„Евроинс” стои стабилно на българския застрахователен пазар

02 Юли 2012 г.,zastrahovatel.com
Антон Пиронски, изпълнителен директор на ЗД „Евроинс“АД

 През тази година въвеждаме информационна система от ново поколение

 

           

- Господин Пиронски, каква беше за ЗД„Евроинс“АД изминалата 2011 г. и какво показват резултатите за дейността на дружеството към момента?

- Изминалата 2011 г. беше много добра за „Евроинс”, тъй като постигнахме ръст на брутния премиен приход от 6.44 % спрямо предходната 2010 г., при спад на пазара по общо застраховане от 1.5 %. Най-съществено увеличение на записаните премии от 36.6 %  бележим по застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, като пазарният дял на дружеството е нараснал от 5.2 % през 2010 г. на 5.6 % през 2011 г.  в резултат на водената от дружеството политика за постепенно повишаване на средната цена по застраховката.

Нетният финансов резултат за 2011 г. е също много добър - реализирали сме печалба от  485 хил. лв. при увеличение на нетните технически резерви с 11.6 млн. лв., което представлява ръст от 26.8 % спрямо 2010 г.

През годината бяха направени и редица стъпки в стремеж към повишаване качеството на обслужване на нашите клиенти, между които са усъвършенстване на общите условия по застраховките и разработване на нови продукти, ориентирани към пазарното търсене; брандиране на всички агенции, офиси и представителства с унифициран вътрешен и външен вид; въвеждане на вътрешни стандарти за работа с клиентите на дружеството; периодични продуктови обучения на служителите в цялата клонова мрежа и на застрахователните посредници; провеждане на промоционални кампании; автоматично тарифиране при електронно издаваните полици от дружеството и др.

„Евроинс” е първото застрахователно дружество, получило сертификат за достъп до Единната информационна система за оценка, управление и контрол на риска (ЕИСОУКР) на Гаранционния фонд, и от 01.06.2011 г. стартира издаването на електронни полици по застраховки „Гражданска отговорност” на автомобилистите в над 750 обекта в страната.

На фона на тези резултати можем убедено да твърдим, че „Евроинс” стои стабилно на българския общозастрахователен пазар и успешно следва политиката си да е в услуга на своите клиенти и бизнес партньори.

 

            - Кои ще бъдат най-големите предизвикателства пред управляваната от вас компания през настоящата година?

- Дружеството си е поставило много и амбициозни цели. През настоящата година ще продължим с предлагането на нови и атрактивни застрахователни продукти, с които ще се стремим в максимална степен да удовлетворим потребностите на клиентите.

През тази година въвеждаме информационна система от ново поколение, която осигурява издаване на електронни полици по всички застрахователни продукти, които предлагаме. Така времето за сключване на застрахователните договори намалява, което е в полза както на клиентите, така и на застрахователните посредници, с които работим. През цялата година ще продължи въвеждането на нови функционалности на информационната система за издаване и отчитане на полиците. Целта е да се намали времето за администриране на полиците, за да имаме възможност да обръщаме повече внимание на клиентите, тъй като за нас е най-важен клиентът и ние се стремим да бъдем в негова услуга.

 

            - Българинът е известен със своя афинитет към своя имот, към дома си. Това ли беше основната причина, поради която компанията ви се насочи към имуществените застраховки като свой приоритет? ЗД „Евроинс“ стартира пролетна промоция по имуществените застраховки. Бихте ли дали малко повече информация за тази кампания?

- И тази година „Евроинс” провежда пролетна промоция по имуществените застраховки за периода 01.04.2012 до 30.06 2012 г., като предоставя на клиентите допълнителна отстъпка. През този период нашите клиенти могат да получат отстъпка до 50% от номиналната застрахователна премия. Освен „Пролетна промоция 2012” „Евроинс” пуска на пазара и две нови имуществени застраховки „МОЕТО ЖИЛИЩЕ” и „ЕКСТРА ДОМ”. И двете застраховки се сключват бързо и лесно - без опис, оглед и снимки на жилището. За да удовлетворим потребностите на различните клиенти, по тези застраховки предлагаме комбинации от различни покрити рискове. Само за 2 минути всеки клиент може да сключи имуществена застраховка във всеки наш офис при избрано от него ниво на покритие, застрахователна сума и рискове. Повече информация клиентите могат да намерят на сайта на дружеството: www.euroins.bg

           

            - В този ред на мисли считате ли, че скоро ще се промени осезаемо нагласата на българина и той ще осъзнае необходимостта от това да застрахова жилището си?

- Застраховането е защита от случайни събития, но българинът все си  казва, че на него няма да му се случат и се сеща за застраховка едва когато настъпят. Всички сме свидетели на последните наводнения в България и на земетресението от 22.05.2012 г. Колко от нас, след като мина земетресението, си казаха „Добре, че имам застраховка”? Но с годините застрахователната култура на българина се подобрява и той все повече търси защита за семейството си и на имуществото си чрез сключване на подходящи медицински и имуществени застраховки.

 

            - Вие за или против създаването на пул сте? И ако подкрепяте тази идея, то как би следвало да бъде осъществена тя - със или без участието на държавата, на задължителен или доброволен принцип, какви рискове да покрива пулът?

- Наводненията в България от последните години и земетресенията от 22.05.2012 г. до днес би трябвало да са убедили всички, че е крайно време да се намери добра форма за защита на населението в България от тези два риска. Логично е всички собственици на имоти да се застраховат срещу тези природни бедствия при минимален лимит. Това е единствената реална стъпка за преодоляване на бъдещи кризи. Но ние сме против въвеждане на задължително застраховане на недвижимото имущество на населението със събиране на застрахователните премии по административен ред - то би унищожило пазара на имущественото застраховане на физически лица. Аргумент - и премиите по задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на  автомобилистите не се събират принудително.

 

            - Компанията ви по традиция периодично изненадва пазара с нови предложения. Бихте ли издали някои от бъдещите си продуктови проекти и промоции?    

- „Евроинс” се стреми постоянно да предлага нови и различни застрахователни продукти, като развива всички видове застраховки в портфейла си и разработва новите продукти в съответствие с нуждите на пазара. Целта е предимствата на продуктите да бъдат ясни за клиентите и търсени от тях. Например  в момента предлагаме нов вариант на застраховка „Каско” на МПС с преференциални тарифни числа, която включва безплатен за клиента технически преглед в сервиз. Към застраховката предлагаме и допълнителна клауза „Асистанс”, която осигурява безплатна пътна помощ при възникване на техническа неизправност на автомобила.

 

            - Какви са вашите наблюдения, какви са тенденциите в момента в автомобилното застраховане - един пазар, който, така или иначе, остава основен за застрахователния бизнес у нас?

- За тенденции по застраховка Каско трудно може да се говори, макар че в
последно време има раздвижване на пазара на нови МПС.  Като цяло отбелязваме
ръст на броя сключени полици през последните месеци, което се дължи най-вече
на възможностите, които предоставяме на клиенти
те чрез новите ни продукти. Те
са насочени към клиенти
както с нови МПС, така и с по-стари.
Гъвкавостта и постоянното предлагане на нови и атрактивни продукти за
клиентите е в основата на подобряването на резултатите
по застраховката.

Относно Гражданска отговорност на автомобилистите дълго време чакахме
въвеждането на електронната полица по застраховката
и Евроинс” издаде
първата
електронна полица. Следващата стъпка следва да бъде единното прилагане на
бонус-малус” система.

 

            - От март тази година ЗД „Евроинс“ стартира и нов продукт - „Каско“ на МПС, създаден специално за леки автомобили Alfa Romeo, FIAT и Mazda. Какви са очакванията ви за този продукт?

- За собствениците на посочените автомобили ние предлагаме преференциално тарифно число без значение от възрастта на автомобила. На застрахователния пазар няма подобни предложения. Тези автомобили могат да получат специални грижи и в оторизираните сервизи на марките, чиито представители са „Ауто Италия” и „Стар Моторс”.

 

            - Знае се, че компанията ви е пристрастна към „седмото изкуство“ и миналата година бяхте официален спонсор на Националния фестивал за операторско майсторство „Златното око“. Кои са каузите, които днес ви вдъхновяват? 

- Каузите са много и различни. Подкрепата ни в изкуството се изразява в различни посоки: спонсориране на дискове с коледни песни, закупуване на картини, нарисувани от деца, спонсориране на театри и още много други. А както знаете ЗД „Евроинс” АД винаги е подкрепяло както изкуството, така и спорта.

 

            - Пред нас предстоят множество промени, много от които ще бъдат драстични, като влизането в сила на новата директива Solvensy II, как според вашата експертна оценка това ще промени облика на българския застрахователен пазар?

            - Както е известно, директивата „Платежоспособност II” е насочена към постигане на по-голяма финансова стабилност на застрахователните и презастрахователните дружества чрез прилагането на по-комплексни и строги изисквания в три основни аспекта: количествени финансови изисквания (например за размер на капитала и капиталово изискване за платежоспособност); качествени, засягащи управлението на риска, и изисквания, свързани с докладването и оповестяването на информация за надзорни цели. В съответствие с насоките, заложени в директивата, можем да прогнозираме промените, които биха настъпили в застрахователните дружества и общо в облика на българския застрахователен пазар.

Въвеждането на изискванията за капиталова платежоспособност би следвало да даде възможност на застрахователите да оценяват финансовата си позиция в определен момент, като се отчита влиянието не само на застрахователнотехническия риск, но и на пазарните, кредитните и оперативните рискове върху платежоспособността на застрахователя. От гледна точка на риск мениджмънта отчитането на влиянието на всички външни и вътрешни рискове, характерни за дадено дружество, върху неговата капиталова адекватност би довело до по-прецизна оценка на рисковата експозиция на застрахователя както по отношение на всяка отделна линия бизнес, така и по отношение на текущите активи и пасиви. За тази цел в „Платежоспособност II съществува стандартен модел за изчисляване на количественото въздействие на риска, т.е. за определяне степента на риска, вида на оперативния и ликвидния риск и изчисляване на необходимия капитал за обслужване на тези рискове. Предвидена е и възможност за разработване на вътрешен модел за конкретен застраховател или застрахователна група - когато мениджмънтът прецени, че стандартният модел не съответства на особеностите на управлявания от него бизнес.

Като цяло може да се каже, че прилагането на „Платежоспособност II би следвало да доведе до подобряване структурата на портфейла и вътрешната отчетност, оптимално използване на капитала,  намаляване на финансовия риск, прозрачност при оценяването на риска, на капитала и на печалбата. От друга страна, новите изисквания за икономически обоснована платежоспособност, заложени в директивата, са обективна предпоставка застрахователите да се съсредоточат върху идентифицирането, измерването и активното управление на рисковете, като същевременно да могат да предоставят собствена оценка на риска и платежоспособността. И не на последно място, публично ще бъде достъпна повече информация за дейността на компаниите, което на свой ред следва да засили пазарната дисциплина и сигурността на потребителите на застрахователната услуга в България.

 

 

Въпросите зададе Гергана Иванова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000