Защо малко българи застраховат имотите си?

12.09.2012
Защо малко българи застраховат имотите си?

 

Коста Чолаков, изпълнителен директор на Интерамерикан България пред БНТ: „Много е важно застраховките да се сключват на правилната стойност”

 

Въпросът за сигурността ни стана особено актуален след наводнението в село Бисер и след силното земетресение в Перник. Защо българите не застраховат домовете си? Обикновено, за да се покрие целият размер на щетата, застраховката трябва да бъде поне колкото е реалната стойност на имота. Какво означава това и на какво обезщетение има право застрахованият? 

Застраховането на имоти не е честа практика у нас. В масовия случай, българинът застрахова автомобила си. Това е видно и от статистиката, според която над 70% от приходите на компаниите в бранша са от автомобилно застраховане, и само 17 на сто - от застраховките на имоти. 

След земетресението в Перник, дори се повдигна въпросът обезпечението на дома също да стане задължително. Калина Михайлова, която е от миньорския град, е една от малкото, които са застраховали къщата си, и то срещу земетресение. В сравнение с останалите разрушения в града, нейните щети не са толкова големи. 

Основното - счупен е най-големият комин. Разочарованието обаче идва и от другаде - ето и нейния разказ. 

Калина Михайлова: - Основното нещо - беше ни счупен най-големия комин,
който е 1.50 метър, може би на 1.20-1.30 метра. Имах напуквания вътре в коридора, улуците ми бяха посукани, сменихме и улуците, и щетата за всичко, което ми описа, след 20 дни, ми дойде 141 лева - което за мен не е реално, но явно така са решили - така са го направили.

Над 1000 лв са излезли на Калина само улуците и комина. Откъде идва огромната разлика? Според застрахователите, клиентът може да очаква щетата да му се изплати в реалния размер, само ако застраховката отговаря на реалната стойност на имота. При това, става дума не за търговската му стойност, а за това колко струва да се построи например къщата отново. Ето и съветите на специалистите в бранша.

Коста Чолаков - зам.-председател на Асоциацията на българските застрахователи: - Много е важно застраховката да се сключи на правилната стойност, ако за да се построи дадено жилище, стойността е 100 хиляди лева, а ние сме го застраховали на 50 хиляди лева, при изплащане на обезщетение щетата е 1000 лева, застрахователят има право да изплати 500 лева, и в много случаи се получават такива казуси, и проблемите
започват още от момента на сключване, така че много важно е да се сключи правилно застраховката, т.е. към действителната стойност на имота, към момента на сключването.

Друг проблем, с който се сблъскват хората, е бавенето на обезщетението от застрахователя. По закон, срокът, в който трябва да стане плащането, е 15 дни, след представянето на всички документи. Само ако щетата е много сериозна, е допустимо забавяне, иначе клиентът може да потърси правата си.

Коста Чолаков зам. председател на Асоциацията на българските
застрахователи - За малките и масовите щети не би трябвало да има
някакви сериозни забавяния, освен ако клиентът не си е предоставил
необходимите документи - тези, които са предвидени по застрахователния
договор.

Практиката на застрахователите сочи, че българите застраховат дома
си в диапазона от 20 до 100 хиляди лева. До момента в Асоциацията няма
жалби, свързани със земетресението в Перник, в Комисията за финансов
надзор също. Иначе, само за полугодието, жалбите в надзора са 717, от
които повече от половината са срещу застрахователите. 

Преобладаващата част от тях са за откази за плащане на обезщетения по "Гражданска отговорност" и "Каско". 4% се оплакват за отказ на плащане на обезщетение по застраховка "имот", а близо 9 на сто - от некоректни
практики изобщо.

Автор: Цветелина Борисова

 

Източник: БНТ




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки