Член на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 27.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Застрахователите в САЩ вече са длъжни да застраховат и хронично болни
Върховният съд на САЩ одобри реформата в здравеопазването, чието начало бе поставено през 2010 година. Мащабната трансформация в този обществен сектор се счита за главното постижение на президента Барак Обама в областта на законотворчеството, съобщава Market Watch.
Като цяло съдиите от върховния съд оставиха в сила основните положения в закона за защита на пациентите и достъпността на медицинското обслужване (Patient Protection and Affordable Care Act), който е с обем над 2,7 хиляди страници и неофициално често се нарича „Obamacare“. Съдиите все пак наложиха смекчено тълкуване на нормите на разпределение на тежестта между федералното правителство и управата на различните щати по отношение на финансирането на държавните програми за безплатна медицинска помощ Medicaid. Наложени са също и някои ограничения на обемите, предоставяни от Medicaid, за обезпечаване на медицинско обслужване на най-бедните слоеве на населението.
Реформата на здравеопазването в САЩ трябва да осигури достъп до квалифицирана медицинска помощ за всички американци и едновременно с това да намали държавните разходи за тази цел, които рязко се покачиха през последното десетилетие.
Председателят на Върховния съд в САЩ, Джон Робъртс, обявявайки решението, отбеляза, че реализирането на реформата ще позволи да се осигури достъп до медицинска помощ на над 30 млн. американци, които нямат застраховки към днешна дата.
Както твърдят политическите наблюдатели, както и много местни медии, подобно решение на Върховния съд представлява безапелационна и крайно важна победа на администрацията на Барак Обама. До президентските избори в САЩ остават малко повече от четири месеца и одобряването на реформата може малко да засили позициите на Барак Обама, който възнамерява да остане в Белия дом за втори мандат.
За едно от най-важните решения се счита потвърждаването на положенията в закона, с които се принуждават физическите лица да закупуват застраховки или да заплащат такси. Съдът обяви за конституционни подобни норми, като се позова на аналогия с данъчните плащания. Потвърдена е и конституционността на искането за увеличаване на разходите за Medicaid в редица щати.
Освен това Върховният съд задължи застрахователите да не отказват медицинска застраховка на лицата с изявени хронични заболявания.
Акциите на застрахователните компании и предприятията, работещи в сферата на здравеопазването в САЩ, които поевтиняваха на борсата, рязко започнаха да бележат ръст след обнародването на решението на Върховния съд. Цената на акциите на Wellcare Health Plans Inc. например отбеляза ръст от 8,3%, а Molina Healthcare Inc. - 7,4%. Този ефект обаче не е валиден за всички компании в тези браншове. Стойността на акциите на WellPoint Inc. обаче продължи да пада (с 3,9%).
Законът за реформа в системата на здравеопазването на САЩ бе подписан от Барак Обама през март 2010 година и незабавно бе оспорен в съда. 13 щата, начело с Флорида, оспориха конституционността му, а скоро след тях още 13 щата се присъединиха към иска, а Виржиния подаде отделен иск. Съдебните спорове по този иск, по данни на агенция Bloomberg, са отнели най-много време за последните 44 години.