Цветанка Крумова:Кодексът за застраховането – две години след влизането му в сила и една година в европейски условия

11.12.2008
Цветанка Крумова:Кодексът за застраховането – две години след влизането му в сила и една година в европейски условия

Дискусионни въпроси и предизвикателства

 

С приемането на Кодекса за застраховането ние можем да се похвалим с едно модерно законодателство в областта на застраховането. С измененията и допълненията, които бяха направени за тези две години, хармонизацията на българското застрахователно законодателство с европейските директиви е постигната в много по-висока степен от някои развити европейски страни.

 

Цветанка Крумова, изпълнителен директор на ЗПАД „Армеец”

  

Целта на настоящото изложение е да очертае някои дискусионни въпроси по прилагането на Кодекса за застраховането, главно в частта относно застрахователния договор, както и да предложи решения по някои от въпросите в светлината на развитието на европейското застрахователно право.

 

Част от предложенията се базират на Common Frame of Reference – Проект за Обща референтна рамка на европейското договорно право (Common Frame Of Reference -CFR), който в частта за застрахователния договор е разработен от Проектната група за Преформулиране на европейското застрахователно договорно право (Restatement of European Insurance Contract Law).

Restatement , в свободен превод „преформулиране”, означава "да изразиш нещо отново или по различен начин, по- явно и по-убедително”. Този проект има началото си на научна конференция през 1998 г. и прераства в част от работата по обща европейска референтна рамка. Работата по проекта до настоящия момент е изцяло академична и има следните цели:

-          Да очертае задължителните рамки на застрахователно договорното правоотношение, без с това да става закон, а „живото право” за застрахователния договор, в защита на обществения интерес, интереса на потребителите на застрахователни услуги и трети лица.

-          Да разшири познанията по сравнително право в застрахователно договорната материя;

-          Да установи общата правна рамка за застрахователно договорното право в Европейската общност;

-          Да служи за модел на законодателство за едвропейските и националните законотворци;

-          Да служи на застрахователната индустрия в процеса на създаване на общи условия на застрахователните договори

-          Да е основа за решенията по арбитражни дела.

Проектът CFR представлява един незадължителен инструмент на правото, на който страните могат да подчинят договора си. Задължителният характер на CFR се изразява в следното: по отношение на масовите рискове, ако страните са подчинили договора си на общата референтна рамка, те не могат да изменят или изключват определени разпоредби от прилагане. По отношение на големите рискове определени разпоредби на CFR могат да се дерогират по съгласие на страните.

 

Цялото изказване на Цветанка Крумова може да прочетете в рубриката "Анализи"




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003
orange_li
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001