Законодателни промени искат от охранителния сектoр

08.11.2013
Законодателни промени искат от охранителния сектoр

 

Законодателни промени искат от охранителния сектoр

 

·        Нездравословната конкуренция, увеличаването на сивия дял в сектора и недекларираната дейност, пропускани от контрола и все още търпими.

 

·        Порочните процедури в конкурсите за обществени поръчки за охрана.

 

Това са основните от огласяваните многократно през последните години проблеми на охранителния сектор.

 

На 07.11.2013 г., в Резиденция Бояна Националната асоциация на фирми за търговска сигурност и охрана (НАФТСО) проведе конференция „Развитие на регулаторната рамка за частните услуги за сигурност”. Форумът се проведе под патронажа на министъра на вътрешните работи.

 

В две сесии участниците дискутираха проблеми и предложения, свързани с:

 

нормативната база за частните услуги за сигурност и нейното приложение;

 

прилагането на трудово-осигурителното законодателство в частната охранителна дейност.

 

            Правната рамка, както и нейното прилагане в практиката, е основната предпоставка за решаването или нерешаването на съществуващите проблеми в частната сфера на сигурността.

 

Тази правна рамка е несъвършена и неактуална, а прилагането - затруднено и изкривено. Загриженост предизвикват промените в законодателството, регламентиращо частната охранителна дейност, през последните години. Те не отчитат интересите за развитие на тази индустрия като цяло. Ориентирани са основно към отговор на критики от европейски институции и в полза на държавния контрол.

 

Що се отнася до трудово-осигурителното законодателсто, не би следвало да се подминава фактът, че като възложители на обществени поръчки за охрана, много от публичните институции, създават предпоставки за нарушаване точно на това законодателство, както и за увеличаване на „сивия” сектор в охранителния бизнес.

 

            И най-важното:

 

            Частната индустрия за сигурност е с голямо обществено значение. Тя е сектор от икономиката, свързан с почти всички сфери на икономическия живот и влива значителни приходи в държавната хазна.  Оборотът на сектора за 2011 година е близо 600 милиона лева. Това е 8-мо място по растеж, според доклад на министерството на финансите от 2012 г.

 

За обществото е важно и по-изгодно да има повече частна охрана (качествена, а не имитация на такава).

 

Качеството и сигурността, обаче, имат цена.

 

Неизбежно е в течение на времето клиентите и възложителите на обществени поръчки да разберат, че не могат да пестят разходи за сметка на сигурността. Освен че е неизбежно, това е и опасно. Ако състоянието не се промени, много скоро подходящи за професията кадри може и да няма.

 

Частните охранителни фирми сами си заработват приходите, осигуряват работни места, не изискват бюджетни средства, носят 100% отговорност, плащат данъци (вкл. ДДС) и куп такси. Обществото спестява средства за издръжка на полицейска и общинска охрана или на самоохрана, които винаги са по-скъпи и не внасят нищо в държавната хазна.

 

            Частният охранителен сектор вече заема водещо място в структурата за защита на собствеността, предприемачеството и личността, а също така в профилактиката на престъпленията срещу собствеността. Именно тук той измества и подпомага полицията. Охраняваните обекти са над 250000 и годишно се предотвратяват над 23000 инцидента. Осигурява се безопасност за стотици обекти от критичната инфраструктура.

 

            Много е важно да не се подценява фактът, че доставчиците на услуги за сигурност осигуряват десетки хиляди работни места във всички региони на страната. Броят на заетите надхвърля 73 000 души по данни на ГД „Национална полиция” на МВР, която е лицензиращият и контролиращ орган.

 

            Осигурената безопасност на хора и имущество, платените данъци, предотвратените престъпни посегателства и работните места са реална добавена стойност на частните услуги за сигурност.

           

            Именно затова и професията „охранител” има важна обществена роля. Заслужено представителите на тази професия имат празник - Денят на охранителя и на частната охранителна дейност - 11-ти ноември.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски Академик Иван Стефан,
orange_li