Годишната борба с наводненията: обилният дъждовен сезон оставя своя белег върху Германия

17.10.2011
Годишната борба с наводненията: обилният дъждовен сезон оставя своя белег върху Германия

Лято 2011 в Германия беше характеризирано с проливен дъжд и наводнения

От всички природни бедствия наводненията са най-често срещаните

Жертвите значително подценяват рисковете

До този момент през 2011 г. Германия е страдала от серия наводнения. През януари и февруари топенето на снеговете и продължителният дъжд доведоха до наводняване на много райони в южна и западна Германия. През юли проливния дъжд многократно повиши водните нива в източната част на страната.
Последните наводнения също са имали опустошителни последствия и в други части на света – през м. юли тази година водата заля и Южна Корея. Всъщност, едва ли има регион на тази планета, който да е защитен от наводнения. Въпреки това настоящото издание на Allianz Risk Pulse посочва, че разрушителната сила на водата често е подценявана: „Хората не са достатъчно запознати с рисковете, поставени от природните бедствия. Същото е валидно и за сключването на адекватни застраховки” – споделя Клим Буут, член на Борда на директорите на Allianz SE.

Наводненията заемат най-голяма част от годишните природни бедствия
Наводненията могат да причинят изключителни щети, не само защото са най-често срещаните от всички природни бедствия. През 2010 г. базата данни, отчитаща бедствията (EM-DAT), преброи приблизително 400 природни бедствия. Почти половината от тях бяха наводнения (182), засегнали около 179 млн. хора по целия свят. За целите на статистиката, събития, причинили смъртта на поне 10 човека или повлияли на поне 100, се смятат за природни бедствия.

Недостатъчните мерки за сигурност повишават щети Топ 10 наводнения за 2001-2010

Брой засегнати хора

 

 

 

 

 

 

 



Икономически загуби


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Източник: Quellen: Allianz / EM-DAT: The OFDA/CRED International Disaster Dababase – www.emdat.net – Universite Catholique de Louvain, Brussels, Belgium
Този списък с най-големите наводнения за последното десетилетие показва, че в държави с неадекватни предпазни мерки хората са особено засегнати от този вид природни бедствия.

Причините за щетите Въпреки че глобалното затопляне често се посочва като основната причина за покачването на водните нива и до известна степен за наводненията, това е само частично вярно. Рисковете нарастват допълнително от значителната човешка намеса по отношение на естествения път на реките и предпазващите речни ливади.
„Все повече пресушени райони се унищожават, например в резултат на строителство на пътища, и все повече строителни площадки се разработват в близост до реки. Всичко това допринася значително за наводненията и техните огромни икономически и хуманитарни последствия.” – заявява Маркус Стовасер, експерт в проучването на бедствията и последващите събития на Allianz SE Презастраховане.

Обикновени предпазни мерки могат да защитят имуществото и да спасят човешки животи
Фактът, че наводненията често водят не само до безмерни щети, но също причиняват смърт, се дължи основно на недостатъчна инвестиция в презпазни мерки.
И все пак обикновени предпазни и антикризисни мерки могат да осигурят защита: „По правило ценните вещи се съхраняват на най-високите етажи. „Пакет за наводнение”, съдържащ фенер, топли дрехи и питейна вода, е жизнено важен при спешни ситуации, когато настъпи наводнение. В такъв случай е особено важно да изключите основното снабдяване (газ, вода и електричество) от главните захранващи местоположения” – съветва Северин Мозер, член на Борда на директорите на Алианц Германия. За да се избегнат катастрофални финансови загуби, причинени от наводненията, се препоръчват подходящи застраховки, например: Жилищни сгради и домашно имущество, Имущество на физически лица срещу първи риск, Пожар и други.

Моделите за преценяване на риска спомагат за намаляване на щетите
Благодарение на постоянно подобряващите се модели за оценка на риска, застрахователите могат да управляват своите портфейли по-прецизно и следователно да гарантират, че са финансово обезпечени. Клиентите печелят и от двете. „Моделите за оценка на риска помагат да се определи, къде и на каква цена застраховката е възможна. Крайният ефект е осигуряване на по-висока степен на застраховане.” – посочва Макус Стовасер.
Застрахователите, медиите и политиците трябва да продължат да популяризират сред хората нуждата от ефективно предотвратяване на риска.

Източник : Алианц България




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки