Двустранните констативни протоколи - нож с две остриета

14.04.2009
 


Гергана Иванова - управител на застрахователен брокер „Финсейлс“ ЕООД

 

Студена мразовита вечер е. Неволно ставам свидетел на поредната нелепа катастрофа по българските пътища, за радост без трагичен край. Автобус по редовна автобусна линия приближава спирката, респективно намалява скоростта, за да спре. В същото време в съседното платно водачът на лек автомобил в последния момент решава да предприеме маневра, като изпревари автобуса и спре пред него на автобусната спирка. Изключителната самонадеяност на водача на лекия автомобил относно шофьорските му умения пречи на способността му да прецени времето за реакция. Благодарение на ниската скорост на автобуса лекият автомобил и автобусът са с леки поражения. Последва типичният скандал с упреци за това кой е виновен и кой не, кой не е спазил правилата за движение и т. н. Водачът на лекия автомобил извади мобилния си телефон, за да извика органите на „Пътна полиция” за оглед на произшествието. На въпроса имате ли двустранни констативни протоколи, тъй като органите на „Пътна полиция” вече не посещават на място леки пътнотранспортни произшествия, и двамата ме изгледаха учудено. Тези, които са направили застраховките им, не са сметнали за необходимо да ги информират. Водачът на лекия автомобил имаше сключена застраховка „Каско” и реши, че в тази ситуация му е значително по-лесно да заведе щетата си като щета на паркинг, отколкото да се занимава с това да търси протоколи и да ги попълва.

Ежедневно в столицата стават около 180 пътнотранспортни произшествия. Липсата на компетентен контрол от специализиран орган е предпоставка за настъпване на объркване, затруднения и злоупотреби с обстоятелствата по произшествията и претенциите за изплащане на щетите. Напоследък усилено се заговори за това, че застрахователните компании ще създадат мобилни групи, които да посещават на място произшествията - 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата. Отразяването на произшествието от своя страна да се изразява в посещение на място, изготвяне на снимков материал и скици, идентифициране на участвалите в произшествието превозни средства и идентификация на водачите им, установяване наличие на алкохол и т.н. На място също така да се извършва и проверка на данните, отразени в двустранния протокол, с цел предотвратяване на застрахователни измами. При необходимост да се оказва помощ на водачите за правилното попълване на протоколите.

Към днешна дата част от компаниите все още нямат отпечатани двустранни констативни протоколи, които да раздават на клиентите си към всяка сключена полица «Гражданска отговорност» на автомобилистите, а изискват единствено обаждане, с което произшествието да се регистрира в КАТ. Други разполагат с протоколи и представянето на надлежно попълнен такъв е достатъчно основание за завеждане на претенцията и изплащане на обезщетението. Разпространяват се старите образци на протоколи, които са валидни до края на тази година. Някои застрахователи освен попълване на протоколите изискват и обаждане на дежурните си телефони. Трети нямат протоколи, но пък разполагат с дежурни групи и въпреки това изискват служебна бележка, че произшествието е регистрирано чрез телефонно обаждане в КАТ, обаждане на дежурните им телефони, както и уведомяване на брокера или агента, през когото са сключили застраховката си. Неизпълнението на посочените задължения респективно води до отказ от изплащане на обезщетение. Ето защо навременното уведомяване на клиента за тези му задължения е от изключително значение впоследствие при завеждането на щетата и изплащането на обезщетението.

Типично по български у нас за пореден път се приема законодателно документ, изпълнението на който реално няма как да се гарантира. Респективно всеки от застрахователите следва сам да прецени как да действа в тази ситуация. Още повече че в образеца на двустранния констативен протокол има изричен запис, че този документ не служи за установяване на вина. В същото време в Наредбата за документите и реда за съставянето им при пътностранспортни произшествия и реда за информиране между МВР, КФН и Информационния център към Гаранционния фонд няма изискване да се уведомява полицията за съставянето на двустранен протокол. Логично възниква въпросът какво се регистрира тогава с него?

Във връзка със създадените дежурни екипи от някои от застрахователните компании резонно се постави и въпросът за равнопоставеността на двамата водачи на пътя. Изказват се предположения, че ще бъде изкарван за виновен този от водачите, чийто застраховател не е изпратил мобилна група. От бранша се чуват мнения, че е необходим регламент - или никой не трябва да организира мобилни групи, или всички трябва да имат. Възможен е и вариант, при който изпълнението на тези функции да се възложи на външна организация.

Въпреки че причината за въвеждането на двустранните протоколи е да се улеснят потребителите, с тях се създават огромни предпоставки за извършване на застрахователни измами. Как ще се докаже например, че точно тези двама водачи са реалните участници в произшествието, или единият е фиктивен участник и прави услуга на приятеля си, който няма сключена застраховка «Каско»?

Ще възникнат множество случаи, при които вписаните обстоятелства ще си противоречат, тъй като тези протоколи ще бъдат попълвани от хора, които не са специалисти в областта. При наличието на такъв протокол как да постъпи тогава застрахователят - да откаже изплащането на обезщетение или да приеме протокола? Нямат край въпросите без отговор.

Това, което можем да направим ние като застрахователен брокер, е да бъдем рамо до рамо до клиента си и да му съдействаме в цялостния процес, но какво да направят тази част от клиентите на застрахователните компании, които са сключили застраховката си «Гражданска отговорност» случайно на път за вкъщи или към офиса на някоя бензиностанция, кафене или павилион за вестници и в случай на спешна необходимост нямат с кого да се консултират как да постъпят?

Съгласно изискванията на наредбата застрахователите, които сключват задължителната застраховка «Гражданска отговорност» на автомобилистите, са длъжни да предоставят безплатно в два екземпляра бланка за двустранен констативен протокол. Протоколът се попълва единствено в случаите, когато при произшествието са причинени само материални щети, които не възпрепятстват движението на МПС на собствен ход и между участниците в произшествието има съгласие относно обстоятелствата, свързани с него. Важно е да се знае, че двустранният констативен протокол е валиден и когато бланката не е предоставена от застрахователя.

Обнародваната в Държавен вестник бланка за двустранен констативен протокол за пътнотранспортно произшествие

Полезни съвети:

-винаги съхранявайте в колата си два екземпляра от двустранните констативни протоколи;

-образецът на протокола можете да свалите от страницата на Комисията за финансов надзор www.fsc.bg, в раздел Нормативна уредба;

-попълнете протокола в два екземпляра с индентично съдържание и за двете страни, участници в пътнотранспортното произшествие;

-както при стария, така и при новия образец, от лявата страна /превозно средство А/ се вписват данните на виновното моторно превозно средство и водача му, а от дясната страна /превозно средство Б/ - тези на потърпевшия. В новите бланки синята част се попълва от виновния водач, а жълтата - от потърпевшия;

-препоръчително е да имате свидетел, чието име да бъде отбелязано на протокола, тъй като в противен случай застрахователите може да откажат да признаят протокола;

-когато приключите попълването и на двата протокола, сравнете ги и ги подпишете и веднага след това се обадете в КАТ, за да регистрирате пътнотранспортното произшествие и оттам да ви дадат номер;

-задължително си направете копие на полицата по «Гражданска отговорност»на другия автомобил;

- В случай, че пътнотранспортното произшествие не е по ваша вина, имате две възможности - да отидете директно при застрахователя по «Гражданска отговорност» на виновния водач и той да ви плати щетата, или ако имате сключена застраховка «Каско» - да отидете при своя застраховател по «Каско», да попълните формуляра за завеждане на щета и представите двустранния констативен протокол заедно с копие от полицата на виновния водач. Вашият застраховател по «Каско» ще ви плати дължимото обезщетение, а след това ще заведе регрес към компанията на виновния водач, за да си получи парите, които вече е изплатила на вас.

Дали двустранният констативен протокол ще остане извинителна бележка на двама души, нарушили правилата за движение, или ще е достатъчно основание за изплащане на обезщетение при леки пътнотранспортни произшествия, само времето ще покаже. А дотогава всички трябва да се въоръжим с търпение и да се надявам, че няма да бъдем свидетели на типичните за българските пътища конфликтни ситуации, при които винаги тръсим вината у другия и никога в себе си.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки