Искаме да подготвим тук бъдещия висш мениджмънт на финансовата система

15.05.2009
Искаме да подготвим тук бъдещия висш мениджмънт на финансовата система

Доц. д-р Григорий Вазов, председател на Настоятелството и ректор на ВУЗФ

С удоволствие ще стартираме трудова борса съвместно с в. „Застраховател прес”

-Доц. Вазов, ако направим справка, ще установим, че интервютата ни с вас не са толкова чести. Всъщност досега сте били веднъж гост на вестника - през 2007 г. - в нашата най-престижна рубрика „Срещи”. Сега сте вече и ректор на Висшето училище за застраховане и финанси. Подчертаваме думата „финанси”, защото в момента целият свят се намира в обща финансова криза. Какво е днес състоянието на училището, кое е най-важното за него, за преподавателите и студентите при тези условия, както и за вас и като негов собственик, и като председател на Настоятелството, т. е. като човек, върху който се стоварва цялата отговорност?

-Бих отговорил тавтологично, че финансовата криза си е финансова криза. Нещо повече – тя помага да си зададем множество сериозни въпроси. Те са свързани с това, че финансовите институции в САЩ и по света, които предизвикаха кризата, са управлявани от хора. Тези хора са получавали определено образование, след което са се реализирали в същите финансови структури. И в един момент настъпва световна финансова криза. Това означава, че трябват нови инвестиции и нови образователни технологии. И това правим във ВУЗФ.

-В предишния ни разговор изтъкнахте, че 80 на сто от вашите възпитаници се реализират на финансовия пазар в областите банкерство, застраховане и осигуряване.

-Реализацията на завършилите студенти вече е над 90 на сто. И тази информация не е стъкмена – тя е въз основа на трудови договори, регистрирани в Националния осигурителен институт. Нещо повече: от трите завършили ВУЗФ випуска 11 на сто са в средния мениджмънт на компаниите, а 22-ма от випускниците ни заемат позиции в директорски бордове на големи капиталови и корпоративни структури.

-Вие, така да се каже, имате – в добрия смисъл на думата – „свои” хора на тези места, които на свой ред могат да помогнат за реализацията на новите випуски...

-По-важно е това, че реализацията на нашите студенти е най-големият имидж на училището. Неотдавна проведохме конкурс за нов служител в училището. На въпроса ни откъде знае за него, одобреният кандидат отвърна, че е научил за ВУЗФ от своя приятелка, която го е завършила и веднага успяла да си намери работа. По-добър атестат за равнището на образованието във ВУЗФ не може да се намери…

Това е предимството на ръководеното от мен училище. Най-интересното е, че хората продължават да инвестират в образование. Независимо от финансовата криза, която по някакъв начин се отразява върху всички български граждани, ние нямаме проблеми по отношение на плащането на таксите за обучение.

-Въпреки че имате нова просторна сграда, сякаш училището вече се оказва тясно – не само за студентите, но и за преподавателите. На какво се дължи този имидж? А в самото начало и до неотдавна имахте известни проблеми с акредитацията.

-Нещата са като скачени съдове: по-високият имидж на училището привлича по-добри преподаватели, а по-добрите преподаватели създават по-висок имидж на училището. Винаги съм казвал, че образованието се крепи на „три кита” – качеството на преподавателите, качеството на студентите и випускниците като квалификация и компетентност и качеството на материалната база. Което и от тези условия да не е на ниво, не може да имаме качествено образование. Що се отнася до акредитацията, комисията констатира, че и по трите гореспоменати аспекта ВУЗФ е на много високо равнище.

-В предишния разговор се спряхме и на проблемите, стоящи пред частните и държавните висши учебни заведения. Във ВУЗФ непрекъснато има събития, но последното и може би най-голямо беше подписването на договора с Университета на Мериленд. Вие винаги сте се изказвали за разширяване на връзките с европейските и световните университетски кръгове и сте установили такива в Испания, Германия, Великобритания. Предстояха ви и контакти с колеги от Гърция и Румъния. Как се развиват взаимоотношенията в тази сфера?

-В момента приключваме договора с един от най-престижните държавни университети в САЩ за обучение и в магистърска степен, така че е логично да търсим възможности за съвместни програми и с европейски университети и висши училища. Интересно е, че вече не ние ги търсим, а те нас – очевидно благодарение на множеството публикации в американската и европейската преса по повод съвместната ни програма с Университета на Мериленд. От изключително сериозни европейски университети получихме специални апликационни форми за попълване, след което веднага ще започнат разговори и преговори за изграждане на съвместни програми. Засега ще ги запазя в тайна, но съвсем скоро ще се разбере кои са. Отсега мога да кажа само, че до края на годината ще имаме договор за съвместна работа с един от най-авторитетните университети в Европа.

Това, което се наблюдава в момента в банковата, застрахователната и осигурителната система, е, че зад топ мениджмънта стои един среден мениджмънт, който като че ли изостава от съвременните тенденции на компетентност. Отдавам това обстоятелство на образователната система. Тези хора са получили образование в трудно за самата образователна система време.

Затова стратегията ни е следната: във ВУЗФ да подготвим бъдещия, истински, сериозен висш мениджмънт за структурите от банковия и небанковия финансов сектор. Както ние сме „тяхното” училище и университет, така и те са „нашите” банки и застрахователни и осигурителни компании.

Идеята ни е след 4-5 години да се появи ново образование във финансово-кредитната система, което да бъде коренно различно като компетентност и дори манталитет от досегашното.

-В тази връзка вие ще ползвате и опита на Мерилендския университет?

-Даже не го ползваме, а направо го прилагаме. Тяхната система на образование, организацията и качеството на учебния процес са на светлинни години пред нас. Това трябва да си го признаем съвсем открито и честно. Мит е представата за българското образование, че е много висококачествено. Нищо подобно. Ако беше така, държавата нямаше да е в такова състояние.

Качественото развитие на една държава, качеството на живота, качеството на самата държава, на нейната финансово-кредитна система е функция от качеството на образованието и това трябва да се разбере от всички, най-вече от бъдещите правителства, защото от настоящето няма какво повече да се очаква – то четири години не го разбра, какво остава за последните месеци…

Затова и представителите на европейските университети предпочитат да разговарят с нас, с ръководството на ВУЗФ, а не с държавните висши училища.

-Подобни неща казаха и представителите на Мерилендския университет, включително и г-жа Сюзън Олдридж. Започнахте ли впрочем осъществяването на съвместната програма?

-Остава да се доизпипат още някои детайли. На 18 май ще дойде ректорът на университета. След него очакваме програмния директор, който ще разполага тук с кабинет и ще започне да управлява целия образователен процес. През март идваха съветникът на ректора и консултантите по проекта, с които работим.

-По повод началото на нашия разговор ни хрумва, че всъщност хората, които са ни давали най-малко интервюта, са свършили най-много работа в своята област. Ако добавим към казаното от вас и многобройните кръгли маси и други дискусионни форми, организирани от или във ВУЗФ със съдействието на други организации и институции, се очертава все по-релефно обликът на модерното висше училище, което е и практически, и теоретичен център на образователните процеси. В. „Застраховател прес” е помествал десетки материали от тези форуми и по този начин е обогатявал неимоверно много своите страници, правейки достояние и на широк кръг читатели разискваните по време на дискусиите разнообразни и винаги много актуални проблеми и теми.

ВУЗФ е гъвкаво учебно заведение, което непрекъснато разкрива и нови специалности, които са близо да реалния живот. Затова неведнъж сме поставяли въпроса за създаване на трудова борса, която да бъде мостът между университета и бизнеса. Защото ВУЗФ не само теоретизира, а реализира нещата. Вие поддържате тесни контакти с бизнеса и много от неговите структури ви помагат и материално, и преподавателски.

-Няма университет, който да подготви необходимите кадри за хилядата, а може би и повече, корпорации в България. Всяка от тях има своята корпоративна култура на управление. Не можем да искаме от един университет да подготви конкретен служител за конкретно работно място в конкретна компания или банка.

Но това, което правим ние, е свързано с базовата подготовка на младите хора. Целта ни е тази подготовка да се доближи в детайли максимално близо до конкретната практика, която е характерна, примерно, само за банките, или само за застрахователните дружества, или само за осигурителните компании.

И отивайки да работи в съответната структура, младият специалист по-бързо да се адаптира към конкретните си задължения и отговорности на основата на тази базова подготовка.

Сериозна част от дисциплините във ВУЗФ се преподават от преподаватели, управляващи големи финансови институции и структури, съветници на министри и т. н. Йордан Христосков – управителят на НОИ, е заместник-ректор на ВУЗФ. Апостол Апостолов – председател на Комисията за финансов надзор, и Ралица Агайн, която е негов заместник и ръководи застрахователния надзор, четат лекции на нашите студенти…

Това е голямото ноу-хау на ВУЗФ. Освен това в учебния ни план, като изключим задължителните, основните дисциплини, които дават фундамента в образованието на всеки студент, има множество специализирани дисциплини, в които непрекъснато променяме основното съдържание, обогатявайки ги в актуален аспект. Появяват се и нов тип дисциплини, които до момента не са съществували.

-Като форма на дискусия вие предпочитате кръглата маса.

-От дългогодишния опит, който имам, съм разбрал, че голямата продължителна конференция в съвременния живот на голяма заетост и ангажименти разпилява хората и представлява едно, образно казано, губивреме. Най-добрата формула се оказва кръглата маса – тя се провежда за половин или най-много един ден по строго формулирана тема. И тогава всеки, който има какво да сподели като идеи и практика, ще намери време да дойде за два-три часа. Той ще има възможност и да чуе мненията на своите колеги и опоненти, както често се случва. Тогава форумът става много качествен и полезен за всички. Както казахте, и за вашия вестник също.

Що се отнася до трудовата борса, за която споменавате, нека стартираме този проект заедно. Въпреки че много от нашите студенти си намират работа още преди да завършат. Но е хубаво да развием друга, нова формула. Защото, както се казва, и на двама студенти да намерим работа, ще сме изпълнили задачата.

-Ние добре знаем, че има студенти, които още на студентската скамейка се проявяват много добре и са творчески мислещи и устроени. Можем да им „даваме думата”, да им предоставяме страниците на вестника да изложат свои виждания по дадени проблеми.

-Това ще бъде добра възможност. Във времето ще намерим най-подходящата формула за подобно сътрудничество.

-Предстои честването на 15-годишния юбилей на в. „Застраховател прес”. Какво бихте споделили за нашите читатели по този повод?

-Факт е, че няма друг вестник, друга медия, която така последователно да отразява всичко, което става във ВУЗФ – конференции, кръгли маси, връчване на дипломи, удостояване със званието доктор хонорис кауза, всякакви други събития… Затова ви смятаме за наш вестник. И знам, че ще намираме и още форми на сътрудничество, които самият живот ще ни подскаже.

На читателите на вестника пожелавам по-малко финансови проблеми и да бъдат все такива професионалисти в своята работа, защото банкерство, застраховане и осигуряване са три сфери, в които профанизмът и политиканстването не успяха да нанесат големи и дори никакви поражения за разлика от други сфери. Затова в момента в България има толкова стабилна застрахователна, пенсионноосигурителна и банкова система, отговаряща на всички международни изисквания. Това се дължи на професионализма на хората, които работят в тях.

Разговора водиха

Петър Андасаров,

Славимир Генчев

 

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,