Главен Изпълнителен Директор и Председател на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 29.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Данъкът от 2% върху застрахователните премии приет на първо четене
Предложението за данък от 2% върху застрахователните премии беше прието от депутатите днес на първо четене. Зад идеята, която е част от антикризисните мерки на правителството, застанаха представителите на ГЕРБ и „Атака“, а проектът беше разкритикуван от представители на „Коалиция за България“ и от „Синята коалиция“.
Вносителите от Министерски съвет мотивират предложението си за въвеждане на новия данък с аргумента, че в условията на икономическа криза, водеща до намаляване на бюджетните приходи, е необходимо намирането на нови източници за увеличаване на тези приходи. Посочва се, че в повечето държави от Европейския съюз съществува подобно облагане, поради което застрахователите, осъществяващи дейност у нас, ще бъдат в
съпоставимо положение спрямо останалите европейски застрахователи.
Ще се облагат застрахователните премии по облагаеми договори от общото застраховане с изключение на презастраховането и ретроцесията, животозастраховането и договорите за застраховки на товари по време на международен превоз, когато началната или крайната точка на превоза е извън територията на страната.
Няма да се облагат и договорите за застраховки на летателни апарати и плавателни съдове, както и премиите за гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на такива транспортни средства.
По думите на съпредседателя на „Синята коалиция“ Мартин Димитров данъкът ще бъде плащан от крайните потребители и няма да доведе до необходимите ефекти. Той поясни, че данъкът се въвежда, защото НАП не може да събере приходите си.
Другият съпредседател на коалицията - Иван Костов, посочи, че застраховането е система, чиято основна цел е не да формира печалби, а да дава услуга, с помощта на която хората отблъскват риска. Костов добави, че в страната ни системата е слабо развита и в тежко положение, защото много малко българи се застраховат за големите рискове, а когато стане бедствие, търсят за помощ държавата.
„Не е ясно каква политика прилагат управляващите - министър-председателят говори и прави едно, а ние тук вършим съвсем други неща“, каза Костов. Той посочи, че вчера премиерът е казал, че данъци в България няма да се повишават, а днес парламента обсъжда въвеждането на нов данък.
Това е директно увеличаване на данъците не върху бизнеса, а върху тези, които ползват услугата, посочи и Румен Овчаров от „Коалиция за България“. Той поясни, че първоначалният вариант е бил за облагане върху застрахователя, а не на застрахования, но поради лобистки натиск към управляващите духът на законопроекта е променен напълно. Според него е абсолютно недопустимо данък да се въвежда в средата на годината.
Според Павел Шопов от „Атака“ оборотите на застрахователите са „много повече от обявяваните около един милиард“. Той посочи сума „около 2-2,5 милиарда“ и добави, че не може този бизнес да бъде щаден.
Димитър Главчев от ГЕРБ предложи депутатите да подкрепят законопроекта, защото той води до равноправност.
"Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 |