Дарението на свищовеца Димитър Ценов – сто години по-късно

27.07.2012
Дарението  на свищовеца Димитър  Ценов – сто  години  по-късно

На 26 и 27 юни т.г., по повод 135 - годишнината от обявяването на Руско-турската освободителна война и освобождението на моя роден Свищов, имах удоволствието да се видя и общувам отново с известния български професор, изследовател, краевед и писател Радко Радков. Издателство „Абагар” във Велико Търново наскоро беше пуснало от печат историографската книга „Началото”, която според мен е принос и в художествената ни документалистика. Книгата е  писана от Радко Радков  по повод 100-годишнината от  второто по големина дарение за висше  училище в България. Дарението на Димитър Ценов възлиза на 5 милиона златни лева за Стопанската академия в града на Алеко, а това на братята Евлоги и Христо Георгиеви  за Софийския университет – на 6 милиона. Художественото оформление и графичният дизайн са на Иглика Ангелова и Деяна Веселинова, рецензент и автор на предговора е проф.  д-р Величко Адамов – днешният ректор на свищовската алма матер.

Блазе на свищовци (проф.Радков е почетен гражданин  на  Свищов ),че освен законното си чувство за гордост и местен патриотизъм за първенства в духовната сфера те имат до се бе си и такъв ерудиран учен, общественик и писател, който да  отстоява по достойнство някогашната и сегашната слава на третия поред български академичен център – след София и Варна. Радко Радков е подходил към своя обемен и трудоемък изследователски и писателски труд не само като изявен учен,  а като писател, журналист и мемоарист, който в новото време дава точна оценка на този дарителски акт – в родния град на дарителя Димитър Ценов да се роди най-сетне  ПЪРВОТО  В  БЪЛГАРИЯ  ВИСШЕ ТЪРГОВСКО  УЧИЛИЩЕ.

Книгата е изкристализирала до научно и художествено-документално произведение на базата на 15 отделни глави,  които обхващат вековния период от обявяването на дарението през 1912 година до днешния ден на реномираната Стопанска академия „Димитър Апостолов Ценов” на брега на Дунава. Междувременно проф. Радков е отдал заслуженото   признание на академиците Георги Данаилов и Александър  Божинов, както и на първия ректор проф. Димитър Бъров.

В своя труд авторът не само умело използва отделните жанрове, а в някои глави е парекселанс очеркист, в други -  историк, строг научен секретар на заседанията на Академичния съвет, но във всички случаи той е Летописец на един от най-благородните актове в обществено-политическия живот на страната. Този акт „на ползу роду” в името на родния град, но и на цяла България, като изключим дарението за Софийския университет, няма аналог в новата българска културно-просветна история.В този смисъл примерът на Димитър Ценов – Дарителя си остава ненадминат. А „Началото” на проф.Радко Радков е едно задължаващо начало на студии, монографии и др. публикации – научни и художествени, в областта на художествената  документалистика, които да съхранят паметта ни за достойните българи.

Преди време започнахме в студия „Време” да работим по бъдещия филм за дарителя Димитър Ценов.Сега вече имаме не канавата, а стойностния сценарий и документалната обосновка за целия филм...Благодарим ти, професор Радков!

Георги  Драмбозов




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки