До месец ще има методика за обезщетение на пострадалите при катастрофи

11.02.2011

 

"До месец ще бъде готова методика за обезщетение на пострадалите при пътни произшествия. Вече са набелязани критериите, по които ще се определят обезщетенията по гражданската отговорност за вредите при телесни наранявания и при смърт. Освен това методиката е предназначена за доброволно уреждане по извънсъдебен ред на отношенията между застрахователи и трети увредени лица." Това заяви за "Хоризонт" заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев.

Методиката ще се прилага единствено в случаите на доказана вина, или в случай, че не се постигне доброволно споразумение, уточни Богоев. "По никакъв начин не се задължава едната от страните, било то застрахован и пострадал при пътно транспортно произшествие или застраховател, да се съобрази с методиката. Това, което искаме да постигнем е да се получи справедлив разговор, справедлив дебат и в крайна сметка извънсъдебно уреждане, за по-малко спорен и по-бърз процес, каза още експертът.

Комисията за финансов надзор по закон няма правомощията да задължи застрахователя да заплати една или друга сума, няма право да определи самото обезщетение, поясни Борислав Богоев. В правомощията на комисията, обаче, е да следи дали застрахователната компания се е произнесла в установения в закона срок спрямо определена претенция от застраховано лице. Ако застрахователят не се е произнесъл в съответния срок, комисията се намесва със своя инструментариум за оказване на въздействие, добави експертът.

"Много е важно застрахованите лица да четат добре това, което им се предлага за подпис и което засяга техният интерес. Ако лицето, претърпяло телесни увреждания, откаже лечение и не спазва лекарските предписания и процедури в оздравителния процес и не извърши предписаните от лекаря рехабилитации, сумите за обезщетение могат да се редуцират значително", коментира Богоев.

Той добави двете основни групи критерии, които определят обезщетенията при смърт - свързани с личността на пострадалия при транспортното произшествие и свързани с наследниците. "Ако загиналият или пострадалият човек е единствен източник на доходи в семейството, има фактори, които завишават критериите за обезщетение, като броя на децата, които са на негова издръжка, каква е трудовата му заетост, какви са неговите месечни доходи. Обезщетенията се определят на базата на доказан доход на потърпевшото лице", коментира Борислав Богоев.

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки