Полезни съвети от Диляна Добрева – психолог към Дженерали Закрила Медико-дентален център ЕООД

06.11.2014
Полезни съвети от Диляна Добрева – психолог към Дженерали Закрила Медико-дентален център ЕООД

 

Дженерали Закрила Медико-дентален център постоянно се стреми да надгражда качеството и обхвата на здравните услуги, които предлага на своите пациенти. От началото на годината към екипа на центъра се присъедини и Диляна Добрева – психолог с дългогодишен опит и специализация в областта на детската и юношеската психология и тренинги. Попитахме Диляна Добрева за някои основни тренинги, които са търсени и които лично тя препоръчва на родители и деца.

Често казваме за някой, че е много добър в областта си, но за да се реализира пълноценно му трябват социални умения. Кажете ни, какво точно представляват социалните умения?

Диляна Добрева: Базовите социални умения се формират в семейството, от моделите на поведение от значимите възрастни. По-късно от приятелският кръг (детска градина) и накрая идва ред на т. нар. „начални социални умения''- уменията, от които се нуждаем в контактите си с другите. Социалното развитие се стимулира в училището чрез социалните действия на детето с връстниците и учителите и развиването на съзнанието за принадлежност. В пълноценното си общуване детето усвоява правила и норми за поведение и партньорство затова можем да кажем, че формирането на социално адекватно поведение изисква научаване и социален опит.

Нужни ли са социални умения и за какво помагат?

Диляна Добрева: Ако децата от най-ранна възраст се научат да изразяват емоцииите  и чувствата си, да ги разпознават, да знаят за какво служат, ако се научат на самоконтрол, тяхното общуване ще бъде по-ефективно и по-разбираемо. Децата се нуждаят не само от емоцията на родителите и учителите, но и от умения да съпреживяват, да заявяват личността си, да се самоутвърждават.
Ранното формиране на ефективни социални умения у децата би гарантирало гъвкавост в междуличностните им взаимоотношения. Усвоените модели на адекватно социално поведение биха помогнали за: формиране на позитивна самооценка; обогатяване на поведенческия им репертоар; пълноценно общуване и междуличностни умения; справяне  с конфликти; творческо и критично мислене; вземане на решения; емоционална интелигентност; отговорност и още, списъкът е дълъг. 
 
До какво би довело неусвояването на социални умения?

Диляна Добрева: Неотменна част от социализацията на децата е способността им за водене на спорове и разрешаването на конфликти. Ефективно решените конфликти са път към избягване на агресивните прояви. Агресивното поведение в началната училищна възраст се отнася към социалните смущения в поведението. Смущенията се изразяват в трайни емоционални напрежения, които са препятствие към нормалното възприемане на собствената им личност и на партньорите в социалната среда.
Тренирането на умения в общуване и отреагиране на агресивното поведение формират чувство на безопасност, доверие и адекватна самооценка. Ученето на конструктивно, гъвкаво мислене и способност за редуциране и преобразуване на  негативните емоции, отстояването на себе си  по ефективен начин са част от началните социални умения.

Четейки това, много родители ще кажат, че те отделят достатъчно време и внимание за възпитание и до голяма степен развиват у децата си споменатите социални умения. Логично идва въпросът, нужен ли е тренинг и ако да - защо?

Диляна Добрева: Тренингът е мястото където децата чрез ролеви и стимулационни игри могат да проявят своята спонтанност и непринуденост, да експериментират свободно, да наблюдават, оценяват, анализират поведението на другите деца в сигурна, контролирана среда подкрепяна и насочвана от професионалист. Те усвояват умения нужни за по-натътъшната им социализация, израстване и ефективно, пълноценно общуване. Добиват умения да уважават, ценят другите, да бъдат съпричастни, толерантни и да решават възникнали проблеми по социално приемлив начин. Усвоили тези качества децата добиват увереност и редуцират агресивните си прояви трайно и успешно.
Oбучението чрез методите на тренинга повишава мотивацията. Децата с готовност се включват в игрите и заниманията и са силно мотивирани от постигнатите резултати. Наблюдава се постепенна промяна на децата с агресивно поведение, тъй като те вече са усвоили друг – социално приемлив начин за реагиране и отстояване на себе си.
Обръща се особено внимание върху емоциите и чувствата, тъй като през този период от детството те все още са незрели, неукрепнали и водят до неадаптивно поведение. Процесите на мислене, вземане на решение, изследване наактуални житейски проблеми са стимулирани. Това допринася заудовлетворяване на преживяваната в тази възраст потребност от утвърждаване, самоуважение и приемане от страна на другите. Общувайки активно в защитена среда, децата имат възможност да изследват собственото си поведение, да получат обективна, конструктивно поднесена обратна връзка в групата на връстниците. 
 
За всякакви въпроси, консултации или посещение, свързани с „Тренинг за формиране на социални умения при деца”, може да търсите Диляна Добрева на тел. 0896461405 или на 02/94 20 700 - от понеделник до петък.

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки