регистрират същата кола отвъд Дунав, те ще трябва да платят многократно по-високи такси. Налозите в Румъния започват от 600 евро, но могат да достигнат дори 3000 евро в зависимост от возилото. У нас тези такси са в пъти по-малко, обясняват купувачи.
Причината за скъпия налог в Румъния е във високите данъци за стари автомобили, които държавата е въвела, за да стимулира местното производство на коли. Затова автобизнесът на стари автомобили у нас с румънско участие процъфтява. Сделките с пълномощните се изповядват в наши нотариални кантори, а задължително условие е те да стават в присъствието на преводач.
Регистрираните у нас коли втора ръка, които след това бръмчат отвъд Дунав, растат всяка година. Справките в Пътна полиция потвърждават това. През септември 2009-а близо 70% от новозаписаните коли в русенския КАТ са били на съседи. Година по-късно броят им се покачи с нови 10 пункта. Русенци бързо се ориентираха в тази обстановка и в момента поне около трийсетина души се прехранват с този бизнес, твърдят запознати със схемата. Точният им брой обаче никой не знае. По наблюдения на катаджии румънците използват местни частни лица  или автокъщи, на чието име да регистрират колата си. Не са редки и случаите обаче, когато румънски граждани регистрират фирми у нас само за да могат да записват автомобили на името на дружеството.
Запознати обясняват, че при регистрация в България данъците за автомобилите са дължими тук. Става въпрос за местните налози, минаването на преглед, наличието на застраховка "Гражданска отговорност" и други задължения. Проблемът идва от факта, че нашенецът посредник с копие от пълномощното отписва колата от данъчното в Русе, за да се освободи от годишни налози. Возилата обаче не се снемат от отчет в местния КАТ. В техните книжа собственик на автомобила продължава да се води българският посредник.


Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки