Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
Близо 10% от европейските застрахователи ще трябва да увеличат капитала си при тежка икономическа криза, придружена от спад в цените на акциите, намаляващи лихвени проценти и крах на пазара на недвижими имоти, предаде Ройтерс. Агенцията цитира Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), който обяви резултатите от направените стрес тестове.
По данни на EIOPA при цитирания сценарий застрахователите, които ще изпитат дефицит на капитал - общо за 4.4 млрд. евро спрямо минималното изискуемо от Solvency II ниво, са 13 на брой. От еврорегулатора не уточниха за кои корпорации става дума. И подчертаха, че малкият обем на дефицита в сравнение с 425 млрд. евро излишък в сектора преди провеждането на тестовете показва, че индустрията е финансово стабилна.
Според председателя на EIOPA Габриел Бернардино благодарение на стрес тестовете всеки европейски застраховател ще знае в коя област е по-изложен на риск и къде може да предприеме действия. При излизането си от финансовата криза застрахователите се оказват в по-добра форма от банките, подчерта Бернардино.
Европейските застрахователни компании с недостиг на капитал ще са 6 на брой при втория сценарий, който предвижда сътресения в доходността на държавните облигации. В този случай общият капиталов дефицит на застрахователите ще е 2.5 млрд. евро, съобщиха още от EIOPA.
Според отчета на еврорегулатора за финансовата стабилност през първата половина на 2011 г. кризата с държавни дългове в еврозоната е най-голямата заплаха за европейските застрахователи, а рискът от загуби по закупените от компаниите държавни облигации се увеличава.
Доходността по облигациите, издадени от малките страни от еврозоната, като Гърция, Ирландия и Португалия, се е увеличила заради страховете, че тези държави няма да успеят да обслужват външния си дълг, както и поради опасенията за финансовата стабилност на Испания и Италия.
Според EIOPA големите застрахователи са защитени, тъй като държат ограничено количество гръцки, ирландски и португалски дълг, но някои от тях биха се изправили пред огромни загуби при евентуален фалит на Испания и Италия.
Наблюдатели нарекоха проведения от еврорегулатора втори стрес тест „прекалено мекушав”, тъй като в него нямаше вариант, предвиждащ държавни фалити, предаде още Ройтерс.
Йоанна Стефанова
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , "Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 |