Предложения от Асоциация на българските застрахователи

17.12.2010

Относно:  Изискването за маркиране на моторни превозни средства при сключване на застраховка от вида „Каско на МПС” („Автокаско”)

            Въпреки проведената законодателна реформа и транспонирането на редица директиви на Европейския съюз в областта на застраховането, в България все още са налице практики на застрахователите, които не съответстват на европейските стандарти за качествени застрахователни услуги насочени към защита интересите на потребителите.  Една от тези практики е изискването от страна на редица застрахователни дружества за т.нар. „пасивно маркиране” на моторни превозни средства (МПС) при сключване на застраховка „Автокаско” („Каско на МПС”).  У потребителите на застрахователни услуги в България се създава и поддържа убеждение, че наличието на такава маркировка осигурява по-голяма защита срещу посегателство върху застраховано МПС, а също така и, че липсата, неподновяването или премахването на тази маркировка би довело до увеличаване на риска от посегателство.  Тази практика противоречи на разпоредбите на Кодекса за застраховането, Закона за защита на конкуренцията, и Закона за защита на потребителите, и е в разрез с духа на правото на ЕС, чиято основна цел е да осигури защита правата на потребителя, и прозрачност и качество на услугите.   Аргументите в полза на това твърдение са няколко:

            На първо място, практиката на „пасивно маркиране” на МПС е в несъответствие с разпоредбата на § 2 от Допълнителните разпоредби на Кодекса за застраховането, съгласно която “рекламни материали и други белези, индикиращи взаимоотношения между застраховател и застраховано лице, не могат да се поставят върху застраховано движимо или недвижимо имущество, освен когато в закон е предвидено друго”.  Наличието на видима маркировка върху дадено МПС безспорно представлява белег за взаимоотношения с конкретен застраховател, а това противоречи на закона.

На второ място, следва да бъде разгледана забраната въведена с чл. 31 от Закона за защита на конкуренцията, който урежда отношенията във връзка с прилагането на чл. 81 и 82 от ДЕО, а именно „Забранява се въвеждането в заблуждение относно съществени свойства на стоките или услугите или относно начина на използване на стоките или предоставяне на услугите чрез твърдение на неверни сведения или чрез изопачаване на факти.”  При установената практика описана по-горе е налице изопачаване на факти, а именно, че маркировката на МПС е средство за гарантиране на сигурност и минимизиране на риска от застрахователно събитие.  В тази връзка индиректно се създава впечатлението, че застрахователите, при които МПС не се маркират, предоставят услуга с по-ниско ниво на сигурност и в този смисъл качество.  Това е въвеждане в заблуждение, което пряко уврежда конкурентите, а в този смисъл и интересите на потребителите на застрахователни услуги.

На трето място и най-съществено място, изискването за маркировка на МПС представлява нелоялна и заблуждаваща търговска практика по смисъла на Закона за защита на потребителите.  Съгласно чл. 68г от този Закон „търговска практика, свързана с предлагането на стоки или услуги е нелоялна, ако противоречи на изискването за добросъвестност и професионална компетентност и ако променя или е възможно да промени съществено икономическото поведение на средния потребител, когото засяга или към когото е насочена, или на средния член от групата потребители, когато търговската практика е насочена към определена група потребителиУбеждението, че наличието на маркировка осигурява по-голяма защита срещу посегателство върху застраховано МПС, определено е в състояние да промени съществено поведението на средния потребител и да го накара да сключи или поднови застраховка при застраховател, който има изискване за маркировка, отколкото при такъв, който не поставя такова.  Освен това потребителят е въвеждан и в заблуждение, тъй като у него се създава погрешно впечатление за основните характеристики на застрахователната услуга, а именно че, тъй като е налице маркировка, застраховката е „по-сигурна” отколкото при друг застраховател.  Това противоречи на чл. 68д от Закона за защита на потребителите.  В този смисъл, потребителите на застрахователни услуги не са в условия на свободен избор, а икономическото им поведение се определя от субективни фактори, които нямат отношение към качеството на застрахователните услуги. Липсва прозрачност при предоставяне на застрахователните услуги, потребителите са въвеждани в заблуждение, а интересът и правата им не са достатъчно добре защитени.

Предвид гореизложеното, считаме, че е необходимо изменение в действаща нормативна уредба, което да забрани на застрахователите да изискват поставяне на идентификация (маркери, белези, стикери и др.) на каквато и да било маркировка върху застраховано движимо или недвижимо имущество  като условие за сключване на застрахователен договор и/ или покритие на определение застрахователни рискове, освен ако в закон не е предвидено друго.  Би било удачно изменението да се направи в Кодекса за застраховането. 

 

 

Относно: да се публикува в сайта на МВР информация за тези автомобилите, които са участвали в тежки ПТП и за броя на пострадалите при катастрофата

 

Предлагаме към издавания ежедневен бюлетин за пътно транспортните произшествия, който се публикува на сайта на МВР, да се добави информация за тези автомобилите, които са участвали в тежки ПТП и за броя на пострадалите при катастрофата, например: лек автомобил „Лада” с ДК №С00000ЛК – един загинал и двама пострадали.

 

Каква ще бъде ползата?

1.Информацията ще бъде публична и всички заинтересовани страни ще имат достъп до нея. Тя няма да се продава и ще премахне възможността за корупция.

2.Пострадалите ще имат възможност да избират - директни преговори със застрахователя или чрез адвокат. Директните преговори изключват съдебния процес, което съкращава времето за получаване на обезщетение и възможност пострадалия да получи цялото обезщетение без адвокатски хонорар.

3.Базата данни, която ще се създаде, ще позволи на застрахователните компании да подхождат индивидуално към клиентите при сключване на застраховка «Гражданска отговорност» на автомобилистите. От нея ще могат да се проверяват тежките ПТП и виновните водачи, което ще е определящо при сключването на застраховката.

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки