Усъвършенстване на обучението по застраховане и осигуряване

24.01.2014
Усъвършенстване на обучението по застраховане и осигуряване

Усъвършенстване на обучението по застраховане и осигуряване дискутираха на кръгла маса в Стопанска академия преподаватели и практици

 

Кръгла маса на тема „Усъвършенстване на обучението по застраховане и осигуряване - детерминанта на взаимовръзката теория-практика” се проведе в Стопанска академия „Димитър А. Ценов”. Във форума участваха преподаватели от катедра „Застраховане и социално дело” (ЗСД), студенти и представители на практиката. Гостите представи ръководителят на катедрата - проф. д-р Боян Илиев, който поясни, че основният въпрос, на който ще се търси отговор по време на форума, е как да бъдат адаптирани учебните планове към изискванията на застрахователната и осигурителната практика. Проф. Илиев запозна накратко гостите с историята, работата на катедра „Застраховане и социално дело” и обучението на студенти, което се осигурява в трите образователни степени - ОКС „бакалавър”, ОКС „магистър” и ОНС „доктор”.

Сред гостите, участващи в кръглата маса, бяха Андрей Александров - изпълнителен директор на ЗАД „Алианц България Живот”, Павел Димитров - отговорен актюер и член на УС на ЗК „Лев Инс” АД, Камен Кръстев - управител на застрахователна брокерска компания „Греко Джи Ел Ти”, Иван Грозданов - директор на НОИ, Враца, Баки Хюсеинов - заместник-председател на Комисията за защита от дискриминация, Орлин Цветков - началник на отдел „Маркетинг и продажби” във фирма за медицински изделия - част от тях са възпитаници на Стопанска академия.

Срещата откри председателят на Общото събрание - проф. д-р Данаил Врачовски, който поздрави участниците от името на ректора проф. д-р Величко Адамов. „Контактите на катедра „Застраховане и социално дело” със застрахователната и осигурителна практика са традиционни” - каза проф. Врачовски и изрази убеденост, че форумът ще бъде полезен и за двете страни. По думите му откъсването на теоретичната подготовка на студентите от практиката е пагубно за всяка една специалност, а чрез поддържане на постоянни контакти „между теория и практика” може да се постигне едно добре развиващо се застраховане, социално и здравно осигуряване.       

Ползите от подобни форуми и за теоретиците, и за практиците подчерта и изпълнителният директор на ЗАД „Алианц България Живот”. Той адмирира инициативата на Стопанска академия за провеждането на кръгла маса, като подчерта, че „не са много висшите учебни заведения, които до такава степен държат да се направи тази връзка между бизнеса, преподавателите и студентите”. Андрей Александров даде някои практични съвети към студенти и преподаватели и сподели свои идеи за съвместна реализация. Той посъветва младите хора максимално да използват времето си на обучение в Стопанска академия, като паралелно с това се докоснат и до практиката чрез различните стажове, които им се предлагат например като застрахователни агенти, какъвто е бил самият той в продължение на няколко години. Към преподавателите и ръководството Александров апелира да продължат да осъществяват както солидната теоретична подготовка на студентите, така и обученията, които организират за тях с представители на бизнеса. 

„Социалното осигуряване в България е една материя, която е доста сложна” - каза директорът на НОИ, Враца, говорейки за фонд „Пенсии”, паричните обезщетения за майчинство, безработица и др. По повод сложната и специфична материя той сподели, че 90% от ръководния състав в НОИ, Враца, са възпитаници на Стопанска академия, с което изрази задоволство от подготовката на кадри в Свищов. Като пример за сътрудничество между висшето училище и ръководената от него институция Иван Грозданов посочи помощта, която НОИ оказва на студенти при подготовка на дипломни работи.

„Безспорно програмата, която е за обучение в Стопанска академия, е добра” - каза Павел Димитров, възпитаник на Стопанска академия. В подкрепа на думите си Димитров  сподели пред студентите, че самият той  от студентската скамейка започва лятна практика като стажант и след 9 години в същата компания вече е в Борда на директорите. „Практиката не трябва да е формална, защото, който я приеме като сериозен ангажимент, може да получи възможност за добра реализация” - посъветва още младите хора Павел Димитров. Коментирайки изискванията при кандидатстване за работа, той подчерта, че сред основните предимства при подбора на кадри е степента на образование, и препоръча на студентите да завършат магистърска степен. 

От позицията си на възпитаник на Свищовската алма матер, завършил „Здравен мениджмънт”, Орлин Цветков  поздрави студентите на Стопанска академия за това, че са попаднали „на правилното място при точните хора”. Той също препоръча на младите хора освен завършване на магистратура, да натрупат и стаж още по време на обучението си. Друг съвет, който представителите на практиката отправиха към студентите, бе свързан с тяхното чуждоезично обучение. Камен Кръстев им препоръча да научат много добре поне един чужд език, което ще им даде „много голям трамплин” в кариерното развитие не само в страната, но и в чужбина. Според Кръстев в чуждоезичното обучение трябва да залегне и изучаването на застрахователните термини.

Представителите на практиката отправиха предложение за разкриване на нова дисциплина „застрахователно посредничество”, за която гост-лектори да бъдат различни практици, „които са научени на модели и методи на продажба” и които в упражненията могат да предадат „тактики от занаята на продажбите”. Друга дисциплина, която беше препоръчана, бе „надзор в застраховането”, която да касае всички нормативи, регламенти и наредби, отчитащи дейността. Като отговорен актюер Павел Димитров препоръча актуализация на дисциплините по актюерство, свързана с последващата реализация на тези специалисти. Андрей Александров обърна внимание на студентите, че професията актюер е изключително престижна, много перспективна и ще става все по-важна в застрахователните дружества. Друг съвет от практиците във връзка с подготовката на специалисти в застраховането е разделение на животозастраховане и на общо застраховане с цел по-задълбоченото им изучаване.

Важността на връзката между образованието и бизнеса подчерта и заместник-председателят на Комисията за защита от дискриминация. „Днешният работодател иска подготвени хора, образовани, с различни квалификационни степени, хора с езикова култура, които могат да ги представят добре не само в България, но и в чужбина” - каза Баки Хюсеинов. Обръщайки се към студентите, той ги посъветва да развиват и други личностни качества, като комуникативност и работа в екип.

Във връзка с направените препоръки за стаж по време на обучение членове на катедрата посочиха примери на студентите за стажантски програми по различни европейски проекти. Като директор на Академичния център за кариерно консултиране и преподавател към катедра ЗСД доц. д-р Николай Нинов сподели дългогодишната практиката на Стопанска академия в сключването на партньорски договори с бизнеса. Той отчете факта, че представители на практиката се отзовават не само като лектори на семинарни занятия и тясно профилирани практически обучения, но участват и в ключови за Стопанска академия прояви с национален характер.

В края на срещата, обобщавайки направените предложения и изводи, проф. Врачовски заяви, че винаги трябва да се търси „баланс между образователната подготовка и практическото обучение на студентите”. Отчитайки ефекта от проведената кръгла маса, участниците планираха и последващи подобни форуми.

Кръглата маса, посветена на обучението по застраховане и осигуряване, се проведе в изпълнение на ангажиментите по дейност 2 на проект BG051PO001-3.1.07-0019 „Нови знания и умения за успешна професионална реализация на студентите от СА „Д. А. Ценов” - Свищов”.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки