Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
Застрахователните премии се увеличиха в резултат на урагана „Катрина“. В началото на японската катастрофична криза анализаторите считаха, че е малко вероятно това да се случи и този път. Днес обаче тази вероятност стана повече от очевиден факт. Цените на презастрахователните полици в САЩ са се повишили средно с около 10%, докато премиите в зоните, засегнати от катастрофи, като Япония, Австралия и Нова Зеландия, са претърпели значително по-голям скок, като на места той е достигнал до 50%. Показателно е изказването на Бронислав Масояда, главен изпълнителен директор на Hiscox, който заяви, че в застрахователната индустрия „гладът бива следван от пир“. Тъй като застрахователните ставки вървят нагоре, 2012 г. обещава да бъде много по-добра. В зависимост от това какъв точно ще бъде сезонът на ураганите Hiscox все още може да разчита на малка печалба през тази година, смятат представители на компанията.
„Ние вярваме, че сме добре позиционирани, за да се възползваме от райони, където рейтингът е по-силен. Това се потвърждава чрез ръст от 20% от дейността ни през май и юни, който отбеляза лондонският застрахователен пазар“, заяви анализаторът Сара Левандовски от Хънт Пил.
За да компенсират загубите от природни бедствия, Hiscox залагат на развиването на пазара на дребно, който сега заема 45% от бизнеса на компанията в сравнение с 25 процентния дял от преди няколко години. Този процент може да достигне 50 през тази година, коментират анализатори.
С промените в климата и увеличащият се риск от наводнения и природни бедствия специалистите предупреждават потребителите и бизнеса, че застрахователните премии може да скочат драстично през следващите години. Според застрахователните анализатори специалистите просто наблюдават какво се случва, вместо да се опитват да предскажат какво ще се случи и коригират цените на всеки 12 месеца. Всички са наясно, че работата с климатични рискове е сърфиране в зона, осеяна с нестабилност, и в крайна сметка цените може да достигнат до много високи нива в засегнатите райони.
Застрахователните премии, които обикновено работят в цикли, нарастват в така наречените „твърди“ пазари, т.е. когато застрахователите са понесли тежки загуби и се принуждават да повишават премиите, обясняват експертите. От друга страна, явлението се балансира от районите, попадащи в така наречените „меки“ пазари. Те се възприемат като големи парични възглавници, където индустрията инспирира конкурси и кампании за нови клиенти, предлагайки и отстъпки в ценообразуването. Въпреки че едва ли ще се стигне до спад на цените, който да бъде значим в останалите части на света, кризисните райони все повече се очертават като „твърди“ пазари. Въпреки че разходите за покриване на земетресението в Япония ще бъдат управляеми, от това следват поредица от загуби, които възлизат на над 50 млрд. долара, включително големите щети от последните трусове в Чили и Нова Зеландия и наводнения в Австралия. Но докато премиите се очаква да нараснат в Япония, казват анализатори, потребителите другаде в света най-вероятно няма да усетят големи увеличения на цените, поне докато на хоризонта не се появят други големи бедствия и катаклизми.
Галина Маринова
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006 |