Над 33 млрд. евро ще струват Solvency II и Базел III

01.08.2012
 

Над 33 млрд. евро ще струват  Solvency II и Базел III

 

 

 

 

 

Европейските финансови компании ще похарчат 33,3 млрд. евро за три години, за да удовлетворят изискванията на мегарегулаторите. Това сочат изследванията на JWG.

Изчисленията на JWG се отнасят за 8,5 хиляди финансови институции от всичките 27 държави на ЕС.

По прогнози на изследователската компания разходите на представителите на финансовите отрасли за привеждане на операциите им в съответствие с изискванията на регулатора могат да нараснат и до 50 млрд. евро, ако се увеличат разходите по реализацията на Базел III, касаеща банковата сфера и директивата  Solvency II, съдържаща по-строги изисквания за платежоспособността на застрахователите.

Цитираната сума се базира на резултатите от запитването на 87 финансови компании в 10 европейски страни.

По-голямата част от разходите ще бъде свързана с необходимостта да се предоставя на регулаторите информация по-често и в по-детайлен вид. Освен това разходите ще нараснат и във връзка с необходимостта от провеждане на стрестестове и разработка на процедури за действие в случай на кризисна ситуация.

Сериозен проблем е и това, че ЕС продължава да затяга изискванията си, без да координира дейстията си със стъпките, които се предприемат от всички световни общности в световен мащаб.

Представителите на финансовите отрасли се оплакват, че въвеждането на нови изисквания е особено болезнено, доколкото нивото на стандартизация по отношение на начините на работа с контрагентите в света е много нисък, което не се отчита от регулаторите. За да се облекчи решаването на тези задачи, регулаторите възнамеряваха да дадат на всяка компания в света особен идентификационен номер, но очевидно този процес може да отнеме дълги години работа.

Другият проблем е, че в резултат на кризисните условия, при които в момента работят банките и застрахователите, всяка от компаниите, работещи в тази област, се стреми да съкрати разходите си. Ефектът от това е, че 52% от анкетираните заявяват, че техните подразделения, отговарящи за предоставянето на сведения на регулаторите, просто нямат достатъчно ресурс за удовлетворяване на новите изисквания.

 

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки