КРАДЕЦЪТ ВИКА “ДРЪЖТЕ КРАДЕЦА

21.05.2009
КРАДЕЦЪТ ВИКА “ДРЪЖТЕ КРАДЕЦА

ИЗМАМИТЕ С “КАСКО” ЗАСТРАХОВКИ      

Оскар Уайлд е казал в своя пиеса: "И най-мъдрият си е малко прост".

Е да, но във време на финансово-икономическа криза хората по-често забравят мъдростта и нерядко прибягват до измами, за да спасят домакинския си бюджет.

Така става и днес със застрахователните измами с автомобили, които са застраховани, а впоследствие сублимират и се обявяват за откраднати, за да могат застрахованите люде да си върнат паричките от въпросния автомобил, който стои на скришно място или пък вече е препродаден.

Инсцинирането на кражби не е прецедент, напротив – това е една от най-често случващите се застрахователни измами през последните десетина години, обясняват застрахователи.

Финансовата криза обаче  увеличи случаите на застрахователни измами и това бе прогнозата на застрахователите още в края на миналата година, когато изпълнителният директор на ЗК “Лев Инс” Стефан Софиянски обясни, че когато повишените лихви и вноски по лизинга и кредитите за покупка на автомобили станат непосилни за плащане от някои клиенти, те ще се опитат да прехвърлят плащането им на застрахователя, като го измамят, че е настъпила щета.

В момента обикновено се инсценират катастрофа, кражба или пожар. Всяка кола на кредит или лизинг е застрахована с пълно "Каско" и при настъпване на тотална щета компанията изплаща обезщетението на банката или лизинговото дружество. Така отпада задължението на клиента да доизплаща автомобила. Той не губи и нищо от до момента платеното, както би станало, ако се откаже сам.

Известно е, че през 2007 г. автомобилите на лизинг се даваха безразборно, без да се изискват документи, доказващи стабилност на фирмите или лицата, така 2.4 млрд. лв. са автокредитите през тази година. Тези кредити трябва да се погасяват в близките години. “Ниската летва” на даването на кредити на физически и юридически лица доведе до нарастването на този нов вид престъпление – самооткрадване на неизплатен застрахован автомобил.

Не очаквам съществен ръст на измамите, въпреки че ще има хора, които са надценили възможностите си за изплащане на нова кола и при тези условия ще срещнат трудности, но те по-скоро сами ще се откажат от лизинга, коментира преди време обаче Румен Георгиев, изпълнителен директор на  ЗАД "Армеец". Според него по-голям проблем ще има с доказване на леките катастрофи, за които вече няма да е нужно да се вика КАТ. Проблем е именно удостоверяването на ПТП, без да се издава протокол. Така много виновни за по-тежки катастрофи пияни водачи претендират, че са ударени на паркинг, защото не са задължени да представят протокол от КАТ.

Единствената застрахователна компания, която промени условията, свързани със застраховка „Каско" на автомобили  още през миналата есен, беше ЗК “Дженерали България”. През октомври м.г. бяха предприети мерки срещу развитието на риска на портфейла на компанията по автомобилно застраховане. Анализът на резултатите за първото шестмесечие показа негативно развитие на финансовите резултати по застраховка „Каско на МПС". Затова бе въведен безусловен франшиз (самоучастие), когато не е издаден документ, доказващ щети от ПТП,  и когато щетите са възникнали при паркирано състояние . Освен това компанията увеличи тарифните числа, начислявани по клауза „Частично авто-каско" за леки автомобили и тези прилагани по клауза „Пълно авто-каско" на мотоциклети. По този начин тарифното число за клауза „Пълно авто-каско" на мотоциклети от 14.78% стана на 18.00%. Въпреки това обаче това е една от малкото застрахователни компании на българския пазар, които осигуряват пълно застрахователно покритие на мотоциклети. Нещо което например ЗПАД “Булстрад” забрани от 10.04.2009 г., а именно - бе забранено сключването на нови застраховки “Бонус Каско” на мотоциклети, мотопеди и триколки, както и на автомобили с десен волан.

Бумът на кражбите на луксозни джипове и лимузини от марките “АУДИ”, “БМВ”, “МЕРЦЕДЕС БЕНЦ” И  “ФОЛКСВАГЕН” принуди застрахователите да вдигнат сериозно критериите на застраховките "Каско". През последната година застрахователните измами със скъпи возила, купени на лизинг, са се увеличили между 5 и 7 пъти

Според данни на  Асен Христов, изпълнителен директор на ЗД “Евроинс”АД, през последната година от България са изкарани между 500 и 700 такива автомобила и са обявени за откраднати, а общата им цена е около 70 млн. лв. Тези пари се плащат от застрахователите, което води до огромни загуби. Колите обикновено отиват в Гърция, а после през Турция стигат до Грузия, Азербайджан, Косово и др. Има и друг канал през Румъния.

Схемата е следната: купува се скъпа кола на лизинг, плащат се първите вноски, след което тя се изкарва от страната, а купувачът получава сумата, която е платил за лизинга. Затова от 15.04.2009 година  ЗД “Евроинс” АД прекрати сключването на нови застраховки „Каско на МПС“ на леки автомобили и автомобили с висока проходимост (джипове и SUV) от марките “АУДИ”, “БМВ”, “МЕРЦЕДЕС БЕНЦ” И  “ФОЛКСВАГЕН”. За лизинговите компании и банки бе прекратено сключването на застраховка Каско на МПС по лизингов план над 75 000 лева.За автомобили, платени в брой, ограничението е за такива с действителна стойност над 100 хил. лева към датата на сключване на застраховката . Освен това компанията прекрати и сключването на нови полици "Каско" за автомобили от всички останали марки с регистрация С, СА и СО, които към датата на сключване на застраховката са с действителна стойност над 75 000 лева.

Илеана Стоянова

*със съращения в-к "застраховател прес" бр.9




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов,
orange_li
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002