Застрахованите площи леко се увеличиха, но още не надвишават 10%

30.03.2010
Застрахованите площи леко се увеличиха, но още не надвишават 10%

Димитър Цолов, директор „Селскостопанско застраховане” в „ДЗИ – Общо застраховане”АД

 

2010 г. е по-високорискова за земеделските култури от гледна точка на проливните валежи от дъжд. Прекомерното овлажняване на почвата ще окаже влияние – почвената влага и в момента е доста висока. За измръзване на посевите не може да се говори, тъй като по време на най-ниските температури имаше дебела снежна покривка и културите бяха добре закалени. Така че не очакваме да има измръзнали посеви. Поражения може да има само там, където нивите са залети с вода. Като цяло все още не може да се каже, че ще има фатални последици за есенните култури, тъй като развитието им тепърва предстои.

Въпреки икономическата криза няма съществена промяна в премийния приход на сключените в края на 2009 г. застраховки за есенниците. Той запазва темповете си през последните години. В момента застрахователните суми са 60-70 лв./дка, а само допреди 2-3 години бяха по 30-40лв./дка. Причината е, че всичко поскъпна – торове, семена и др., а стопаните искат да си покрият поне вложените суми на декар.

Във връзка с програмите на ЕС и проектите, в които участват земеделски сдружения, се върви към покачване броя на задължителните застраховки и премиите по тях. Освен това земеделските производители получават суми за обработваема площ и с тях застраховат посевите си за 15-20 лв./дка. Не може да се каже, че кризата е спряла стопаните да застраховат. Но от 5-6 години кооперациите останаха съвсем малко и трудно преживяват. В цялата страна има едва 50-60 кооперации, които са работещи и имат пари. Затова застраховаме основно арендатори и фермери с големи обработваеми площи.

В същото време е много малък процентът на доброволните застраховки. Основната част от портфейлите на застрахователите в тази област са задължително изискваните полици при получаване на кредит или субсидия. Напоследък задължителните застраховки малко се увеличиха, което доведе до повишение и на общия размер на застрахованите площи. Въпреки това обаче и в момента не повече от 10% от обработваемите земи в България се застраховат. В останалите случаи хората все още разчитат да получат обезщетения от държавата, ако бедствие унищожи реколтата им. Едва когато държавата спре да плаща такива обезщетения земеделските производители у нас ще се научат да застраховат реколтата си.

Напоследък се наблюдава тенденция на увеличаване на засетите с рапица площи, тъй като тази култура има добра реализация след това– търси се и поддържа добра цена. Ечемикът също поддържа цена, но е по-рисков от гледна точка на климатичните влияния. Затова и засетите с тази култура площи са по-малко. Пшеницата е по-издръжлива, но засетите площи в световен мащаб са големи. Аржентина е основен производител на пшеница в света. Напоследък на световните борси цените на пшеницата от реколта 2010 г. падат. Затова, ако миналата година изкупната цена на пшеницата у нас беше 21-22 ст./кг, тази година може да падне до 17 ст./кг. Но при 450-500 кг/дка очаквани добиви приходът на земеделските производители пак ще е около 70 лв./дка.

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки