БАНКОВАТА СИСТЕМА У НАС Е СТАБИЛНА, ЗАЩОТО Е КОНСЕРВАТИВНА И СИЛНО РЕГУЛИРАНА ОТ БНБ

17.06.2009
БАНКОВАТА СИСТЕМА У НАС Е СТАБИЛНА, ЗАЩОТО Е КОНСЕРВАТИВНА И СИЛНО РЕГУЛИРАНА ОТ БНБ

Виолина Маринова, главен изпълнителен директор на „Банка ДСК”

Независимо от висотата на позицията си човек не бива да се главозамайва

- Първото ни интервю с вас беше през февруари 2002 г. в най-престижната рубрика на в. “Застраховател прес” -  “Срещи”. От тогава до днес измина доста време, а вие сте все същата усмихната жена, но вече изкачила своя “връх” в йерархията  на банката. Рядко се срещат хора, които са започнали от най-ниското стъпало в професията и са стигнали до най-високо ниво, без да променят  отношението си към околните, към подчинените и към колегите си. Какво се вижда от този своеобразен връх?

 - Всеки трябва да притежава човешките ценности независимо от висотата на позицията си и не бива да се главозамайва. Тайната на успеха е именно в това – да имаш добро отношение към колеги и клиенти, да съумееш да намериш път към тях. Доста разлики има в сравнение с 2002 г.  и днес както в живота, така и във външната среда. Винаги обаче съм поемала сериозна отговорност в работата си независимо от поста. В момента отговарям за цялостната дейност на една частна банка за разлика от времето на предишната ни среща, когато беше държавна институция. Вече шеста година сме частна банка и смятаме да запазим високото доверие на  4 милиона клиенти, които са ни предпочели. Не е тайна, че “Банка ДСК” е “империя”. “Доверието е взаимно” е нашето лого.

 А остава ли  ДСК  както в миналото я наричаха “касата на народа” днес “банката на народа”?

 - ДСК има дълга история, създадена е през 1951 г. като влогонабирателен институт, преминавайки в 1967 г. през развитието на кредитната система, а през 1998 г. парламентът прие закон за преобразуване на ДСК в банка. Такъв е характерът на  банката, тъй като исторически е заложено да бъдем най-силните в банкирането на дребно. Нашите предшественици още в зората на ДСК са пътували из цялата страна с велосипеди, за да популяризират влогонабирането и да  събират влогове от гражданите. И днес това е нашата същност, защото имаме най-голямата клонова мрежа в България, независимо че сме втората по големина банка. Няма българин, който не знае какво е ДСК, няма семейство, което да не е чувало за нас.

След като се превърнахме в “Банка ДСК” обаче,  развиваме  и кредитирането на стопански субекти – кредитираме големи корпоративни клиенти, както малки и средни предприятия, обслужваме ги цялостно  с всички услуги, предлагани от една банка.

През октомври 2003 г., когато ДСК беше купена от унгарската финансова група “ОТП”, ние имахме 2% пазарен дял в областта на обслужването на корпоративни клиенти, малки и средни предприятия. В краа на 2008 г. вече този пазарен дял е 7 на сто – виждате, че това е значителен ръст.

А днес в условията на кризата пазарните дялове се запазват относително постоянни и не можем да кажем, че нарастването е значимо. Това е цялостната картина в банковата система, защото външната среда е еднаква.

 - Винаги сте казвали, че обичате банката като свой дом.  В това ли се  крие формулата на успеха на ДСК, която се смята за стабилна институция?

- НаистинаБанка ДСК” е стабилна и е структуроопределяща за цялата банкова система, тъй като в областта на банкирането на дребно държи най-голям пазарен дял. Финансовото здраве на банката е стабилно, има добра ликвидност, почти три пъти по-висока капиталова адекватност в сравнение с  нормите в европейските банки  и два пъти по-висока в сравнение с останалите банки у нас.

Що се отнася до любовта ми към ДСК, тя е безспорна, защото съм започнала трудовия си стаж  тук, преди да навърша 18 години. На практика целият ми живот е преминал в тази банка. Завършила съм висшето си образование задочно и това ми помогна да науча процесите в дейността, защото съм работила почти във всичките й структури. Съчетавах теорията и практиката в тази сложна материя.

Известно е, че сам  човек не може да постигне големи върхове, а е нужен добър екип от хора. За мое щастие винаги е  имало добри колеги, с които съм работила в екип, и добри ръководители, които са  успявали да откроят хората с потенциал и да ги насърчават да развиват професионализма си. В момента тайната на успеха на банката е в добрите взаимоотношения в ръководството й, във вземането на единни решения и във взаимодействието между мениджърския екип и останалите специалисти.

 - “Банка ДСК” беше акционер в ЗАД “Булстрад Живот” и се наричаше ЗАД “Булстрад ДСК Живот”. Впоследствие се оттеглихте и станахте акционер в ЖЗК “ДСК Гаранция”, като животозастрахователното дружество развиваше дейността си посредством клоновата мрежа на банката.  А какви са взаимоотношенията ви със застраховането в момента?

- При закупуването на ДСК от “ОТП” груп стратегията им беше насочена към акционерно участие само вътре в групата. Затова се

оттеглихме от “Булстрад”. В групата “ОТП” има различни дъщерни компании като “ ОТП Гаранция” (застрахователно дружество в Унгария); “ ОТП Лизинг”(лизинговото дружество в Унгария), а в България е “ДСК Лизинг”; има “Асет мениджмънт дружество” в Унгария  и пенсионна компания на “ ОТП” в Унгария. Групата би желала и в България да се създадат такива дъщерни дружества, които са съвместни участия между

“ОТП” и “Банка ДСК”. Затова създадохме застрахователното дружество “ДСК Гаранция” с основни акционери “Банка ДСК” и “ ОТП Гаранция”. През 2008 г. нашият собственик взе решение да продаде застрахователния бизнес в Унгария и във всички дъщерни дружества в другите страни. Така ние продадохме нашето участие и не сме акционер в “ДСК Гаранция” и съвсем скоро новият собственик ще промени и името на компанията.

Независимо от това имаме договор за дългосрочно сътрудничество с новия собственик на застрахователната компания, защото банката би желала в пакет с банковите да продава и застрахователни продукти.

- Доверието към вас е безспорно, тъй като освен директорския пост в “Банка ДСК”  заемате още две отговорни длъжности като председател на УС на Асоциацията на банките в България и председател на УС на банковата фондация “Буров”. Как съумявате да носите тези три отговорни ангажименти и как успявате да запазите равновесие в живота си?

- Всичко се постига при добра организация и делово отношение към работата. Независимо че сме в условия на финансова криза, щастлива съм, че ми гласуваха доверието да бъда избрана за председател на УС на асоциацията. А във фондацията има много отговорен изпълнителен директор, който поема оперативната работа и така аз мога максимално бързо да се ориентирам във вземане на решенията заедно с останалите членове на УС. През 2001 г. получих приза “Буров” и затова ме избраха и за председател на едноименната фондация. Хуманна е целта на фондацията, защото подпомага стипендианти – ученици от икономически и правни дисциплини, както и студенти. Имаме амбиции да продължим,  като подпомагаме нашите дипломанти да намерят своя работодател.

 ИЛЕАНА СТОЯНОВА И ПЕТЪР АНДАСАРОВ в-к "Застраховател прес" бр.11

*със съкращения

Цялото интервю четете в рубриката "Интервюта, коментари" 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки