Кризата увеличи предизвикателствата пред застрахователите

27.04.2009

Повишаващите се рискове и намаляващите премии правят балансирането все по-голямо предизвикателство

Преминаването към бъдещия евростандарт „Солвънси ІІ” ще струва 3 млрд. евро на застрахователите

В условията на все по-задълбочаваща се световна криза рисковете пред всеки бизнес се увеличават многократно. Застраховането не прави изключение. Нещо повече, браншът поне у нас влезе в кризата с доста неприятния товар от десетки милиони левове загуба по задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. При другата масова застраховка – „Автокаско”, нещата не изглеждат много по-добре. Така на практика рисковете пред пазара ни бяха големи и без финансовата криза. Тя само увеличи предизвикателствата пред бранша.

Но на застрахователите това им е бизнесът – да управляват добре рисковете, така че и клиентите им да са доволни, и самите застрахователни компании да излязат на печалба. Дали обаче досегашното управление на риска е достатъчно сигурно, за да премине през изпитанията на все по-трудния пазар? Дали дългогодишното намаляване на премиите и увеличаване на платените обезщетения няма в крайна сметка да изиграе лоша шега на някои от застрахователните дружества у нас?

Както навсякъде, така и тук най-важното е да бъде намерен балансът. Непоемането изобщо на рискове означава застрахователите да се откажат от бизнеса си. А поемането на прекалено високи рискове със сигурност би довело до фалит която и да е компания. Но къде да бъде търсен този все по-крехък баланс? И защо напоследък големите застрахователни компании и у нас предпочитат да имат цели отдели, които се занимават само с управлението на риска? Дали това е само подготовка за очаквания нов евростандарт „Солвънси ІІ”? Или практиката кара тези дружества да изпреварят влизането му в сила?

Поради липсата на строга нормативна регламентация за управлението на риска в момента то е организирано по различен начин в отделните компании на пазара. И докато в по-големите дружества вече работят цели отдели специализирани само и единствено в риск мениджмънта, някои от по-малките все още работят постарому. Там всеки ръководител на отдел управлява риска в своята област, а мениджърът на дружеството определя цялостната политика на компанията. Може би тази организация засега все още върши работа при сравнително малките обороти на някои компании, но бъдещето се очертава в друга посока.

Новите по-строги европейски изисквания към платежоспособността на застрахователните компании ще бъдат събрани в новия стандарт „Солвънси ІІ” (Solvency II). Той е вече почти изцяло съгласуван - предстои да бъдат уточнени само някои последни детайли, преди да започне процедурата по гласуването му в Европейския парламент. Реалистичните очаквания са, че „Солвънси ІІ” ще влезе в сила през 2012 година.

Действащият в момента „Солвънси І” е в сила от началото на 70-те години на миналия век. Той определя необходимата платежоспособност, която трябва да имат застрахователните компании, като функция на събраните премии и платените обезщетения за определен период. (Границата на платежоспособност е равна на собствения капитал - който включва записания плюс резервите, минус непокритата загуба за минали години.) „Солвънси І” обаче не отчита рисковете от инвестирането на активите на компаниите. А сегашната финансова криза за пореден път доказа, че тези рискове са от особена важност за стабилността на една компания.

За да създаде по-добра регулация на пазара и по-голяма сигурност за клиентите и акционерите на застрахователните компании, „Солвънси ІІ” ще отчита изложеността на риск не само на активите, но и на пасивите на дружествата. Така например едно евро, инвестирано в държавни ценни книжа за целите на „Солвънси ІІ”, ще бъде смятано като 95 цента, ако е вложено в нискорискови акции (т. нар. сини чипове) – като 50 цента, а ако е в т.нар. джънк книжа – като 5 цента. Така за специалистите ще бъде лесно да познаят как са инвестирани средствата на дадена компания и каква е политиката й.

Все още не е уточнено окончателно дали „Солвънси ІІ” ще даде възможност на големите мултинационални застрахователни групи, които работят в много страни на ЕС едновременно, да прехвърлят излишъка от капитал в едно дружество на групата към друго нейно подразделение, което работи в друга държава и изпитва недостиг на средства. Все още някои страни държат да се спазва локалното законодателство, което не допуска такова „изтичане” на пари. Не бива да се забравя обаче, че в момента 85% от всички застрахователни премии, набрани в ЕС, отиват в 14 мултинационални застрахователни компании, повечето от които са базирани в Лондон, Париж и Франкфурт.

Въпреки че до 2012 г. все още има достатъчно време, големите европейски застрахователи вече започват да изчисляват капиталовата си адекватност и по правилата на бъдещия стандарт „Солвънси ІІ”. Специалисти пресметнаха, че преминаването изцяло към „Солвънси ІІ” ще струва между 2 и 3 милиарда евро, които трябва да бъдат платени еднократно от европейските застрахователни компании. Ако това е цената на една по-голяма финансова стабилност на бранша, то тя си струва да бъде платена.

Йоанна Стефанова

в-к "Застраховател прес" бр.7-2009г.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки