Никой не проверява чужденците, които живеят тук за задължителната медицинска застраховка

24.10.2011
Никой не проверява чужденците, които живеят  тук за задължителната медицинска застраховка

Ако чужденец посети България, за да почива на българското черноморие и внезапно заболее от грип или получи внезапна травма, той се обръща към спешната медицинска помощ в съответния град. За целта той е задължен още с влизането си тук (съгласно  регламентирания „Режим за влизане и пребиваване на чужденци в България,  за които Европейският съюз изисква визи“ )   да притежава освен редовен паспорт и виза и задължително медицинска застраховка. Същото важи и за чужденец, който с превозно средство влиза, пребивава или транзитно преминава през страната. А от месец юли т.г. е необходима задължителна медицинска застраховка и за постоянно пребиваващите чужди граждани (от страните извън ЕС) на работа в България.

Застраховката е аналог на нашата медицински разноски за чужбина, които плащат българите, пътуващи извън граница, и изобщо не е нова. Нещо повече.

Още от 2003 г. в Закона за здравето има текст, който постановява, че чужденците, посещаващи България, задължително трябва да имат и медицинска застраховка.

            През 2005 г. пък бе обнародвана специална НАРЕДБА за общите условия, минималната застрахователна сума, минималната застрахователна премия и реда за сключване на задължителната медицинска застраховка на чужденците, които пребивават краткосрочно в Република България или преминават транзитно през страната (приета с ПМС № 80 от 3.05.2005 г., обн., ДВ, бр. 41 от 13.05.2005 г.). Измененията на наредбата първоначално са обнародвани в ДВ, бр.57 от 13 юли 2007г., а последните изменения - в  ДВ, бр.51 от 5 юли 2011г., се свеждат до включване в обсега на задължителната застраховка на категорията „продължително пребиваващи със срок до 1 година” и замяна на думата „стоматологични услуги” и „стоматолог” с „дентални услуги” и „лекар по дентална медицина”. Не са длъжни да сключват задължителна медицинска застраховка лицата, които пребивават краткосрочно или продължително в Република България или преминават транзитно през нея и имат сключена в чужбина здравна осигуровка или медицинска застраховка, валидна за територията на Република България.

            За тези, които не знаят, медицинската застраховка покрива разходите за лечение и болничен престой. Тук се включват необходимите разноски, извършени от застрахования или от лечебното заведение.  За разходи, направени за лечение и болничен престой на чужденците, се считат разходите за медицинска помощ при спешни състояния, разходите, направени за извънболнична и болнична медицинска помощ, и разходите за дентална помощ при условията на наредбата.

Проблемът е, че не се знае кой контролира спазването на наредбата. Би трябвало това да е граничната полиция, но в наредбата няма изричен текст за това.

            Ако наредбата се спазва, туроператорите на чуждите групи туристи заедно с паспортите на клиентите си задължително трябва да представят и сертификат или полица, удостоверяващи, че за тях е сключена застраховка. В случай че нямат полица, тя следва да се купи от българските застрахователни дружества. Според български застрахователи обаче по никакъв начин не се следи за спазване на това изискване, независимо че почти всички общозастрахователни компании предлагат полицата.

            Желателно е да има проверка за излизащите от България, както и за влизащите чужденци за наличието на медицинска застраховка. Ако е необходимо, трябва да се намеси и Асоциацията на българските застрахователи, защото в наредбата липсват предвидени санкции за нарушителите – алармират застрахователи.

            В наредбата има един хубав и два лоши момента. Хубавият е, че пострадалият чужденец е задължен в срок от 24 часа да уведоми застрахователя си, а това дава възможност за контрол от страна на компанията. Лошото е обаче, че чужденците имат право лично да ползват договорените покрития и да избират свободно лекар, стоматолог и лечебно заведение на територията на Република България. Често се ползват скъпи клиники и висок праг на медицинските услуги. А всъщност лимитите на отговорност са доста високи спрямо съвършено ниските премии на този пазар ( нерядко изкуствено намалени от самите застрахователи, за да се печелят клиенти!).

            Действително минималните застрахователни суми бяха увеличавани няколко пъти в зависимост от цените на здравните услуги у нас. Според чл. 12 от наредбата до 31 декември 2005 г. минималните застрахователни суми по задължителната медицинска застраховка за извънболнична, болнична и медицинска помощ при спешни състояния са били в размер 10 000 лв.; за стоматологична помощ в размер 500 лв. От 1 януари 2006 г. минималните застрахователни суми за извънболнична, болнична и медицинска помощ при спешни състояния са увеличени на 12 000 лв. От 1 юли 2007 г. минималната застрахователна сума по задължителната медицинска застраховка на краткосрочно и продължително пребиваващи и/или транзитно преминаващи чужденци през Република България се определя в наредбата в размер на 60 000 лв. Този лимит не е бил задължителен при сключването на застраховката за чужденци, дългосрочно пребиваващи в България, а е препоръчителен до лятото на тази година, когато от 5 юли т.г. вече представлява минимален задължителен лимит и за тях.

            Минималните застрахователни премии обаче са ниски. Те са диференцирани в зависимост от престоя – до 3 , до 7, до 15, до 30, до 60 и до 90, 180, 270 и 365 дни. Цените за съответните периоди варират от 3 до 150 евро.

Застрахователната премия, която чужденецът заплаща по договора за задължителна медицинска застраховка, се определя по реда на чл. 65 от Кодекса за застраховането, т.е. дава свобода на застрахователните компании да определят тарифите си сами, в зависимост от статистиката и политиката на всяка компания. Полицата се заплаща еднократно при сключване на договора.

Застрахователите могат да предлагат и доброволна медицинска застраховка за застрахователни суми, по-високи от посочените, при което и цените на застраховките ще са по-високи.

            Когато медицинската застраховка изтича през време на престоя им в страната, лицата, които подлежат на задължителна медицинска застраховка, са длъжни преди изтичането й да сключат нова застраховка със срок до края на техния престой. Много често това не става на практика.

Илеана Стоянова




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки