Председател на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 26.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Хората сами да решават какво да правят с пенсионните си вноски
Пенсионната система ще рухне след 20 години и днешните работещи на практика ще останат без пенсии. Затова на хората трябва да се даде възможност да избират - дали да внасят осигуровки за пенсия в НОИ и да разчитат на държавата след години, или да предпочетат да внасят пари в собствена пенсионна сметка. Това заяви пред bTV Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Според него проблемът е във функциониращата солидарна система, в която тези, които внасят, се стремят да внасят колкото може по-малко, а тези, които получават, искат да вземат колкото може повече. „Две противоположни сили действат на входа и на изхода на системата и тя започва да издиша”, обясни Ганев и уточни, че в крайна сметка размерът на пенсиите след 20 години ще се определи от един-единствен човек - финансовия министър, през 2040 г.
По думите му към момента 60% от разходите за пенсии се финансират от данъци, не от осигуровки, затова трябва да се даде избор на хората какво да правят с пенсионните си вноски, така че да се подсигурят за старините си.
Бившият социален министър Иван Нейков обаче отрече прогнозата за апокалипсис на системата след няколко десетилетия. Според него целият проблем с пенсиите се дължи на честите смени на модела и параметрите в него от различните правителства. „От 120 години чакаме да рухне тази система. Това няма да стане очевидно. Но проблемите са си лично наша вина. От 12 години непрекъснато пипахме модела. Ако не бяха променяни нивата за осигуровките и пенсионната възраст, днес щеше да има пари за пенсии и нямаше да има дефицит”, увери Нейков.
Идеалният вариант и според двамата експерти е да се достигне момент, в който получаваните от пенсионерите средства да са 60%-70% от доходите им преди оттеглянето от пазара на труда. Това обаче за момента го има само в други западни държави, които са „стабилни демокрации”.
Към момента статистиката показва, че 10% от БВП на България се отделят за пенсии, докато в Европа този процент е 11-12. „ЗП”