Годината беше преход в който решавахме проблемите от предишните години и се подготвяхме за бъдещето

10.01.2011
Годината беше преход в който решавахме проблемите от предишните години и се подготвяхме за бъдещето

 

Цветанка Крумова, изпълнителен директор на ЗАД „Армеец“

 

- Метафорично казано – хванахме се за опашката на 2010 година. А с какъв темп се движите през изминалото време, как се вписа застраховането в него?

- Настоящата година беше трудна, но в ЗАД „Армеец” успяхме да запазим относителната динамика в развитието на компанията. След като в условията на растящ пазар в предишните години ние постигахме значително по-висок ръст от пазарния, сега, в условията на свиващ се пазар, спадът в приходите на компанията е двойно по-нисък от този на пазара. Целта, която си поставихме, беше да запазим клиентите си и паричните потоци на компанията, както и да продължим да утвърждаваме марката „Армеец” на българския пазар.

 

 - Очаквано или не – финансовата криза се развихри и в България – в края на краищата до каква степен порази тя нашия застрахователен пазар?

- Застрахователният пазар в България усети кризата със закъснение, когато вече европейските и световните застрахователи излизат от нея. Вече регистрираме спад по почти всички видове застраховки.

 

 – Вие наблюдавате професионално процесите във финансовата сфера в европейските страни, а и в света. Кои бяха най-важните ви констатации, освен тази, че той значително се сви по данни на Европейската комисия?

- Публикуваните данни на CEA показват, че европейският застрахователен пазар регистрира номинален спад от 2% за 2009 г. спрямо 2008 г. само в общото застраховане. Като най-голяма част от общото застраховане, автомобилното застраховане допринесе най-много за този спад. Премиите по застраховки живот в Европа се увеличиха номинално с 4,7%, което рефлектира в ръст от 2,9% като цяло за европейския застрахователен пазар. Предварителните данни за глобалния застрахователен пазар съгласно проучванията на Swiss Re показват, че застрахователният сектор в развитите страни се връща към растеж след двете трудни предходни години. Растежът е умерен в развитите страни, докато развиващите се страни вече отчитат реален ръст от над 16%. Намаляването на доходността, произтичащо от ниските лихвени нива е сериозно предизвикателство, тъй като традиционно застрахователите инвестират в нискорискови активи. Отклонението от консервативния подход и инвестирането в по-доходни, но по-рискови активи, от друга страна, би рефлектирало върху рейтингите. Техническите резултати в глобален план не са добри и заедно с ниския инвестиционен доход допринасят за влошените резултати на компаниите. Логично е при това положение застрахователите и презастрахователите да се стремят към по-добри технически резултати чрез ограничаване на покритията и повишаване на тарифните ставки. Очакванията ми са за „втвърдяване” на пазара през следващите години, макар че все още няма преки индикации за това. Въпреки ожесточената конкуренция в България не смятам, че е възможно да останем изолирани от тези процеси.

цялото интервю виж тук.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,