Застраховка срещу ИТ престъпления

23.02.2011
Застраховка срещу ИТ престъпления

Кои са кибер престъпниците и какво ги мотивира?

Въпросите, засягащи все по-разрастващият се сектор от криминални дейности, живо интересуват полиция, правителства, мениджъри на компании. Действията на ИТ престъпниците засягат не само личните спестявания на хората, но и могат сериозно да затруднят работата на големи компании, правителствени служби и международни концерни. Колкото по-големи и мощни са компаниите, толкова повече внимание и пари вече отделят за предотвратяване на кибер нападенията.

Както и в реалния свят, измамници и крадци бродят из дигиталните джунгли и дебнат да нанесат удара си. Вместо да планират престъпленията си в опушени частни клубове, ИТ злодеите използват он-лайн форуми и дискусии за обмяна на информация. Както и в реалния свят, тези престъпници са различни хора с разнообразни способности и различни намерения. Има както добре образовани и опитни хакери, така и по-обикновени събирачи на вътрешна информация. Сред тези хора се срещат и недоволни от работодателя служители, търсещи разрушително отмъщение.

В он-лайн пространството се разпространяват инструменти (които вече се наричат crimeware) и услуги, позволяващи извършването на кибернападения и от по-неграмотни в техническо отношение хора. Образът на очилат блед тийнейджър с нулеви социални умения и способност да преодолее защитата на ЦРУ от малък лаптоп за две минути се тиражира от филмовите компании от години. В действителност ИТ престъпникът вече може да е улегнал на външен вид мениджър с образование от бизнес-колеж и голямо семейство.

Освен крадците и отмъстителите в дигиталния свят се настаняват и шпионите. Много компании провеждат проучвания и подкрепят развитието на високотехнологични нововъведения. Който има достъп до тези изобретения, държи в ръцете си сериозни материални облаги, затова кибер шпионите не се свенят да претърсват и надникват и в най-добре охраняваните бази данни по света. Да се доберат до високите технологии, да ги откраднат и да залеят пазара със „собствените” си изобретения вече не е нов ход за дигиталните престъпници.

Промишленият шпионаж не рядко е съпроводен и от откровено крадене на вътрешна информация – сливания, преобразувания, размествания – всичката тази информация, ако се използва навреме, може да донесе значителни приходи на придобилите я.

Престъпленията във виртуалния свят имат не само своите отделни „герои”. Според Ричард Кларк, бивш съветник в Белия дом, цели държави могат да стимулират негласно дигиталните нападения срещу по-развитите и възприемани като съперници страни. Много държави нямат и особено развито законодателство по отношение на киберпрестъпността и не се стремят особено сериозно да заловят действащите от тяхна територия престъпници. Ричард Кларк нарича такива държави „кибер убежища”, заради благосклоното или поне неангажирано отношение на властите към нарушенията в ИТ пространството.

Застрахователите внимателно проучват нивото на застрашеност от кибер атаки при взимане на решение за управление на риска. Често те могат да предложат добри решения за запазване на секретната информация на дадена фирма.

Източник: Instrade.bg




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,