Изпълнителен Директор и Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 29.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Академията в Свищов присъжда знанието Doctor Honoris causa на ректор от Одеса
Потомък на освободител от армията на ген. Радецки е новият Doctor Honoris Causa на СА „Д.А.Ценов”
Стопанска академия „Димитър А. Ценов” присъди почетното звание Doctor Honoris Сausa (Доктор хонорис кауза) на проф. д-р ик.н. Михаил Зверяков, ректор на Одеския държавен икономически университет в Украйна. На тържествената церемония, състояла се в навечерието на студентския празник, ректорът на свищовската академия доц. д-р Величко Адамов представи решението на Академичния съвет за удостояването на проф. Зверяков с почетното звание и му връчи почетния диплом. Проф. Зверяков е удостоен със званието „за заслуги в международния научен и културен обмен между Стопанска академия „Д. А. Ценов”-Свищов, и Одеския държавен икономически университет за големия му научен принос в областта на икономическата теория и практика, значителните му постижения в управлението на образованието и реализацията на забележително международно сътрудничество”.
Традицията по присъждане на званието „Доктор Хонорис Кауза” в Стопанска академия има своите корени още в миналия век, поясни доц. д-р Андрей Захариев, представяйки личността на новия доктор хонорис кауза. С проф. Зверяков честта да бъдат почетени от Свищовската Алма матер принадлежи на един държавен президент, четирима ректори, четирима посланици и двама международни изследователи професори. Тази достойна колегия от учени и общественици представлява държави и политически общности, произвеждащи над 42% от световния БВП, с население над 900 млн. души, съобщи доц. Захариев. Той подчерта и един много важен и емоционален момент, свързан с новия доктор хонорис кауза, а именно, че лично прадядото на проф. Зверяков, в качеството си на доброволец, под командването на генерал Радецки е участвал в освобождението на България и е проливал кръвта си в боевете при Шипка-Шейново. След тази информация в препълнената аула на Стопанска академия последваха бурни и продължителни аплодисменти, а присъстващите поздравиха проф. Зверяков със ставане на крака. Ректорът на Одеския държавен икономически университет благодари за признанието, поздрави свищовските студенти за празника им и изнесе академично слово на тема „Държавата и модернизацията: начини за взаимодействие”.
Изключително съм развълнуван, че днес имам удоволствието да застана пред тази аудитория. За мен е голяма чест да бъда тук, днес в деня на студентския празник, и в това прекрасно висше учебно заведение със славна история, с тези думи започна своето поздравително слово проф. Зверяков. Той подчерта, че студентските години са най-приятните години в живота на човека и че всеки от нас прекрасно си спомня своите студентски години. Проф. Зверяков поздрави и своите колеги преподаватели, като заяви, че преподавателският състав съществува благодарение на студентите и именно на тях дължи интересната си работа.
Ректорът на Одеския държавен икономически университет д. ик. н. Михаил Зверяков е единадесетия почетен доктор на Стопанска академия „Д. А. Ценов”. Досега званието е присъждано на проф. д-р Клаус Дитмар Хаазе, Университет Пасау, Германия; проф. д-р ик. н. Алла Георгиевна Грязнова, ректор на Финансова академия при Правителството на Руската федерация, Москва; президентът на Арабска република Египет Хосни Мубарак; г-жа Мей Мохамед Абу-ал-Дахаб, заместник-министър на външните работи на АР Египет; Н.Пр. Ясуйоши Ичихаши, пълномощен посланик на Япония в РБългария и Н.Пр. д-р Харалд Киндерман, пълномощен посланик на Федерална Република Германия в София, Н.Пр. д-р Димитрис Куркулас, ръководител на Делегацията на Европейската комисия, проф. Клод Ролан Курле, президент на Гренобълския университет, проф. Димитър Иванов, известен макроикономист, международен съветник по линия на UNIDO на редица правителства, активен общественик и преподавател във висши учебни заведения в България и по света, проф. д.ик.н. Григоре Белостечник, ректор на Молдовската академия за икономически науки, гр. Кишинев, република Молдова.
Проф. д-р ик.н. Михаил Зверяков е роден през 1952 г. в с. Софиевка, Николаевски район. Завършва Института за народно стопанство (преименуван по-късно в Държавен икономически университет) на Одеса през 1975 г., а после и докторантура. От 1980 г. е асистент към катедра „Обща теория на икономиката”. За 8 години израства като преподавател и става доцент. Избран е за заместник-ректор по международно сътрудничество (1988-1996 г.). Специализира финанси в университета Co-Univesiteat в Кьолн(1994-1996 г.), работи в управлението на банка „Украйна”, а през 1998-2000 г. е неин пръв заместник-директор. Защитава голям докторат и от 2000 г. е професор по икономика. Същата година е избран за ректор и вече 10-а година ръководи с вещина и умение Държавния икономически университет на Одеса. Висшето училище е с 90-годишна история, което има 42-ма партньори от Холандия, Франция, Финландия, Германия, Полша, Чехия, Испания, Португалия, България и други страни. То се ползва с уважението на европейската академична общност.
Научните интереси на проф. Зверяков са в областите на икономическата теория и практика. Над 130-те му научни публикации се използват във висшите учебни заведения на Украйна при подготовката на бакалаври и магистри по икономическите специалности. Участва в практически изследвания по поръчка на МОН в Украйна, в подготовката на законодателни документи, свързани с икономиката и образованието, със сътрудничеството на държавните органи в областта на финансово-кредитната и инвестиционната политика. Има сериозен принос в разработката на концептуални подходи за изграждане на националния модел за пазарни преобразования. Ръководи широко известна школа, обединяваща усилията на много учени, които се занимават с проблемите на икономическата теория и претрансформирането на пазара.
Член е на Комитета по икономическите реформи в Министерството на икономиката на Украйна и на Държавната акредитационна комисия към МОН на Украйна.
Взема участие в съвместни изследвания на американския университет в Минесота и на полския в Олштина (2001-2006 г.), на Висшето училище по икономика в Прага, а от 2008 г. и на немския университет в Митвайда.
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, "Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 "Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, |