Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
член на УС
Малко хора застраховат имотите си срещу земетресение, въпреки че този риск е съвсем реален. По данни на комисията по финансов надзор едва 9 процента от нас са сключили такава полица за жилището си. Според експертите в бранша причината е, че нямаме добра застрахователна култура и прекалено много вярваме в късмета си.
Баба Миладинка не може да забрави големите поражения, които природата се е опитала да нанесе на къщата й. Именно за да останат далече от тези чувства, 10 % от българите са защитили имуществото си от наводнения. С процент и половина по-малко са се застраховали срещу земетресение.
Ако живеем в двустаен апартамент в столицата и искаме да застраховаме имуществото си това ще ни струва 60 лева. Още толкова ще трябва да платим за клауза земетресение.
Допълнителните застраховки на имуществото могат да покрият дори щети от взривове. Полицата за такъв риск е 25 лева. Преди три години жителите на село Челопечене изживяха истински ужас, след като военни складове с боеприпаси се взривиха. Три години по-късно вече няма щети по къщите им.
Застрахователите могат да ни обезщетят според пазарната цена на вещите, когато с тях се случи нещо. Другият вариант е спрямо лимит. В съседните ни страни вече има създаден катастрофичен пул. Така всеки, който има жилище внася малки суми, които да послужат при бедствия.
Източник: Нова телевизия