Председател на УС и Главен изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 25.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Алея с бюст-паметници в Свищов увековечи приноса на петима ректори за развитието на Стопанска академия
В учебната година на отбелязване на вековния юбилей от учредителното дарение на патрона на висшето училище в Свищов - Димитър Апостолов Ценов, професорският състав на Стопанска академия стартира дарителска инициатива за изграждане на алея с бюст-паметници на ректорите, дали приживе своя огромен и съзидателен принос за реализиране мечтата и волята на Дарителя. Алеята е разположена в градината пред факултетския корпус, носеща името на изпълнителя на завещанието на Ценов - академик Георги Данаилов. С този акт академичната общност отдава заслужена почит и уважение на проф. Димитър Бъров, проф. Стефан Станев, проф. Минко Русенов, проф. Величко Нанков и доц. Светлозар Калчев.
Бюст-паметниците на петимата бележити учени и ректори, които са изработени от екип от професори и доценти от Националната художествена академия, бяха открити с официална церемония и водосвет.
Тържествено слово по повод откриването на паметниците произнесе ректорът на Стопанска академия - проф. д-р Величко Адамов. „Големите събития и идеи често са били повод за вълнения, ентусиазъм и вяра в доброто. За всички нас от Стопанска академия днес тези чувства и емоции са много по-силни” - каза с нескрито вълнение проф. Адамов. По думите му повод за тези чувства и емоции на всички, свързани с академията, е не само продължаването на дарителските традиции, емблематични за град Свищов, и делото на Димитър А. Ценов, но и защото чрез издигнатите паметници на починалите ректори академичната общност за пореден път изразява признание към своите учители. „Днес ние отдаваме заслужена почит на строителите, които в своето време реализираха завета на нашия дарител тук, в Свищов, на брега на река Дунав да се създаде и развие висше търговско училище. Сега нашата благодарност има и реално изражение, което показва, че дарителският дух в Свищов е жив” - каза още проф. Адамов.
Слово пред бюст-паметниците произнесе и ректорът на Националната художествена академия - проф. Светослав Кокалов. „От името на академичната общност на Националната художествена академия изказвам нашата гордост, че сме избрани да дадем своя принос в продължаване традициите на град Свищов за почит към паметта, към историята” - каза ректорът на столичното висше училище. Пред стотиците гости, преподаватели, студенти и служители на Стопанска академия проф. Кокалов заяви, че екипът, изработил паметниците, „със смирение” очаква оценката за своята работа, „попивайки духа на Алеко, на Иван Шишманов, на Николай Павлович”. От свое име и от името на присъстващия в Свищов творчески екип с ръководител декана на факултета за изящни изкуства проф. Николай Драчев и скулпторите проф. Митко Динев, проф. Емил Мирчев, проф. Иван Славев, доц. Цветослав Христов, доц. Пенчо Добрев ректора на художествената академия проф. Кокалов благодари за оказаната им чест.
Паметниците, подредени в хронологичен ред, следващ периода на управленски мандат, бяха открити от настоящия ректор проф. д-р Величко Адамов. При откриването на всеки паметник бе припомнено делото на отделните личности и приносът им за развитието на Стопанска академия.
Първи бе открит паметникът на проф. д-р Димитър Бъров - първия ректор на новооткритото Висше търговско училище „Д. А. Ценов” в Свищов. Той е един от изпълнителите на завещанието на Дарителя и ректор в продължение на 15 години (1936 г. -1950 г.). Огромни са заслугите на проф. Бъров за утвърждаване авторитета на Висшето търговско училище в Свищов. Той привлича елитен преподавателски състав, учени, завършили в чужбина, които да работят в него, и за изключително кратък период от време успява да изгради материалната база на училището. Построява сградата на ректората, жилища за преподавателите, менза за студентите и кино. Проф. Бъров работи в училището до 1958 г., когато се пенсионира. Почива на 73 години на 15 март 1961 г. в София.
Втори бе открит паметникът на проф. д-р Стефан Станев - един от първите младежи, записани за обучение в новооткритото на 8 ноември 1936 г. Висше търговско училище в Свищов. Бил е ректор на академията в периода юни 1950 г. - декември 1955 г. Проф. Станев е един от първите ректори, институционализирали въвеждането на факултетно-катедрената структура във висшето училище с цел осъществяване на ефективен учебен и научно-изследователски процес. Бил е началник на Управление „Висше образование” при Министерството на културата, заместник-министър в Министерството на информацията и съобщенията. През 2003 г. е удостоен със званието „Почетен гражданин на град Свищов”. Почива на 28 януари 2008 г.
Проф. Минко Русенов е третият по ред ректор на ВФСИ, избран през 1956 г. и останал на този пост до 1964 г. В периода на неговия мандат се въвежда задочно обучение, организира се следдипломно обучение, поставя се началото на Академичния музей, построена е почивната станция за отдих в с. Орешак, закупен е и първият автобус за провеждането на учебна практика на студентите. Огромно е уважението на академичните общности в Стопанска академия и в Университета по национално и световно стопанство към проф. Минко Русенов за неговия принос в развитието не само на финансово-икономическата наука, но и на институциите и катедрите, които и днес продължават успешно делото на своя основател. През 1981 г. на проф. Минко Русенов е присъдено званието „заслужил икономист”. Почива през 1987 г.
В хронологичен ред на управление на Свищовската академия бе открит и паметникът на видния български учен и общественик, известният счетоводител в страната и чужбина проф. Величко Нанков. Ректор е от 1964 до 1972 г. С името на проф. Нанков са свързани важни събития, като откриване на различни профили към няколко специалности, създаване на няколко катедри, развитието на аспирантурата в редовна и задочна форма. Проф. Нанков е удостоен със званието „Заслужил деятел на науката” през 1971 г. и е носител на орден „Република България” ІІ степен. Почива на 7 септември 1987 г.
Петият паметник, който бе открит, е на доц. д-р Светлозар Калчев. Като ректор в периода 1979 г. - 1987 г. инициира разширяването на материалната база на академията - построени са почивната станция в Кранево, Дом на научния работник, физкултурен салон с басейн, открит е и новият Студентски дом на културата. Приносът на доцент Калчев за развитието на Свищовската академия като образователна институция намира обществено признание и присъждане на званието „Заслужил деятел на образованието” и на ордените „Кирил и Методий” І и ІІ степен. Почива на 28 януари 2005 г. в Свищов.
Великотърновският митрополит Григорий в съслужение с архиерейския наместник за Свищов Димитър Андонов отслужи водосвет и поръси със светена вода всеки един от паметниците в алеята на ректорите на Стопанска академия. Представители на Студентски съвет поднесоха от името на академичното ръководство и студентската общност венци пред паметниците на петимата ректори, допринесли приживе за днешния облик и развитие на Свищовската Алма матер. В знак на признателност и дълбок поклон пред живота и делото на петимата ректори цветя поднесоха и присъстващите гости на тържествената церемония, преподаватели и служители на Стопанска академия „Димитър А. Ценов”.
Сред гостите на церемонията бяха проф. Кръстьо Петков - председател на Съюза на икономистите в България, и наследници на двама от ректорите на Свищовската Алма матер, чиито паметници са в новосъздадената Алея на ректорите - д-р Димитър Бъров, внук на проф. Димитър Бъров - първия ректор на висшето училище в Свищов, и доц. д-р Лена Русенова - дъщеря на проф. д-р ик.н. Минко Русенов - ректор на Академията от 1956 до 1964 г. и основател на първата българска финансова катедра „Финанси и кредит”.
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 "История на застрахователната теория и подготовката на кадри "
Христо Драганов, "Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 |