Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Председател
Застрахователният бранш у нас и по света беше сериозно засегнат от глобалната икономическа криза през последните три години. Премийните приходи намаляха, влошиха се ключови финансови показатели. Въпреки това смятам, че застраховането се представя по-добре от други сегменти на финансовия пазар. Оптимист съм, че през 2011 г. застраховането ще започне отново да генерира растеж.
Последните години на глобална икономическа криза накараха домакинствата, фирмите, държавите да преосмислят своите разходи, инвестиционни планове, очаквания за бъдещето. След наложителни реформи, светът отново ще поеме по пътя на прогреса и икономическия растеж. И в този път определено място имат финансовите услуги и застраховането. По-лесния достъп до сигурност, ресурси и транзакции има пряка връзка с растежа, а развитието на застрахователните услуги означава и по-добра среда за бизнес.
Моите позитивни очаквания за следващата година са свързани с малък растеж в рамките на 2-3%, обусловен от възстановяването на икономиката, активизирането на кредитирането, на експорта и на вътрешното потребление. Ще продължи процеса на въвеждане на добри застрахователни практики в българското застраховане и на технологични нововъведения, целящи оптимизиране на технологичния цикъл и на финансовата ефеткивност.
Кои ще са ключовите промени през 2011 г. в застрахователния сектор?
Сред най-важните мерки, които са на дневен ред в сектора, е въвеждането на системата „Бонус-малус” за автомобилните застраховки и ценообразуването им. Надявам се, през следващата година да имаме система, с която да можем да стимулираме добрите потребители и да дестимулираме системните нарушители.
лектронната полица като задължителен стандарт, който ще се въведе през 2011, ще доведе до нови промени в застраховането и до по-ефективни и качествени работни процеси. Премахването на хартиения носител на полицата ще бъде голяма крачка напред за цялото общество. От една страна ще се улеснят всички шофьори и грижата за полицата ще се сведе до нейното сключване. Ще се спестят тонове излишна хартия, ще се позволи на полицията автоматизирано, системно и далеч по-ефективно да следи кой има застраховка.
В момента всеки 5-ти автомобил у нас няма задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, което е проява на нехайство и криворазбрана спестовност, не само нарушение на правилата. За всеки водач трябва да е ясно, че задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ не е къс хартия, която дава възможност на шофьора да се движи безпроблемно по пътя. Целта е застрахователите да носят риска от шофирането и от причиняването на различни по тежест материални или нематериални щети върху други участници на пътя. Плаща се за отговорността на гражданите, т.е. за евентуалната щета, която може да се причини на друг автомобил или на здравето и живота на друг човек. Успешното прилагане на комплекса от промени ще доведе до по-точно и прозрачно ценообразуване, ще увеличи обхвата на задължителните застраховки, ще подобри финансовото представяне и стабилност на застрахователните компании.
Сред проблемните теми в застраховането трябва да се отличат ограниченото търсене на застрахователни продукти извън задължителните, голямата сезонност, високото ниво на застрахователните измами в различните му форми. Картината се допълнителва от намалената доходност при инвестирането на резервите и от по-високия пазарен риск. И през 2011 г. компаниите от бранша ще търсят отговор на тези проблеми, балансирайки между слабото пазарно търсене и невъзможността за поемане на финансови загуби по отделните застраховки.
А конкуренцията в сектора е толкова силна, че не можем и за момент да загърбим клиентите, подобряването на обслужването, въвеждането на нови, по-специализирани и интересни застрахователни продукти. Ползите за всеки застрахован и за обществото си заслужават усилията!
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, "Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, |