Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
Член на УС
Лондон и Париж проучват предложението на Европейския съюз за забрана на застраховането на танкери, превозващи ирански нефт. Властите във тези държави, считани за две от най-влиятелните страни в Еврозоната, разглеждат критично предложението на съюза за въвеждане от първи юли на тази забрана.
Законодателите на Великобритания коментират възможността да убедят останалите страни от ЕС да отложат за по-късна дата това вето. Въпросът се разглежда със скептицизъм поради факта, че мярката може да повлияе отрицателно на търговията със страни, които не влизат в рамките на Европейския съюз. Сред държавите членки на ЕС в настоящия момент текат обсъждания на въпроса дали е нужно да се въвежда тази забрана от 1 юли или тя може да бъде отложена за по-късно.
„Причината, поради която ние обсъждаме отделно този въпрос, е в това, че другите държави, намиращи се извън пределите на ЕС, изразяват опасения относно това, че забраната може да повиляе отрицателно на тяхната търговия, за това ние изучаваме този въпрос преди всичко заедно с Франция и се опитваме да разберем доколко сериозни ще бъдат последствията“, отбелязва британският политик Уилям Хейг.
Великобритания усилва натиска върху Иран, въпреки че забраната на застраховането на съдове, превозващи ирански нефт, неминуемо ще повлияе на цените на нефта и икономиката на страните, които се намират извън ЕС.
Запознати дипломати заявиха в началото на месец май, че Великобритания възнамерява да убеди останалите страни-членки на ЕС да отложат с шест месеца въвеждането на забраната.
Забраната на ЕС за внос на ирански нефт, който трябва да влезе в сила от 1 юли, предполага, че застрахователните компании от страните-членки на ЕС няма да застраховат съдове, доставящи ирански нефт във всяка точка на планетата.
"Кратка история на застраховането в България"
Илеана Стоянова, "Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 |