Стратегията ни е да запазим позициите си, да повишаваме удовлетвореността на клиентите и да имаме стабилност

12 Януари 2015 г.,zastrahovatel.com
Цветанка Крумова, изпълнителен директор на ЗАД „Армеец“

- Госпожо Крумова, каква беше 2014 г. за застрахователния бизнес и в частност за управляваното от вас дружество?

- Изтичащата 2014 беше година на природните бедствия. За българските застрахователни компании тя беше реален стрес-тест, който показа готовността на техните служители и системи да работят при екстремни натоварвания.

На второ място ще спомена новите участници на пазара в лицето на бившите здравноосигурителни компании. Сред „старите“ дружества имаше страхове, че бившите здравни фондове ще предприемат агресивна ценова политика и така ще дестабилизират пазара. За щастие тези опасения не се оправдаха. Надявам се, че процесът на преструктуриране на пазара ще се развива в условията на лоялна конкуренция и професионализъм.

 

- Кои бяха най-големите ви успехи и кои най-големите предизвикателства?

- За ЗАД „Армеец“ регистрацията, обработката и окомплектоването на над 20 хиляди претенции по повод на градушката в София през месец юли беше огромно предизвикателство и съм благодарна на екипа на компанията, който показа организационна зрялост и висок професионализъм. Смятам, че способността за реакция при екстремни условия и устойчивостта, които показахме, са сред най-големите ни постижения през годината. Много сериозен успех за „Армеец“ беше спечелването на международната награда „Най-добра общозастрахователна компания в България през 2014 г.“, присъдена ни от World Finance Global Insurance Awards 2014.

 

- 2014 г. беше повлияна от много катастрофични събития в България. Ще се отразят ли те върху финансовите резултати на застрахователните компании? Какво е отражението на тези събития върху финансовите резултати на ЗАД „Армеец”?

- Причините за негативните резултати са комплексни. Имаме огромно забавяне в уреждането на претенциите поради липсата на капацитет на сервизите. Много от автомобилите тепърва ще влизат в сервизите и стойностите на резервите ще се доуточняват и през следващата година. Има автомобили, които дори не са се явили още за първоначален оглед. През годината имаше и големи наводнения, локални градушки и други събития, които причиниха щети на имущества и земеделски култури. Годината не беше добра и с оглед останалите рискове в автомобилното застраховане - пътнотранспортните произшествия, кражбите на автомобили и др. По застраховка „Гражданска отговорност“ също има много загуби на пазара. От друга страна, доходите от инвестиции все още не могат да доближат предкризисните нива. Намалението на лихвените нива също оказва влияние. 

 

- Можем ли да очакваме промяна при оценката на риска при застраховките „Каско” вследствие на катастрофичните събития?

- Измененията в климата са глобален процес, който в дългосрочен план ще се отрази на цените на застраховките. Същевременно презастрахователният пазар за катастрофични рискове има достатъчно свободен капацитет, което дава възможност за задържане на нивата на премиите. В България застрахователното проникване е много ниско, което означава, че едва малка част от икономическите загуби от бедствията са покрити от застраховка. Дори някои компании да са засегнати, това няма да повлияе на целия пазар. Ако говорим за градушката през месец юли, по характер това е събитие с висок интензитет, но с ниска честота на проявление. За такива рискове в тарифите се предвижда т.нар. стандартно отклонение. Интензитетът на конкретното събитие, съчетан с мястото и времето, в което се прояви (в София, в пиков час), и свързаната с тези фактори концентрация на изложени на риска обекти очевидно е извън предвидимото отклонение. Вероятно всички ще преразгледат тарифите си, но не мисля, че такова събитие дава основание за промяна. По-скоро дружествата, които досега не са имали катастрофично презастрахователно покритие, ще търсят повече стабилност в бъдеще. Считам, че по-силно влияние върху тарифите оказват тенденциите при други рискове, като например пътнотранспортните произшествия, които трайно се увеличават.

             

- Каква е вашата оценка за тазгодишната кампания по задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите? Имаше ли изненади?

- „Изненадата“ е, че няма кампания. Не наблюдаваме нито мащабни рекламни кампании каквито имаше по-рано, нито съществени движения в цените. Въпреки тенденцията за по-равномерно разпределение на портфейла в рамките на годината все още последното тримесечие остава най-натоварено. По наши данни около 30%-35% от застраховките се сключват в края на годината, докато в предишни години този показател е надвишавал 50%. Изглежда, че е постигнато относително равновесие, което е добра новина.

 

- Как влезлите вече в сила промени в наредбата за задължителното застраховане ще се отразят като цяло на пазара?

- Наредбата поставя редица изисквания, за които е необходимо техническо обезпечаване в информационните системи на застрахователите, както и в ЕИСОУКР към Гаранционния фонд. По отношение на застрахователните посредници сериозен ефект ще има въвеждането на кратки срокове на отчитане и плащане на полиците. Извън това като цяло не считам, че промяната в наредбата ще се отрази съществено на пазара.

 

- Вашият коментар и по повод на изискването в Закона за защита на потребителите за подпис на общите условия от страна на клиента и отчитането им в застрахователната компания? 

- Намирам го за закъсняло и ненужно. Смисълът на общите условия е да се улесни стопанският оборот. Традиционно застрахователите отпечатват общи условия на гърба на полицата или във вид на книжка. Изискването не защитава реално, а само формално потребителя, тъй като подписът нито означава, че потребителят е прочел общите условия, нито го задължава да стори това. По-важното е да се осигури на потребителя  възможност да се запознае с общите условия. Вероятно има по-съвременни средства, които да гарантират това право, като например публикуването на условията на интернет страниците на дружествата или депозирането им в независима институция. Истината е, че благодарение на съвременните комуникации днешният потребител е много по-информиран, отколкото е бил преди 10 години, и защитата трябва да е на по-високо ниво. 

 

- По ваше мнение кои са най-наболелите за решаване въпроси в сектора? 

- Застрахователният сектор е изправен пред предизвикателството на въвеждането на изискванията на Директива 2009/138/ЕО – „Платежоспособност II“. Работата по този проект едва сега започва, включително свързаните с него законодателни промени, а директивата ще влезе в сила от 1 януари 2016 г.

 

- Какви са очакванията ви за развитието на българския застрахователен пазар през следващата година и в частност как виждате развитието на управляваното от вас дружество? 

- Моите очаквания за българския застрахователен пазар са пряко свързани с очакванията за подобряване на макроикономическата среда. Ако икономиката на страната се развива възходящо, застрахователният пазар също ще има ръст. Стратегията на ЗАД „Армеец“ за следващата година е да запазим позициите си, да повишаваме удовлетвореността на клиентите и същевременно да имаме стабилност и да повишаваме рентабилността на компанията.

 

- ЗАД „Армеец” е една от компаниите, които развиват множество инициативи, свързани с корпоративната социална отговорност. През тази година провеждате мащабна кампания, наречена „Родолюбие”, бихте ли дали повече информация за този проект, както и за други инициативи, които са в ход или предстоят?           

- Идеята на кампанията „Родолюбие“ е да обърнем поглед назад към нашите предци и да си спомним за техните славни дела, уроците по родолюбие, които не сме прочели или пък сме забравили да предадем на децата си. Кампанията премина в няколко етапа през цялата година и имаше много сериозна подкрепа от страна на различни национални и регионални медии. Първите два етапа на кампанията бяха свързани с влагане на цветни репродукции на Браилското знаме и на портрети на бележити българи  на знакови дати от българската история в тиражите на вестниците „Труд“ и „Преса“. На следващите етапи преминахме на регионално ниво, като изпратихме или занесохме лично рамкираните репродукции в училища, читалища, библиотеки и университети.   

В рамките на кампанията „Родолюбие“ ЗАД „Армеец“ подкрепи и реализирането на една прекрасна инициатива на югозападния ежедневник в. Струма - конкурса „Любим учител и будител на Пиринско 2014“. Конкурсът завърши в деня на Народните будители - 1 ноември.

Отново на 1 ноември „във вените“ на инициативата се вля енергията на планината Родопи чрез музиката на 101 каба гайди. С огромно удоволствие подкрепихме юбилейния концерт по повод десетата годишнина на едноименния гайдарски състав от гр. Смолян.

За нас най-радващ беше радушният прием както сред възрастните, така и сред децата, които бяха подготвили цели рецитали. Все още получаваме писма от учители, директори и родители, които имат желание кампанията „Родолюбие“ да продължи и през следващата година.

 

- С какви надежди и очаквания изпращате настоящата и ще посрещнете новата година? 

- Надявам се да има мир и хармония в света, здраве и добър живот за всички!

 

 

Въпросите зададе Гергана Иванова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки