Днешната финансова криза не е последен валс за частните пенсионни фондове

14.12.2008

Настъпилият смут  сред българите, които имат пенсионни осигуровки в частните пенсионни фондове доведе до това, че някои смениха фонда, други побързаха да изтеглят парите си. Но падащата доходност е временна и човек губи, ако изтегли парите си. обясняват експертите.

Кой загуби най-много?  

Хората, които побързаха при първите трусове на кризата да изтеглят парите си от личните партиди според Никола Абаджиев, председател на БАДДПО. Защото преоценката на ниската стойност на дяловете се изразява в загуба. Ако акциите на фондовете не се продават, то те не реализират реална, а само счетоводна загуба. Консултантите на фондовете съветват хората не само да не теглят предсрочно парите си, но да задържат малко във времето и излизането си в пенсия.

Най-важният въпрос, който се нуждае от отговор, е дали това наистина е загуба и как се изразява стойностно тя. Според София Христова, изпълнителен директор на  ПОД „Алианц България” това не са реални загуби, а временна преоценка на активите на пенсионните фондове. Парите са инвестирани в различни инструменти, те са при фондовете, но когато са купувани, са били на по-висока стойност. Това не означава, че хората са станали по-бедни или парите им са изчезнали. Не е въпросът също така да се протака пенсионирането им, ако сроковете изтичат. Защото законодателството е предвидило защита за пенсионерите и тези, които имат вложения в доброволните пенсионни фондове, в пенсиите им се калкулира 3.5 % техническа лихва.

В природата си пенсионните фондове имат за цел не да реализират доходност за 12 месеца, а за дългосрочен период да реализират един добър средногодишен доход. Не бива да се смята, че високата доходност през 2007 г. трябва да се повтори и през тази и че отрицателната доходност, която се отчита сега, е фатална. Светът, а в частност и пенсионните фондове, е преживял много локални кризи.

Рискът в доброволните фондове се носи от осигурените лица и от пенсионерите според регулациите в РБългария,  затова ролята на всяко пенсионно дружество е да компенсира със собствени средства евентуалните загуби от по-ниска доходност, обяснява  Даниела Петкова, изпълнителен директор на ПОК „Доверие”, и това вече се случва на пазара.

Повече по темата в рубриката "Осигуряване"

ВП




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки