Александър Личев:Сигурен съм, че ще продължаваме да растем

12.05.2009
 Александър Личев - председател на СД и изпълнителен директор на Общинска застрахователна компания

 


Спомняте ли си заглавието на първото наше интервю с вас? Ето го – “Промяната на собствеността на компанията – от основно общинска в 100% частна – ще има положителен ефект. Чувства ли се вече той и в какво конкретно се изразява?

- Най-важното е, че вече я няма несигурността - както за нашите партньори и клиенти, така и за екипа, а така се работи значително по-спокойно и успешно. Знаете, една предстояща приватизационна процедура неизменно поражда колебания и въпроси - кой ще бъде новият собственик, каква политика ще провежда, ще бъде ли коректен в отношенията. За едно застрахователно дружество, както и за всички работещи в сферата на финансите, доверието е изключително важен фактор. А в период на криза като настоящата е от първостепенно значение. След приватизация винаги има риск част от клиентите да бъдат изгубени, но при нас това не само не се случи, а напротив – дълго “ухажвани” клиенти, ни приеха за свой застраховател едва след приключването на процедурата.

Друг съществен момент е, че стратегическите ни цели, мерките, средствата и ресурсите за тяхното постигане вече са ясно дефинирани и в средносрочен, и в дългосрочен план. Преди приватизацията не можехме да си позволим да гледаме много напред.


Независимо от това, че през цялата 2008 година компанията ви бе в режим на подготовка и извършване на приватизация, чието финализиране бе през декември, за чест на екипа ви нейната дейност не спря. Нещо повече – вие я насочихте към превръщането на дружеството в модерен, пазарно ориентиран застраховател. Постигнахте ли вече резултат от тази ваша цел?

- Да, смело мога да кажа, че успяхме. В рамките на около две години, освен инвестициите в развитието на материалната база и информационната система, въведохме изцяло нови политики по управление на продажбите, на застрахователните резерви, на отношенията с клиенти, на човешките ресурси. При това го направихме без сътресения. Често срещана грешка при корпоративните организации е да се опитат да реализират промени, за които структурата не е подготвена и в резултат се получава обратен ефект. От друга страна, след приватизацията направените промени бяха приети и от новия собственик и не се наложи нова визия за развитието на компанията - получи се добра приемственост. Естествено, постигнатите резултати не са основание да се отпуснем и да забавим темпото. Но за нас беше важното да установим солидна база, над която вече ще можем смело да надграждаме. И отчетените резултати през 2008 г. са категорично потвърждение, че сме поели правилната посока.


И все пак – добра ли беше изминалата година за „ОЗК”? Моля ви да се спрете накратко на резултатите по основни показатели, които определят и нейния ръст на пазара.

- През 2008 г. в резултат на усилията на екипа бяха привлечени много нови корпоративни клиенти, в т.ч. и няколко банки. Дружеството спечели редица обществени поръчки и сключи застрахователни договори с възложители като АЕЦ „Козлодуй”, НЗОК, Столична община, НАП и т.н. Продължи и успешното партньорство и задълбочаване на отношенията с значимите за нас корпоративни клиенти.

Финансовият резултат с който приключихме годината, е печалба в размер на 414 хил.лв., което е с над 3.5 пъти повече от резултата ни през 2007 г. Ръстът на активите на „ОЗК” АД към края на 2008г. спрямо предходната е почти 50%, а получените бруто застрахователни премии достигнаха 14 млн. лв., при 7.4 млн.лв. за 2007 г. Друг положителен момент е, че ние не се поддадохме на повсеместното изкушение от търсене на лесни печалби през последните години и в баланса на „ОЗК” нямаме токсични активи, от които да търпим загуби.


А как изглежда сега българският застрахователен пазар, според вас кое е най-характерно за него?

- През последните години в търсене на пазарен дял застрахователите у нас поемаха риска срещу по-ниска от приемливата цена. С интерес очаквам да видим годишните резултати на дружествата от общото застраховане, но моята прогноза е, че печалбата за сектора като цяло ще бъде в много малък размер и значителна част от дружествата ще са на загуба. Нормално е всяко дружество да преценява риска и начина, по-който да го управлява, но като цяло, мисля, че вече започва отрезвяването на пазара. За съжаление тази година ще бъде значително по-тежка за правене на бизнес от миналата, но очаквам да наблюдаваме началото на един оздравителен процес. От друга страна, тъй като. обемите на продажбите неминуемо ще намалеят, а някои от участниците на пазара ще изпитват задълбочаващи се ликвидни проблеми, съществува рискът да залитнат към сваляне на премиите като средство за привличане на свеж ресурс на всяка цена, което в средносрочен план може да се окаже фатално за тях и изключително негативно за пазара.


Неприятни, дори обидни са нещата, свързани със задължителната застраховка “Гражданска отговорност”. Достатъчно е това, че тя е губеща за всички застрахователни дружества. Кои са причините за това, само цената ли, която ту заспива, ту танцува на нейната си част от пазара?

- Конкуренцията на пазара е изключително голяма и намира своето най-крайно отражение в най-масовата застраховка - "Гражданска отговорност". Наистина тя е губеща за всички дружества. Друг проблем при нея, а и за обществото ни като цяло, е, че през изминалата година редица полици не се подновиха, а автомобилите се движат. И това не е защото премиите са се увеличили значително. Просто българинът все още не желае да носи отговорност за своите действия. А когато липсва социалното съзнание, то би следвало да бъде по-ефективен административният контрол. Що се отнася до тарифните числа – мисля, че през 2009 г., поне за тази застраховка те ще бъдат завишени от всички участници на пазара.


И вас ще попитам – каква е позицията ви за различно коментираните двустранни констативни протоколи при по-леки ПТП?

- Безспорно въвеждането на двустранните констативни протоколи в тези случай носи своите плюсове и би могло да бъде много добро решение, но в едно по-зряло и коректно общество. За съжаление нашето все още не е такова и мисля, че избързахме с въвеждането им. Има редица проблеми произтичащи от несъвършенствата на наредбата, проблеми с определянето на вината, с неправилното попълване на двустранните констативни протоколи, с липсата на практика, с необходимостта да се уеднаквят реакциите, указанията и изискванията на застрахователите и на Пътна полиция. Всички сме наясно, че с въвеждането на тези протоколи ще зачестят опитите за застрахователни измами. А това от своя страна предполага застрахователите да разработят организация и механизми и отделят допълнителни ресурси за превенцията и разкриването им.


Световната финансова криза вече прекрачи прага и на България. Как ще се отрази тя на застрахователния бизнес?

- Кризата, която не е само финансова, а е преди всичко криза на реалния сектор, започна да се усеща в българската икономика в началото на есента на миналата година. През тази година се задълбочи, но страхувам се, че все още не сме стигнали до пика й. Неминуемо тя се отразява и на застрахователния бизнес. Ограничаването на кредитирането от банките, свитото производство и потребление, доведоха до значително намаляване на обектите, които подлежат на застраховане, от една страна. От друга - в стремежа си да минимизират разходите си много от застрахованите лица няма да подновят застрахователните си договори или ще го направят при по-ниски нива на покрит риск. Както вече ви споменах, очаквам една много тежка година. Предполагам през 2009 г. ще има спад в развитието на пазара с минимум 15%. Дано да се окаже, че греша.


В предишния ни разговор изказахте намерението си – независимо от по-ниските темпове, които се очакват общо за системата ще съумеете да запазите динамичното си развитие от последните две години и ще успеете да увеличите пазарния си дял. Осъществява ли се вече то и как?

- Все още не е публикувана официалната статистика към края на 2008 г. за застрахователния пазар на сайта на КФН, но в отчета за дейността на комисията за 2008 г. (публикуван декември 2008 г.) е посочено, че брутният премиен приход по общо застраховане, реализиран от застрахователите със седалище в страната, се очаква да достигне 1 547 млн. лв. или 22% ръст на годишна база. За сравнение отчетеният от „ОЗК” ръст по този показател е 92%. Ако премийният приход за пазара наистина е в обявения размер, то това означава, че пазарният дял на „ОЗК” се е повишил от 0.58% към края на 2007 г. на 0.91% към края на 2008 г.


Крайната цел на екипа ви през тази трудна за застрахователния бизнес година, г-н Личев?

- Независимо от негативните си очакванията за пазара, които ви споделих, нашата цел, при това считам напълно реалистична, е да постигнем съществен ръст и като премиен приход, и като финансов резултат. ОЗК има ресурс и потенциал да заеме значително по-голям пазарен дял. Това, сигурен съм, ще се случва и през настоящата и през следващите години – ние ще продължаваме да растем и да отчитаме все по-добри финансови показатели.


Интервюто взе Петър Андасаров




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
orange_li
"Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,