Матиас Маак: Виждам ясно, че дружеството ни в България върви в успешна посока

19.11.2008
Матиас Маак: Виждам ясно, че дружеството ни в България върви в успешна посока

 

 

 

 

 

 

 

 

Матиас Маак, управляващ директор на „HDI-Gerling International Holding AG”  - Германия, и председател на Надзорния съвет на „ХДИ” Застрахователно АД

 Виждам ясно, че дружеството ни в България върви в успешна посока 

Всички ние ще бъдем засегнати, макар и не директно, от финансовата криза

 

 - Много ми е приятно отново да ви приветствам с „Добре дошъл” в България, уважаеми г-н Маак. Какви новини ни носите от майката?

- Дойдохме тук с обичайната новина, че в Германия сме изключително доволни от развитието на дъщерната ни компания в България – „HDI Застраховане”.  Всъщност това е новина, която идва от България, и аз сега я връщам обратно тук. Правя това, разбира се, с удоволствие.

 - А голямата световната новина вече доста време е връхлетяла и Европа, и света, а най-вече САЩ, - финансовата криза. Как се отразява тя на холдинга, който ръководите?

- Да, това е новината в цял свят и бих казал, че ние като група не е възможно да останем встрани от тези процеси, които оказват известно влияние и върху нас.

 - Вие как усещате конкретно влиянието на тази световна финансова криза и как посрещнахте това неприятно събитие?

- Както казах – и ние като група не бяхме подминати от тази криза. Тя ни засяга от инвестиционна гледна точка, а не по отношение на техническия резултат, реализиран от дейността, която развиваме. Добрата новина е всъщност, че нашият бизнес в чисто технически аспект е много здрав бизнес. И, ако сравним нашата група с останалите застрахователни и финансови групи, включително и банки, мога да кажа, че ние не получихме тежък удар, или казано на жаргон – не ни беше насинено окото.

 - Това е чудесна метафора, г-н Маак, аз ви благодаря за нея.

- Радвам се. Разбира се, всички ние ще бъдем засегнати, макар и не директно от кризата. Някои казват, че едва ли може да се говори за някаква глобална рецесия, в която ще влезе целият свят, но при всички случаи ще настъпи намаляване на потреблението, а за нас това ще означава по-малко търсене на застраховки. Убеден съм, че така ще е и в България.

 - А коя бе целта на сегашното ви посещение в България, респективно в „HDI Застраховане”?

- Дойдохме всъщност на едно рутинно посещение, тъй като вчера (сряда, 29 октомври 2008 г.) имахме заседание на Надзорния съвет, а днес – извънредно общо събрание, на което взехме решение за увеличаване на състава на Надзорния съвет. Но, така или иначе, дойдохме и за да обсъдим въпроси, свързани с развитието на дружеството и ръста, който то реализира.

 - И какъв отговор получихте?

- Това, което мога да кажа, е, че при среден ръст на общозастрахователния пазар в България към края на третото тримесечие на тази година от 22% нашето дружество реализира ръст от 26%, тоест тенденцията за реализиране на растеж над средния за пазара продължава. Това, разбира се, е прекрасно. Предполагам, че в резултат от финансовата криза ръстът на пазара вероятно ще намали темповете си, но не вярвам това да доведе до връщане в развитието на нашето дружество. Ще направя едно сравнение – миналата година в Германия автомобилното застраховане, което формира значителна част от портфейла на застрахователните дружества, имаше връщане в премийния приход от минус 0.7 процента. Същевременно това беше свързано с повишаване на разходите, което от своя страна доведе до силен натиск върху тарифата, тъй като в Германия непрекъснато намалява броят на новопродадените автомобили, а цените, заложени от търговците, също търпят сериозен конкурентен натиск. Така човек трябва да се огледа в света и да види къде може да реализира по-добро развитие. От наша гледна точка, като акционер в „HDI Застраховане България”, очакваме тази година да приключим отново с печалба, което ще е чудесно! А ако говоря за нас в качеството ми на представител на „HDI-Gerling International Holding AG”, спокойно мога да кажа, че имаме също прекрасни резултати като холдинг. Бразилското ни дружество реализира най-голямата печалба сред всички наши дружества, много добре се развива и полското ни дружество.

Но това, което най-силно засегна всъщност финансовата криза, бе презастрахователната ни компания в рамките на концерна  „Hannover Re”, където трябваше да направят отписвания от капиталовите си стойности. Проблем бяха и последните два урагана, които също засегнаха не само нашето презастрахователно дружество, но и целия презастрахователен сектор, тъй като това са рискове катастрофични по своя характер. Така или иначе, нашият бизнес е свързан с риска, както за застрахователите, така и за презастрахователите. И ако говорим за риск, трябва да кажем, че той е в страната на задълженията на компаниите, а от другата страна са активите на компаниите, които вече бяха засегнати от финансовата криза. Активите на „Даймлер” например бяха редуцирани наполовина, което е сериозен проблем. Всъщност всичките 30 компании, които формират немския борсов индекс DAX, претърпяха сериозни загуби – стойността при някои падна наполовина, при някои - с една трета, но всички бяха засегнати в определена степен. А както знаем, гиганти от ранга на „AIG” и други, получиха страхотен удар.

 - На какво се дължи това – да не бъде „насинено окото” на вашия холдинг, както сам се изразихте съвсем метафорично?

- Това, което ни отличава по отношение на нашите капиталовложения, е, че ние следваме по-скоро консервативна политика, тоест нашите инвестиции са по-малко в акции и повече в държавни ценни книжа. В подобни кризисни ситуации на такава сериозна криза това помага.

 - Българският застрахователен пазар се развива динамично и в същото време доста промени характера си особено с навлизането на чуждестранните застрахователи. Как се отразява тяхното присъствие на този, вече европеизиран пазар, на който и вие имате свой представител?

- При всички случаи тяхното присъствие е позитивно за развитието на българския застрахователен пазар. Това е така, защото нашето дружество например, макар и едно от малките на пазара, трябва да спазва международните стандарти по отношение на отчитане, контролинг, управление на риска и т.н. Тоест, ако една компания стои самостоятелно на пазара, дори и да е малка, тя работи по начина, по който е научена да работи. А ние като стратегически инвеститори от чужбина довнасяме опита, който имаме. И смятам, че това е нещо много положително за развитието на компаниите. А всъщност с този наш опит ние привнасяме и тенденциите от нашите пазари на съответния местен пазар. В тази връзка например смятам, че можем да очакваме едно постепенно увеличение на премиите в България, вместо снижаване, което за потребителите не е нещо приятно. Но пък много по-важно според мен е това, когато клиентът има нужда да получи своето обезщетение, то да бъде изплатено в пълен размер и навреме.

Разговора проведе Петър Андасаров

Цялото интервю може да прочетете в рубриката "ИНТЕРВЮТА, КОМЕНТАРИ, ДИСКУСИИ" и във в-к "Застраховател прес"




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012
orange_li
"Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002