Премиите по ГО още дълго време ще са ниски

16.05.2013
Премиите по ГО още дълго време ще са ниски

Стoян Проданов -  Изпълнителен директор на „Бул Инс”:

Приходите от застраховка Каско намаляват поради спадналото потребление, имуществената застраховка все още не е сериозен фактор при общото застраховане. Това доведе до  понижение в премийните приходи от общото застраховане с 2-3%, коментира Стоян Проданов, изпълнителният директор и заместник-председател на Съвета на директорите на Бул Инс.

Анализът на пазара сочи, че всички компании са се вторачили в Гражданската отговорност. Искам да акцентирам върху огромната пропаст между благосъстоянието у нас и в Западна Европа, допълни Проданов.

Това че в някои държави кризата доведе до спад на благосъстоянието, се отрази върху цените на този род застраховки в тях. Този факт ще продължава да е фактор на родния пазар още много години. Трябва да свикнем с това, което ще оказва въздействие върху бъдещите ни решения, защото събираме български премии, а плащаме по европейски цени.

Така че премията още дълго време ще е ниска, и трябва да действаме в посока на постепенно повишение.

Въпросът за обхвата на Гражданска отговорност е национален проблем и трябва много институции да се захванат с него. Нужно е обхватът на този род застраховка да е 100%, или близък до 100%, какъвто е в останалите страни от ЕС.

Природните бедствия от миналата година не оказаха значимо въздействие върху склонността да се купуват имуществени застраховки. Поне за пазара нямаше осезаемо увеличение. Тук по скоро липсва застрахователна култура и възприемане на застраховането като доброволен акт.

 

Би следвало българинът да осигурява добра защита и грижата на добър стопанин. Това обаче явно е отвъд културата. В тази насока не виждам светлина в тунела и не виждам как ще се повиши желанието за имуществена застраховка.

У нас все още тази застраховка се възприема като някаква задължителна.

Съществуването на регулирани професии, които имат определен режим, и последицата от тяхната дейност може да е много разрушаваща. Логично е да се търси режим, който да налага ползването на такива застраховки.

Много брокери не са коректни към застрахователите. Би трябвало да се разработват всички канали за дистрибуция.

По отношение на това в какво се държат изискваните застрахователни резерви, само до преди година и нещо държавните ценни книжа на Гърция имаха същата възможност да се инвестира в тях, както немските облигации. Хипотетично имахме възможност да инвестираме 100% от резервите си в такива облигации. Предвид на търсенето на по-голяма сигурност се измести тежестта от корпоративните ценни книжа към депозити.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li